نقشه دشمن این است که از راه دنیای مجازی، حقایق دینی ما را از بین ببرد.

نقشه دشمن این است که از راه دنیای مجازی، حقایق دینی ما را از بین ببرد.

بیانات حاج منصور ارضی در دعای کمیل حرم مطهر حضرت امام رضا علیه السلام شب دحوالارض مورخ بیست و هفتم مرداد ماه ۱۳۹۶


اَعُوذُ بِاللّهِ منَ الشّیطانِ الرَّجیم 
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

مناجاتی که از ناحیه اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده، هم شیرین، هم کامل و هم نیازهای ما را بیان کرده است.
زائر در اثر زیارت خالصانه به دو ویژگی دست پیدا می‌کند، اول خلوص نیتش باعث می‌شود به جایی برسد که پرده‌ها برایش کنار برود، پس راحت‌تر با محبوب و امامش سخن می‌گوید. و نکته دوم باز شدن باب فهم مناجات است که در همین دعای اذن دخول حضرت می‌خوانید " وَفَتَحْتَ بابَ فَهْمی بِلَذیذِ مُناجاتِهِمْ " . کسانی که مناجات را از دریچه امام رضا علیه السلام کسب کرده‌اند واقعاً لذت دیگری می‌برند ولی کسانی که مناجات را بی‌تامل و دقت می‌خوانند لذتی نمی‌برند. و حتی در کنار خانه خدا و در ایام حج می‌بینی حاجی یک مناجات و یا ربناهای قرآنی را می‌خواند ولی آن لذت‌هایی که شما در زیارت بیان می‌کنید را پیدا نمی‌کند. دقت کنید مناجاتی که از ناحیه اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده، هم شیرین است، هم کامل است و هم نیازهای ما را بیان کرده است. افضل این مناجات‌ها  یا ام مناجات‌ها دعای کمیل است. ما دعاهای ابوحمزه ثمالی و یا دعای عرفه را مرور کرده‌ایم. اگر در دعای عرفه دقت کنید فراز و نشیب‌های زیبایی دارد و قسمت اعظم این دعا آن مصیبت‌ها و بلاهایی که در مسیر عشق به حضرت ابا عبدالله علیه السلام رسیده است بیان می‌شود. مناجات‌های دیگری هم داریم که قسمت اعظم آن را مرحوم شیخ عباس قمی رحمت الله علیه در کتاب مفاتیح الجنان جمع آوری کرده است. البته کتب مناجاتی دیگری هم موجود است ولی بهترین مناجات‌ها در کتاب مفاتیح جمع شده است.

نقشه دشمن این است که از راه دنیای مجازی، حقایق دینی ما را از بین ببرد.
 انسان مسیری که در دعای کمیل طی می‌کند یک سیر دنیایی دارد که عذرخواهی هم می‌کند و یک سیر آخرتی دارد که البته اینجا هم عذر خواهی می‌کند و این به زبان امام است. دقت کنید همه خلایق زیر پوشش امام قرار دارند پس وقتی امام به مناجات می‌پردازد باید به زبان آخرین و بدترین گنهکار با خداوند صحبت کنند بنابه تکلیفی که در قرآن هم بیان شده است. خداوند در قرآن به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده اگر مومنین زکات دادند تو می‌توانی برای آن‌ها استغفار و صلوات قرار بدهی. دقت کنید حضرت در این دعا معاد و قیامت و همه تحولاتی که برای بنده پیش می‌آید از زیرورو شدن در آتش و طبقاتی که قرار می‌گیرد، همه اتفاقات را بیان می‌فرمایند و سخت‌ترین این اتفاقات هم مربوط به فراق از یار است. مثلا اگر شما یقین داشته باشید که همین الان از تشنگی و یا گرسنگی بمیرید به فراق امام دچار نمی‌شوید، آیا حاضر نیستید این‌ کار را انجام دهید؟ اما اگر این فراق به جایی برسد که ما را از اهل بیت علیهم السلام، ذکر و لقاء خداوند و یا لذت مناجات جدا کردند که متاسفانه عده‌ای بی‌تفاوت شده‌اند چکار باید انجام دهیم؟ در این زمانه می‌بینیم عده‌ای هستند که وابسته به موبایل و یا شبکه‌های اجتماعی مجازی شده‌اند و از آن چه با گناه و چه بدون گناه لذت می‌برند و بدانند که دیگر یا از مناجات لذت نمی‌برند و یا بسیار کم لذت می‌برند. حتی بعضی از افراد می‌خواهند دعا را از تلفن همراه بخوانند که این به‌دلیل وابستگی به آن است و همین وابستگی لذت مناجات را از بین می‌برد، لذت نماز خواندن را از بین می‌برد. حتی یک‌دفعه می‌بینی معاذالله بالاترین لذت یعنی گریه بر حضرت  اباعبدالله الحسین علیه السلام را از شما می‌گیرند. یعنی شمایی که سال‌ها در مجالس اهل بیت علیهم السلام شرکت کردی و به نتایج عالیه نیز رسیدی دیگر لذت نمی‌بری چرا؟ این موضوع دست خودتان است و نمی‌خواهد دنبال چیزی هم بگردید فقط از همین تلفن‌ها پرهیز داشته باشید. نقشه دشمن این است که از راه دنیای مجازی، حقایق دینی ما را از بین ببرد. یکی از بهترین لذت‌ها عرض ادب کردن به امام حسین علیه السلام از راه دور است که دیگر لذت نمی‌بری.

