به خدا! امام رضا علیه السلام دیدنی است اما با این چشمانی که با آن گناه کرده‌ایم نمی‌شود.

به خدا! امام رضا علیه السلام دیدنی است اما با این چشمانی که با آن گناه کرده‌ایم نمی‌شود.

بیانات حاج منصور ارضی در حرم مطهر حضرت امام رضا علیه السلام در ایام زیارت مخصوص امام رضا علیه السلام مورخ بیست و ششم مرداد ماه ۱۳۹۶


اَعُوذُ بِاللّهِ منَ الشّیطانِ الرَّجیم بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

غفران شامل ذنوب کسانی که به مقام استغفار رسیدند می‌شود نه ذنوب کسانی که گنهکارند و بی‌حیایی می‌کنند.
وقتی زائر به مقام زیارت می‌رسد، برای آنکه او را غرور نگیرد باید مناجاتی با خداوند در جوار امام داشته باشد. اگر این‌گونه بود متوجه می‌شود هرکاری که برای زیارت انجام داده مورد قبول خدا قرار گرفته است. و از آن طرف اگر زائر مناجات نداشته باشد به پرسه‌زدن و علافی سرگرم می‌شود. به همین دلیل زیارات با عرض صلوات شروع می‌شود و سپس مناجات می‌کند برای مثال زیارت امام حسین علیه السلام و یا حضرت ابوالفضل علیه السلام و دیگر ائمه این‌گونه است یعنی زیارت را که می‌خوانید سپس مناجات دارد. مناجات زیارت حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام به ما نشان می‌دهد هرکس بتواند به مقام استغفار برسد اول بداند استغفارش قبول می‌شود همان‌گونه که الان در دعای امین الله خواندیم " وَ ذُنُوبَ الْمُسْتَغْفِرِینَ مَغْفُورَةٌ " این غفران شامل ذنوب کسانی که به مقام استغفار رسیدند می‌باشد نه ذنوب کسانی که گنهکارند و بی‌حیایی می‌کنند. حالا این دعا که بعد از زیارت است و در جای دیگر می‌گوید " سَیِّدِی لَوْ عَلِمَتِ الْأَرْضُ بِذُنُوبِی لَسَاخَتْ بِی " اگر زمین زشتی‌های مرا می‌دانست یقینا مرا فرو می‌برد. البته مصداق این فراز از دعا در قرآن نیز آمده است که قارون همراه همه اموالش که دوست می‌داشت و با آن فخر می‌ورزید در زمین فرورفت. پس اگر زائر امام رضا علیه السلام بداند و توجه کند که اگر زمین از گناهان ما آگاه باشد ما را تحمل نمی‌کند دیگر چنین زائری سربه‌هوا نیست و حتی می‌فهمد وسیله‌ای مانند تلفن همراه که آمده‌ تا او را از اهل بیت و امام رضا علیهم السلام جدا کند کنار می‌گذارد. دقت کنید درحال حاضر مهم‌ترین گناهان از چشم است و به‌وسیله این تلفن‌ها دردسترس شده است و دیگر با این چشم‌ها نمی‌توانیم امام رضا علیه السلام را ببینیم. نمی‌خواهیم امام رضا علیه السلام را ببینیم؟ به خدا! امام رضا علیه السلام دیدنی است اما با این چشمانی که با آن گناه کرده‌ایم نمی‌شود. اگر نمی‌توانیم باید بر روی آن کار کنیم تا امام رضا علیه السلام را ببینیم. آن قدر ما دور شده‌ایم که اگر یک عالم بر منبر از عنایات و معجزات حضرت حرف بزند عده‌ای باور نمی‌کنند و به تمسخر می‌گیرند.

از امام رضا علیه السلام درخواست کنیم به شکلی ما را وارد مهمانی خود کنند که بوی ایشان  را بگیریم.
" أَوِ الْجِبَالُ لَهَدَّتْنِی أَوِ السَّمَاوَاتُ لاخْتَطَفَتْنِی أَوِ الْبِحَارُ لَأَغْرَقَتْنِی " در ادامه می‌گوید اگر کوه‌ها و یا آسمان‌ها از گناهان من آگاه شوند به هم می‌ریزند و یا اگر دریاها در جریان قرار بگیرند من را غرق می‌کنند.
پس دقت کنید الان که امام رضا علیه السلام گناهکاران را قبول کرده یعنی همه ما را با هم قبول کرده و کسی را استثنا نکرده است و با علم به این‌که اگر گناهان ما را به دریا و زمین و کوه و آسمان بزنند همه چیز به هم می‌ریزد، با این وجود امام رضا علیه السلام ما را طلبیده و مهمان خود کرده تا زائر ایشان بشویم. 
" سَیِّدِی سَیِّدِی سَیِّدِی مَوْلایَ مَوْلایَ مَوْلایَ قَدْ تَکَرَّرَ وُقُوفِی لِضِیَافَتِکَ فَلا تَحْرِمْنِی "
آقاى من، آقاى من آقاى من، مولایم، مولایم، مولایم، توقفم براى میهمانى‌ات تکرار شده، پس مرا از آنچه به درخواست کنندگان از حضرتت وعده دادى محروم مکن.
یک نکته‌ای که وجود دارد اینست که شما وقتی در حال دعا و مناجات امین الله و دیگر ادعیه هستید هم با خداوند حرف می‌زنید و هم با امام رضا علیه السلام سخن می‌گویید و به این موضوع شک نکنید و بدانید با هم فرقی ندارند مگر همانطور که در زیارت رجبیه اشاره می‌کند " لاَ فَرْقَ بَیْنَکَ وَ بَیْنَهَا إِلاَّ أَنَّهُمْ عِبَادُکَ " من می‌گویم خداوند همه چیز را به این خاندان داده چون خودش دارد.
این همه ما به مهمانی امام رضا علیه السلام آمدیم ولی هنوز عوض نشدیم یا امام رضا علیه السلام از شما درخواست داریم به شکلی ما را وارد مهمانی خود کنید که بوی شما را بگیریم بعد از این نیز وارد آن سیزده استغفاری می‌شویم که قبلاً توضیح داده‌ایم " رَبِّ إِنِّی أَسْتَغْفِرُکَ اسْتِغْفَارَ حَیَاءٍ وَ أَسْتَغْفِرُکَ اسْتِغْفَارَ رَجَاءٍ.... " بعد از زیارت امام رضا علیه السلام این دعا را بخوانید و ببینید چقدر عالی است.
باور کنید اگر امام رضا علیه السلام ما را قبول کند ما به شکلی دیگر به خانه باز می‌گردیم. 

خبرنامه

بزودی...

تماس با موسسه

پورتال موسسه فرهنگی هنری قدیم الاحسان" وظیفه اطلاع‌رسانی و ترویج اندیشه‌ها و آثار حاج منصور ارضی را برعهده دارد.