کدامیک از ما برای امام حسین علیه السلام خراب شده‌ایم؟ بدانید کسانی که برای خدا بیشتر تخریب شده‌اند عزیزتر شده‌اند.

کدامیک از ما برای امام حسین علیه السلام خراب شده‌ایم؟ بدانید کسانی که برای خدا بیشتر تخریب شده‌اند عزیزتر شده‌اند.

بیانات حاج منصور ارضی در ظهر روز زیارت مخصوص امام رضا علیه السلام مورخ بیست و پنجم مرداد ماه ۱۳۹۶ حسینیه حضرت موسی بن جعفر علیه السلام مشهد


اَعُوذُ بِاللّهِ منَ الشّیطانِ الرَّجیم بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

کسانی که در مسیر اهل بیت علیهم السلام هستند برای ذنوب‌شان استغفار می‌گویند.
در بحث زیارت عرض کردیم که زیارت مقامی والا و عظیمی است، زیارت مقام محمود است. چون کسی را زیارت می‌کنیم که دارای تمام کمالات الهی است. ما نیز باید با او سنخیت داشته باشیم. ما با او چه ارتباطی داریم؟ ما یا مهمان هستیم یا پناهنده " أَنَا فِیهِ ضَیْفُکَ وَ جَارُکَ " (زیارت روز شبه حضرت رسول صلی الله علیه و آله) من در این روز مهمان تو و پناهنده به درگاه توام.
اگر این زیارت‌ها را مرور کنیم، می‌بینم زائر مقام قرب دیگری دارد همانطور که در کمیل می‌خوانیم " الْبارِزینَ وَ أَشْتاقَ اِلى قُرْبِکَ فِى الْمُشْتاقینَ وَ أَدْنُوَ مِنْکَ دُنُوَّ الْمُخْلِصینَ وَ اَخافَکَ مَخافَةَ الْمُوقِنینَ وَ اَجْتَمِعَ فى جِوارِکَ مَعَ الْمُؤْمِنینَ " به سویت بشتابم در میان شتابندگان و به کوى قربت آیم در میان مشتاقان و همانند مخلصان به تو نزدیک شوم و چون یقین آوردگان از جاه تو بهراسم و با اهل ایمان در جوارت گرد آیم.
در دعای کمیل مقام قرب آخرین مرحله بندگی است و برای رسیدن به این مراحل باید مبارز و مشتاق و مخلص و اهل یقین باشید. وقتی همه این خصائص را به دست آوردیم تازه می‌رسیم به " فى جِوارِکَ مَعَ الْمُؤْمِنینَ مع علی ابن موسی الرضا علیه السلام " که این مقامی عجیب است. اگر توجه کنید می‌بینید این خاندان خود را تنزل دادند تا کسی ناامید نشود، می‌فرمایند کسی که زائر مرا زیارت کند گویی مرا زیارت کرده است.
اما زائرِ واقعی مقام بالایی دارد همانطور که قبلاً عرض شد مقام استغفار بعد از مقام زیارت است و شما در دعای بعد از زیارت امام رضا علیه السلام سیزده مرحله استغفار را بیان می‌کنید. حواستان باشد در این ایام هزار بار استغفار را بگویید. پس معلوم می‌شود زائر باید اهل استغفار باشد و در دعای امین الله می‌فرماید " وَ ذُنُوبَ الْمُسْتَغْفِرِینَ مَغْفُورَةٌ " این نشان می‌دهد کسانی که در مسیر اهل بیت علیهم السلام هستند برای ذنوب‌شان مستغفر هستند. اگر کسی این‌گونه باشد نتیجه می‌دهد و پذیرفته هم می‌شود.

