توصیه من به شما جوانان این است که به دنبال کسب علم بروید و خودتان را زود از تحصیل بازنشسته نکنید.

توصیه من به شما جوانان این است که به دنبال کسب علم بروید و خودتان را زود از تحصیل بازنشسته نکنید.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز پانزدهم ذی‌القعده مورخ هفدهم مرداد ماه ۱۳۹۶ حسینیه لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم

توجه کنید دشمنان هم نمی‌خواهند ما دانش داشته باشیم. زیرا وقتی علم و دانش نباشد جامعه حتی در کسب و کار هم دچار مشکل می‌شود.
در ادامه حدیث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله که صد و سه خصلت مومنین را بیان داشته‌اند به خصلت سوم مومنین " کَثِیراً عِلْمُهُ " می‌رسیم؛ زمانی که  شما به دنبال افرایش علم خود برای مقصد و هدفی در دنیا یا جامعه و یا زندگی خود هستید می‌فرمایند این علم نیست بلکه فضلیت است. علمِ کثیر انقطاع ندارد مثلاً ما دیپلم یا لیسانس گرفتیم و یا تا دکترا پیش رفتیم ولی رهایش می‌کنیم اینها برای دنیاست ولی به دنبال یک صفحه قرآن خواندن و یا کسب معارف نیستیم، مگر هیئتی بیاییم و به همین چیزهایی که پای منبرها می‌شنویم اکتفاء می‌کنیم. کسانی که به دنبال " کَثِیراً عِلْمُهُ " می‌روند واقعاً به دنبال دانش فراوان و بدون انقطاع هستند. شما در این روزگار هم می‌بینید دشمنان هم نمی‌خواهند ما دانش داشته باشیم. دقت کنید وقتی علم و دانش نباشد حتی جامعه در کسب و کار هم دچار مشکلات مختلفی می‌شود. مثلاً کسی که علم و آگاهی ندارد نمی‌تواند زمان‌های مختلف را به خوبی تشخیص دهد و در لحظاتی که اقتصاد نامتعادل است وضعیت او نیز به اضطرار می‌افتد و نمی‌تواند وضعیت خود را به درستی ساماندهی کند.
امیرالمومنین می‌فرمایند به هفت دلیل دانش برتر از دارایی است: 
" العِلمُ أفضَلُ مِنَ المالِ بِسَبعَةٍ: الأوّلُ: أنَّهُ مِیراثُ الأنبِیاءِ و المالُ مِیراثُ الفَراعِنَةِ، الثانی: العِلمُ لا یَنقُصُ بِالنَّفَقَةِ و المالُ یَنقُصُ بِها، الثّالِثُ: یَحتاجُ المالُ إلَى الحافِظِ و العِلمُ یَحفَظُ صاحِبَهُ، الرّابِعُ: العِلمُ یَدخُلُ فِی الکَفَنِ و یَبقَى المالُ، الخامِسُ: المالُ یَحصُلُ لِلمُؤمِنِ و الکافِرِ و العِلمُ لا یَحصُلُ إلاّ لِلمُؤمِنِ، السّادِسُ: جَمیعُ النّاسِ یَحتاجونَ إلَى العالِمِ فی أمرِ دینِهِم و لا یَحتاجونَ إلى صاحِبِ المالِ، السّابِعُ: العِلمُ یُقَوِّی الرَّجُلَ عَلَى المُرورِ عَلَى الصِّراطِ و المالُ یَمنَعُهُ " (کتاب منیه المرید، صفحه ۱۱۰)
به هفت دلیل، دانش برتر از ثروت است؛ اوّل: دانش میراث پیامبران است و دارایى میراث فرعونیان. دوّم: دانش با انفاق کم نمى‏ شود، اما دارایى با خرج کردن کم مى ‏شود. سوّم: دارایى نیازمند نگهبان است اما دانش، دارنده خود را نگهبان است. چهارم: دانش در کفن هم با صاحب خود مى‏ آید، اما دارایى به جا مى‌‏ماند. پنجم: دارایى براى مؤمن و کافر فراهم مى ‏آید، اما دانش جز براى مؤمن حاصل نمى ‏شود. ششم: همه مردم در کارهاى دینى خود به دانشمند نیاز دارند، اما به شخص دارا نیازى ندارند. هفتم: دانش، آدمى را در گذر از صراط نیرو مى‏‌بخشد، اما دارایى مانع گذشتن او مى‏‌شود.
بعضی‌ از افراد با زحمت زیاد و بعضی‌ها هم  بدون زحمت کسب درآمد می‌کنند ولی اگر این را در راه خیر و خدا خرج کنند نتیجه گرفته‌اند. در روایات وارد است در زمان تنگدستی انفاق و صدقه داشته باشید. سعی کنید به قدر درآمدتان انفاق داشته باشید. واقعاً آن‌ها که دارا هستند به اندازه وسع دارایی خود برای سائل و محروم خرج نمی‌کنند " وَفِی أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ لِّلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ " (سوره ذاریات آیه ۱۹) . این حقی است که در قرآن نیز آمده و این به غیر از خمس و زکات و آن صدقه‌ای که باید برای خانواده بدهیم است. البته باید دقت کنید در این کار نیز حساب شده رفتار کنید چرا که نباید همین سائل و محروم را با این کار تنبل یا متوقع کنیم. 


