در هفته وحدت تبشیر و تبلیغ ولادت امام صادق علیه السلام فراموش نشود این وظیفه هیئتها است

در هفته وحدت  تبشیر و تبلیغ ولادت امام صادق علیه السلام فراموش نشود این وظیفه هیئتها است

بیانات حاج منصور ارضی ، حرم سید الکرین مناجات دعای کمیل 26 آذر 95

اَعُوذُ بِاللّهِ منَ الشّیطانِ الرَّجیم
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها
اَللّـهـُـمَّ إنی اَسْئَلُکَ به حقَّ وَلِیَّکَ مُحَمَدِّ بن عَلیًّ عَلَیهِ السَّلامُ اِلاّ جُدْتَ بِهِ عَلَیَّ مِنْ فَضْلِکَ وَ تَفَضَّلْتَ بِهِ عَلَیَّ مِنْ وُسْعِکَ وَ وَسَّعَتَ عَلَیَّ رِزْقَکَ وَ اَغْنَیْتَنی عَمَّنْ سِواکَ وَ جَعَلْتَ حاجَتی اَلَیْکَ وَ قَضاها عَلَیْکَ اِنَّکَ لِما تَشاءُ قَدیر (دعایی جهت افزایش رزق)

زیارت عاشورا برای کسب معرفت به حق ابا عبدالله بسیار موثر است
در این چند هفته صحبت بر سر این بود که از هر یک از چهارده معصوم علیهم السلام یک چیزی بخواهیم ورسیدیم به امام رضا علیه السلام - البته به استناد دعای توسل در مفاتیح بعد از دعای توسل معروف دعای دیگر با نام دعای توسل آمده است - بعضی از برادران حوائجی سخت و عجیب دارند مثل قرض و گرفتاری خانوادگی در حالی که رفتار و اخلاق خودش غلط است ولی به دنبال این است که چه ذکری بگوید تا مشکلاتش برطرف شود. یعنی خودش آرامش ندارد! - البته بعضی ناآرامی‌های جسمانی را می‌توان درمان کرد، مثلاً امساک در خوردن و خوردن خرما ویا استفاده از گلاب همانطور که در مجالس ختم استفاده می‌شود چون آرامش و صبر می‌آورد – برای مثال شما یک وقت برای رفع حوائج دنیایی خود می‌نشینی و زیارت عاشورا می‌خوانی همراه صد لعن می‌بینی حوائجت افزایش هم می‌یابد. اگر می‌بینید عالم بزرگی مثل مرحوم آیه الله بهجت توصیه به زیارت عاشورا داشتند و یا خود ایشان هر روز مشغول این دعا بودند برای بالا بردن کسب  معرفت ولایت و بندگی بوده است نه برای کسب رزق مادی خود ، همانطور که در خود زیارت عاشورا بیان می‌شود" فَأَسْأَلُ اللَّهَ الَّذِی أَکْرَمَنِی بِمَعْرِفَتِکُمْ وَ مَعْرِفَةِ أَوْلِیَائِکُمْ " زیارت عاشورا برای کسب معرفت است.

عطای مناجات با فیض زیارت عاشورا متفاوت است
آنچه باید به ما عطا شود در اثر این زیارت عاشورا "الَّذِی لَکُمْ عِنْدَهُ أَنْ یُعْطِیَنِی بِمُصَابِی بِکُمْ أَفْضَلَ مَا یُعْطِی مُصَاباً بِمُصِیبَتِهِ " است همه اهل هیئت و مناجات باید زیارت عاشورا را بلد باشند حتی اگر دعای کمیل را حفظ نیستی زیارت عاشورا را باید مسلط باشیم،بله ما نمی‌دانیم این عطا چیست و فقط از خدا می‌خواهیم و خداوند هم عطا میکند نکته این است در مناجات و طلب حاجت ما سائلی هستیم که به ما عطا می‌شود ولی در زیارت عاشورا " أَفْضَلَ مَا یُعْطِی" است یعنی چیزی بیشتر از عطا به سائل...

