از خدمت امام رضا علیه السلام اولین چیزی که درخواست می‌کنید پاکی باشد، چون این پاکی با اهل بیت علیهم السلام سنخیت دارد.

از خدمت امام رضا علیه السلام اولین چیزی که درخواست می‌کنید پاکی باشد، چون این پاکی با اهل بیت علیهم السلام سنخیت دارد.

بیانات حاج منصور ارضی در حرم مطهر حضرت امام رضا علیه السلام در شب زیارت مخصوص امام رضا علیه السلام مورخ بیست و پنجم مرداد ماه ۱۳۹۶


بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالیمن

 یا امام رضا علیه السلام ما دلمان می‌خواهد لااقل یکبار بگوییم بدون هیچ گناهی خدمت شما رسیدیم. 
شما در مسافرت زمانی که می‌خواهید بازگردید به وطن و خانه خودتان، یقین دارید که آنچه مایحتاج قلبی و خواسته شما هست در منزل آماده است. اگر به همین اندازه که به خانواده خود اطمینان داریم به امام رضا علیه السلام یقین داشتیم که متاسفانه نداریم، به این نکته در زیارت امین الله می‌رسیم " مَوَائِدَ الْمُسْتَطْعِمِینَ مُعَدَّةٌ " (و سفره‌هاى خواهندگان طعام آماده) مائده‌های فراوان آماده است نه یک مائده.
ببینید زمانی که حضرت مریم سلام الله علیها آماده و مشغول عبادت بودند، می‌دیدند کنار سجاده‌شان هر نوعی میوه و مائده بهشتی قرار دارد. پس مائده آسمانی حتما ارزش بیشتری دارد. این همه مائده در کنار تو برای من آماده است ولی من باز به دنبال مسائل و خواهش‌های نفسانی خود هستم. در نهایت فقط یک مریضی را دعا می‌کنیم. ولی همش به دنبال خواسته‌های دنیایی هستیم، به کمی بالاتر از این دنیا فکر نمی‌کنیم. خوش به حال کسی که به بالاتر از این دنیا نیز فکر می‌کند.
فرق ما با بزرگان دین و یا شهدا و رزمندگان و مدافعان همین است که آنان رسیده‌اند به اینکه مائده‌های مخصوص و آماده‌ای در دستان اهل بیت علیهم السلام است که نیاز به درخواست و یا انتظار هم نیست همین که به خدمت ایشان برسیم عطا می‌شود. توجه کنید این مائده‌ها متواتر و یکی پس از دیگری است. شب زیارتی حضرت رضا علیه السلام است اگر به خدمت ایشان نمی‌رسید لااقل به خدمت یک عالم وارسته برسید و بگویید شما برای ما چه می‌خواهید!؟ یا امام رضا علیه السلام ما دلمان می‌خواهد لااقل یکبار بگوییم بدون هیچ گناهی خدمت شما رسیدیم و با حال گناهکار به محضر شما نیاییم. همین باعث شده که من مشکل پیدا کردم. اگر ما در خانه امام رضا علیه السلام می‌آییم اول چیزی که باید درخواست کنیم پاکی است، چون این پاکی با این خاندان سنخیت دارد و این سنخیت ما را به جایی می‌رساند این همان گِلی است که از آن آفریده شدیم.
امام صادق علیه السّلام فرمودند:
" شِیعَتُنا خُلِقُوا مِنْ فاضِلِ طِینِتِنا وَ عُجِنُوا بِماءِ وَلایَتِنا یَحْزَنُونَ لِحُزْنِنا ویَفْرَحُونَ لِفَرَحِنا " (شجره طوبی، ج 1، ص 3)
شیعیان ما از باقیمانده گل ما آفریده شده‌اند، ولایت ما در سرشت آنان عجین گشته است، آنان با خوشی ما خوشحال و با ناراحتی ما ناراحتند.
 پس ابتدا پاکی بخواهیم و سپس تثبیت در راه ولایت و امام رضا علیه السلام را درخواست نماییم. حضرت برای همین کار به ایران آمدند. ما فکر نکنیم که دشمن ایشان را آورده بلکه اراده ایشان بوده که برای هدایت مردم به اینجا بیایند. یادمان باشد هر کار و رفتاری که با اهل بیت علیهم السلام انجام دادند به اذن خودشان بوده است. این طور نیست که ما فکر می‌کنیم " فَیا سیوفُ خُذینی" اصلاً تا خودشان اجازه نمی‌دادند هیچ لطمه‌ای از دشمن نمی‌دیدند. 
اگر امشب شب شهادت حضرت باشد یک موضوع است و اگر شب آغاز سفر ایشان باشد یک موضوع است لیکن هرچه باشد کسی که مریض را می‌شناسد می‌آید بر بالین مریض و برای او کاری می‌کند. این خاندان " طَبِیبٌ دَوَّارٌ بِطِبِّهِ قَدْ أَحْکَمَ مَرَاهِمَهُ " (خطبه ۱۰۸ نهج البلاغه) پیامبر طبیب بیمارى جهل و طبیب اخلاق نکوهیده و پست است. پس امام رضا علیه السلام برای همین آمدند و بارها این موضوع سر در حرم امام رضا علیه السلام و قصد شیخ بهایی که از بزرگان و عالمان بوده و در جوار حضرت آرمیده است را شنیده‌اید. 

خبرنامه

بزودی...

تماس با موسسه

پورتال موسسه فرهنگی هنری قدیم الاحسان" وظیفه اطلاع‌رسانی و ترویج اندیشه‌ها و آثار حاج منصور ارضی را برعهده دارد.