بدانید زائر به جایی می‌رسد مانند شهدا و همین شهید حججی مصائب اهل بیت علیهم السلام را می‌بیند.
امام رضا علیه السلام همه را به عنوان مهمان قبول می‌کند ولی برای زائر شرایطی وجود دارد و برای همین به خود امام بگو من کجا بروم؟ من پناهنده شما هستم. آن وقت در زیارت جامعه کبیره بعد از شنیدن آن همه از صفات ائمه می‌گویی " مُسْتَجِیرٌ بِکُمْ زَائِرٌ لَکُمْ لَائِذٌ عَائِذٌ بِقُبُورِکُمْ " یعنی ما پناهنده به شما هستیم. بدانید زائر به جایی می‌رسد مانند شهدا و همین شهید حججی مصائب اهل بیت علیهم السلام را می‌بیند. باید از خودتان خرج کنید، آبرویتان را بدهید. اصلا کدام یکی از ما برای امام حسین علیه السلام خراب شده‌ایم؟ باید در میدان مبارزه بیایید و حرف بزنی، حرف بشنوی، زخم زبان و ناسزا بشنوی، نیزه‌دار نیزه می‌زند و شمشیردار شمیر می‌زند. زخم زبان‌ها و تخریب‌هایی که دشمنان می‌کنند برای ما خیلی مهم است. اگر دقت کنید آن‌هایی که برای خدا بیشتر تخریب شدند عزیزتر شدند. نه برای جاه و مقام یا شهوت حالا می‌خواهد هر مسئولیتی داشته باشد رییس جمهور هم چهار سال مستاجر است و پس از چهار سال باید کنار برود. اگر برای جاه و مقام تخریب شوی که فایده‌ای ندارد، تمام می‌شود. بدانید کسی که دروغ می‌گوید حتما کم حافظه هم می‌شود. اگر برای خدا تخریب شویم مانند همین شهید محسن حججی، می‌بینی یک کشور به‌خاطر تو به هم می‌ریزد. خدمت خانواده معزز این شهید روضه‌ خواندم و گفتم این جوان چه کرده؟ چگونه با خدا معامله کرده؟! ما خیلی شهید دیدیم، خیلی شهید متلاشی شده دیدم، خیلی شهید سربریده دیدیم اما او کشور را بهم ریخته است. شاید شما جوانان بعد از جنگ به دنیا آمدید، دیر و زود آمدن مهم نیست، خیلی‌ها که زود آمدند چپ کردند. باید مواظب باشید در مسیر الهی چپ نکنید.
زائر کسی است که جان خود را در کف دستش می‌گیرد و می‌آید پیش امام رضا علیه السلام تا برنگردد.
ما الان دنبال مقدمات بازگشت به موطن هستیم یعنی دل ما جای دیگری است و با خود به حرم نیاورده‌ایم. مجنون با ناقه(شتر ماده) خود به دنبال لیلی می‌گشت. روزها که بیدار می‌شد می‌دید ناقه او نیست چون بچه شتری داشته و شب‌ها به پیش او بازمی‌گشته. مجنون با خود گفت من برای رسیدن به لیلی باید بدون ناقه بروم، ای ناقه تو به دنبال معشوق خودت باش و من هم به دنبال معشوق خودم می‌روم. خب شما از لحظه آغاز مسافرت چه کردی؟ آیا جز به سرگرمی و معاشرت با دیگران به کار دیگری پرداختی؟ چقدر ذکر گفتی؟ چقدر نماز خواندی؟ استغفار کردی؟ در روایت آمده است امام رضا علیه السلام از آن ساعتی که زائر از وطن خود حرکت می‌کند چشمش به زائر است تا لحظه‌ای که به منزل باز می‌گردد. امام رضا چشمش به کیست؟ چشم تو به کیست؟ امروز روز زیارت مخصوص است، یک سال می‌گذرد آیا تو می‌توانی به زیارت نائل شوی؟
شاید که دگر میکده را درک نکردم! شاید این سفر آخر ما باشد. اینقدر بی‌خیال زیارت نکنیم.

خبرنامه

بزودی...

تماس با موسسه

پورتال موسسه فرهنگی هنری قدیم الاحسان" وظیفه اطلاع‌رسانی و ترویج اندیشه‌ها و آثار حاج منصور ارضی را برعهده دارد.