توصیه من به شما جوانان این است که به دنبال کسب علم بروید، مخصوصاً مطالعه قرآن و حدیث که زنده می‌شوید.
دومین دلیل برتری دانش از ثروت این است که؛ وقتی شما علم را انفاق می‌کنی یعنی یک مطلبی را که آموختی آن را کامل و در راه خدا در اختیار دیگران قرار بدهی کم نمی‌شود ولی دارایی با خرج کردن کم می‌شود.
سومین نکته؛ دارایی نیازمند نگهداری است مثلاً وقتی شما پول خود را چند قسمت می‌کنید و در چند بانک و یا چندین کار سرمایه‌گذاری می‌کنید همین جمع آوری و نگهداری‌اش هم برای انسان سخت است. یا پول خود را برای واردات جنس به کشور دیگری می‌برید و بعد هم آن کشور حساب‌های ما را می‌بندد. به هر حال پول و دارایی نگهبان می‌خواهد. این همه مدت است خداوند می‌فرمایند صدقه بدهید، قرض الحسنه بدهید که پولتان بماند ولی ما توجه نداریم.
چهارم؛ دانش در کفن هم همراه صاحب خود است ولی ثروت اینگونه نیست. کمی به قبر و قیامت فکر کنید زمانی که کفن را برای میت می‌پیچند تازه اول 
سوال و جواب است، به خدا پناه می‌بریم.
پنجم؛ دارایی برای مومن و کافر به دست می‌آید، اما دانش جز برای مومنین حاصل نمی‌شود. پس متوجه می‌شویم که دانش برای غیرمومنین مکر و حیله است و باید نگاه کنید به چه چیزی می‌رسند. اگر با این دانش بمب نساختند و یا ستم نکردند، می‌توان قبول کرد. البته چنین کسی که در دانش دقت دارد نیز به یک شکلی ایمان می‌آورد. حقیقت علم هم باید با ایمان باشد.
ششم؛ مردم در همه کارهای دینی خود به عالم  نیاز دارند، اما به ثروتمند نیازی ندارد. اگر کسی گرفتار دنیا شده باشد و قانع نباشد برایش گرفتاری‌ پیش می‌آید.
هفتم؛ دانش آدمی را در گذر از صراط نیرو می‌بخشد اما دارایی مانع است. داشتن دانش به انسان کمک می‌کند. مثلاً در کاسبی‌ها و در کارهای مدیریتی اگر علم و آگاهی داشته باشیم این مشکلات برای جامعه پیش نمی‌آید البته دانشمندانی هم داریم که خود فروخته هستند و برای مردم کار نمی‌کنند.
توصیه من به شما جوانان این است که به دنبال کسب علم بروید و خودتان را زود از تحصیل بازنشسته نکنید، مخصوصاً مطالعه قرآن و حدیث که زنده می‌شوید.

خبرنامه

بزودی...

تماس با موسسه

پورتال موسسه فرهنگی هنری قدیم الاحسان" وظیفه اطلاع‌رسانی و ترویج اندیشه‌ها و آثار حاج منصور ارضی را برعهده دارد.