علاوه بر سعی و تلاش برای معیشت به امام جواد نیز برای وسعت رزق توسل کنیم
از امام جواد رزق دنیایی را می‌توان خواست یکی از چیزهایی در دنیا به آن نیاز داریم وسعت رزق است که اکثراًنداریم. توجه کردید می‌گویم کاسبی نیست یا حقوق کارمندی امورات زندگی را نمی‌چرخاند پس به جای تاکسی‌ها مسافرکشی کنیم ، گاهاً مسافر تاکسی را هم سوار می‌کنی ، برای اینکه سود بیشتری ببریم نون کسی دیگر را نبریم این طوری تلاش میکنی که باز هم به جایی نمی‌رسیم. پس کار خود را انجام بده توکل هم داشته باش! 

"اَللّهُمَّ اِنّى أَسْئَلُکَ بِحَقِّ وَلِیِّکَ مُحمَّدِ بْنِ عَلِی عَلَیْهِ السَّلامُ إ لاّ جُدْتَ بِهِ عَلَىَّ مِنْ فَضْلِکَ وَتَفَضَّلْتَ بِهِ عَلىَّ مِنْ وُسْعِکَ وَوَسَّعْتَ عَلَىَّ رِزْقَکَ وَاَغْنَیْتَنى عَمَّنْ سِواکَ وَجَعَلْتَ حاجَتى اِلَیْکَ وَقَضاها عَلَیْکَ اِنَّکَ لِما تَشاَّءُ قَدیرٌ"
خدایا! از تو درخواست مى کنم به حق ولیّت محمّد بن على (درود خدا بر او) که بر من از فضلت ببخشى، و از فراخى عنایتت تفضلّ فرمایى، و بر من فراوان سازى روزى ات را و از غیر خودت مرا بی نیاز گردانى، و حاجتم را در بارگاه خود قرار دهى، و برآوردنش را به عهده خود گذارى، همانا تو بر آنچه بخواهى توانایى.

در خانه‌های خود برسر سفره روضه امام جواد بنشینیم
از امام جواد علیه السلام بخواهیم از فضل خویش به ما وسعت رزق دهند. این وسعت رزق شامل ادای قرض ، مشکلات کاری و اقتصادی می‌شود. توجه داشته باشیم این توسل است به معنی آموزش ذکر نیست انچه که فرموده اند را من بیان میکنم،اگر به نتیجه نمی‌رسی کمی به رفتار فعلی و زندگی گذشته خود توجه کن شاید مشکلات الان شما نتیجه کرهایی است که باید انجام می‌دادید و انجام نشده است، یک وقت می‌بینی یک نفر سالها است اهل نماز است ولی به احکام طهارت نماز توجه ندارد مثلاً میبینه سگ لیس زده می‌گوید گربه است! این بی توجهی‌های ما باعث تنگی روزی می‌شود. مورد بعدی در توسل علاوه بر آنچه که گفته شد( توکل، نتیجه اعمال گذشته، آزمایشات الهی) " وَاَغْنَیْتَنى عَمَّنْ سِواکَ" احساس بی نیازی از غیر است، اینکه منتظریم از دیگران کمک برسد واحساس نیاز به کمک دیگران داشتن باعث نرسیدن به حاجت می‌شود. علاوه بر حاجات و نیازهای خود برای دیگر حاجات هم به امام جواد علیه السلام توسل داشته باشیم. توجه داشته باشیم امام جواد علیه السلام بسیار مورد توجه امام رضا علیه السلام بودند حتی می‌فرمایند به همین جهت می‌خواهی ازدواج کنی به امام رضا علیه السلام توسل داشته باشید. یک وقتهایی هم لازم است اصلاً شما روضه امام جواد را در خانه خود برپاکنی حتی با یک نفر مستمع این سنتهایی است که باید بیشتر به آن توجه کنیم.