 به امام رضا علیه السلام بگویید من تمام عمرم را پناهنده شیطان بودم ولی حالا آمده‌ام که به شما پناه بیاورم.
پس خودتان را ملزم به زیارت امام رضا و اهل بیت علیهم السلام کنید، همین که اینجا بیایید حتی برای یک لحظه اینجا باشید، بدانید با این عمل پناهندگی خود را اعلام می‌کنید. به امام رضا علیه السلام بگویید من تمام عمرم را پناهنده شیطان بودم ولی حالا آمده‌ام که به شما پناه بیاورم. آیا شما کاری می‌توانید برای من بکنید تا از این خصلت‌های بد جدا شوم؟ حضرت هم می‌فرمایند بله. مگر در دعای ابوحمزه ثمالی نخواندیم که خدایا از من بدتر آمدند و تو دستشان را گرفتی.
برای همین موضوع است که هر بار وارد حرم می‌شوید دعای امین الله را بخوانید و صفات مخبتین و خوبان را دوره کنید که همان اول دعا می‌خوانیم " اَللّـهُمَّ اِنَّ قُلُوبَ الْمُخْبِتینَ اِلَیْکَ والِهَةٌ " این صفات برای اهل بیت علیهم السلام هست و شما هم از این خاندان می‌خواهید. این صفت خیلی عجیب است تا استغفار می‌کنند و می‌گویند خدایا ما را ببخش، مغفوره می‌شوند. تا می‌گویند سهم ما رابدهید، آماده هست " مَوَائِدَ الْمُسْتَطْعِمِینَ مُعَدَّةٌ " (زیارت امین الله) . هرکس به نسبت خود می‌گوید تشنه‌ام، یکی تشنه امام حسین علیه السلام است، دیگری تشنه معرفت و یکی تشنه شهادت است، اما عاشق و عارف حرف نمی‌زنند. اما ما که شلوغ می‌کنیم اعلام می‌کنند، هرکس تشنه است سهمش جداست و ظرفش هم جداست " مَنَاهِلَ الظِّمَاءِ [لَدَیْکَ ] مُتْرَعَةٌ " (و حوض‌هاى تشنگان لبریز است) این یعنی هرکس حوضش و یا سهم آبش جداست و کسی سهم دیگری را نمی‌خورد. عجیب است که خیلی‌ها سهمشان را هم نمی‌خورند و به کسی هم نمی‌دهند اما امام رضا علیه السلام سهم او را نگه می‌دارد تا شاید برگردند. متاسفانه بعضی‌ها هم بی‌معرفت بیرون می‌زنند و می‌روند و می‌گویند ما یک عمر است با چیزهای دیگری خوش هستیم. 

بدانید هرچه هستی و یا هرکه هستی امام رضا علیه السلام شما را دوست دارد.
هرچه هستی و یا هرکه هستی امام رضا علیه السلام شما را دوست دارد و به همین دلیل شب جمعه شما را به حرم  آورده‌اند. گویا امام رضا علیه السلام می‌فرمایند تو با خدا مناجات کن، من فهم در مناجات را به شما می‌دهم. این فهم مناجات در کلام بزرگان ما نمی‌دانید چقدر با ارزش است. پای هر حرفی نشسته‌ایم ولی یک‌بار از این علمای باتقوا نپرسیده‌ایم که با خدا و امام رضا علیه السلام حرف زدن چه لذتی دارد؟ اصلاً به دنبال عالِم نیستیم. اما من علمای زیادی را دیدم که حرف می‌زدند و مردم مثل ابر بهاری گریه می‌کردند. من یادم هست؛ شیخ رضا سراج با آن سن و سال می‌ایستاد عمامه خود را از سر برمی‌داشت و آستین‌هایش را بالا می‌زد و این پوست نازک و پیر خود را می‌گرفت وبا گریه شدید می‌گفت خدایا اگر با سوزاندن این بدن چیزی گیرت می‌آید بسوزان. اما اگر من را نسوزانی و من را ببری پیش امام رضا و امام حسین  علیهما السلام خیلی چیزها گیر من می‌آید.
باور کنید امام رضا علیه السلام به هیچ کدام ما احتیاج ندارد ولی دل‌شان می‌خواهد زائر با خداوند آشنا شود. با این همه افراد از دختر و پسر با خوبی‌ها و آلودگی‌های در فضای مجازی آشنا شده‌اید ولی حضرت می‌فرمایند من دلم می‌خواهد با من آشنا شوید.

خبرنامه

بزودی...

تماس با موسسه

پورتال موسسه فرهنگی هنری قدیم الاحسان" وظیفه اطلاع‌رسانی و ترویج اندیشه‌ها و آثار حاج منصور ارضی را برعهده دارد.