در هفته وحدت وظیفه تبلیغ و بشارت مذهب خود را فراموش نکنیم
یک نکته ای که با فرارسیدن ایام هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم صل الله علیه و آله نباید ما از آن غافل باشیم – باوجود عدم توجه کافی رسانه‌های عمومی دیگر – ولادت امام صادق علیه السلام است که وظیفه ما می‌باشد که به آن توجه کنیم و براساس رفتار علمای اسلام به تبلیغ و بشارت آن بپردازیم. یعنی اگر امام صادق علیه السلام نبود مطلقاًدین خدا پرورش نمی‌یافت وحتی کار امام حسین علیه السلام ابتر می‌شد!
 امام صادق علیه السلام درس را تعطیل می‌کردند، می‌فرمودند افضل روضه است
این حوزه ها، این طلاب، این مداحان از قدم امام صادق علیه السلام است ،یعنی در جمع طالبان دین وقتی روضه خوان وارد می‌شد و می‌خواست روضه بخواند امام صادق علیه السلام درس را تعطیل می‌کردند، می‌فرمودند افضل روضه است! همه دین ما را ایشان زنده کردند. شما پیوند نبوت و امامت بعداز غدیر اینجا جلوه گری میکند این نمی‌تواند تصادفی باشد که روز ولادت امام صادق علیه السلام با میلاد پیامبر اکرم صل الله علیه و آله یکی است. حالا ما حواسمان را جمع کردیم بهربرداری ما چه باید باشد؟ مذهبی‌ها و شب زنده داران و همچنین جمع هایی کمتر می‌شود از این دو بزرگوار چیزی بخواهند! می‌فرمایند آتشکده زرتشتیان شب میلاد پیامبر خاموش شد، پس شما هم از خداوند بخواه آتش شهوت ، غفلت و یا هر آتشی در وجودت داری (خودت بهتر میدانی) را از پیامبر صل الله علیه و آله بخواه خاموش کند، می‌فرمایند فلان دریاچه خشک شد و یا کنگره‌های فلان کاخ کفر و استکبار فرو ریخت... این‌ها یک حسابی دارند به این اتفاقات توجه داشته باش ببین چقدر تکبر نسبت به خانواده خود داری؟ چقدر روابط خانوادگی خود را ضعیف کردی؟ به فکر ترمیم آنها باش!

نمی توان هم استکبار را دشمن اسلام دانست و همزمان درپی رضایت او بود
چقدر از عمر ما می‌گذرد چند ولادت و میلاد دیده ایم بید از اینها درس بگیریم والا این سالها می‌آیند و می‌روند یقین بدانیم که کنگره‌های کفر و استکبار هم به قدم‌های حضرت نیز خراب خواهد شد، منتهی در ظاهر شاید خراب شودیا خیر، ولی در باطن ما باید خراب شود. همانطور که می‌گویند دشمن اسلام اسرائیل است ولی به فکر توجیه برجام هستند این رفتار دوگانه برکت را از رزق می‌برد و به جای آن راه بی عفت و ریا را به جامعه باز می‌گردانند. این شبها عده ای به دعا و شب زنده داری و زیارت می‌پردازند چون درد جامعه را احساس کرده اند امشب بیاییم دعا کنیم تابرکت به این شهر باز گردد وفساد ریشه کن شود. توجه داشته باشیم هرگناهی سّدی در مقابل رزق و برکت است. و برای این منظور متوسل به امام صادق علیه السلام و پیامبر اکرم صل الله و علیه و آله شویم.

خبرنامه

بزودی...

تماس با موسسه

پورتال موسسه فرهنگی هنری قدیم الاحسان" وظیفه اطلاع‌رسانی و ترویج اندیشه‌ها و آثار حاج منصور ارضی را برعهده دارد.