بدانید با خلقت و صورت امام رضا علیه السلام رئوف بودن خداوند نمایان شده است.

بدانید با خلقت و صورت امام رضا علیه السلام رئوف بودن خداوند نمایان شده است.

بیانات حاج منصور ارضی در ایام زیارت مخصوص امام رضا علیه السلام مورخ بیست و پنجم مرداد ماه ۱۳۹۶ حسینیه حضرت موسی بن جعفر علیه السلام مشهد


بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ

زائر باید بداند امامی که زیارت می‌شود می‌شنود، می‌بیند، می‌تواند کاری انجام دهد و خط و نشان هم برای امام خود نکشد.
توجه کنید همین‌که توفیق اقامه روضه را حتی به‌صورت ظاهری داریم، خودش یک فیض است. اما بعضی‌ها خیال می‌کنند برای اقامه عزا و زیارت باید یک پیش‌گفتار و یا پیش‌کرداری باشد. ما به این مسائل اعتقاد داریم، شخصی نقل می‌کرد در ایام عاشورا به روستایی رفته و دیده بساط پهن کردند و مطابق رسم خودشان سیگار کشیدند و چای خوردند و هیچ روضه‌ای هم خوانده نشد. خیلی ناراحت شد و گفته آقایون ایام عاشوراست یک نفر روضه‌ای بخواند و ناله‌ای بزنید، توجه بیشتری داشته باشید امروز در کربلا امام حسین علیه السلام را به شهادت رساندند. روستاییان گفتند ما همین را بلد هستیم اما دلخور شدند و مجلس به هم خورد و رفتند. می‌گوید بعد از آن در عالم خواب دیدم حضرت زهرا سلام الله با حالت ناراحتی سوال کرد چرا مجلس روضه حسین ما را بهم زدی؟ گفتم بی‌بی جان مجلسی نبود فقط چایی خوردند. فرمودند این‌ها همین‌طور می‌توانستند و می‌رسد. 
این را به شما عزیزان می‌گویم که اگر هر اقامه‌‌ای برای اهل بیت علیهم السلام برپا می‌شود و دل‌خواه نظرتان نیست و آن را نمی‌پسندید بدانید همین قدر می‌رسد و مستمع یقین دارد به هیئت امام حسین علیه السلام رسیده کافی است. در باب زیارت هم همین است، در باب زیارت نکته نورانی این است که اصلاً به زیارت دیگران کار نداشته باشید. یعنی چطور می‌آیند و چطور می‌روند؟ چه می‌پوشند؟ چه می‌خوانند؟ 
شنیده‌اید این داستان را که نقل است علامه امینی در حرم امیرالمومنین علیه السلام برای به دست آوردن کتابی حاجت به خدمت حضرت برده بود که دید عربی روستایی آمد و حاجت سلامتی تنها گاو خود را مطرح کرد و رفت... چند روز بعد علامه امینی همان عرب را در حرم دید که با همان ادبیات به امیرالمومنین علیه السلام گفت آقا دستت درد نکند گاوم که تنها سرمایه‌ام بود شفا پیدا کرد و رفت... علامه با خود گفت یا امیرالمومنین علیه السلام من این کتاب را برای کامل کردن کتاب الغدیر و دفاع از شما می‌خواهم چرا این حاجت من را نمی‌دهید ولی حاجت این عرب را به این راحتی دادید! بعد از زیارت در عالم رویا به خدمت امیرالمومنین مشرف شده و حضرت فرمودند این عرب ضعیف‌الایمان بود اگر گاوش می‌مرد ایمانش از بین می‌رفت، اما شما باید صبر داشته باشی تا حاجت‌روا گردی. به دیگران در زیارت توجه نداشته باشید. به دنبال باز شدن گره‌های اخلاقی و فکری خود بپردازید. در زیارت باید بدانید، مزور باشنیدن حاجت شما مسئولیتی برای رفع آن پیدا می‌کند، تو حاجت خود را بخواه تکلیف با آقا امام رضا علیه السلام است. شاید به همین دلیل باشد که همه حاجات شما رفع نمی‌شود و می‌ماند برای آن دنیا که به شکلی زیباتر عطا فرمایند. 
زائر باید بداند امامی که زیارت می‌شود می‌شنود، می‌بیند، می‌تواند کاری انجام دهد و خط و نشان هم برای امام خود نکشد. به‌همین دلیل هم در مقدمه زیارت می‌خوانید: " اَشْهَدُ اَنَّکَ تَشْهَدُ مَقامیَ وَ تَسْمَعُ کَلامِی وَ تَرُّدُ سَلامی " شهادت می‌دهم که تو جایگاه من‌ را می‌دانی، کلام من را می‌شنوی و جواب سلام من را می‌دهی. این مقام حضرت است.
امام رضا علیه السلام امامی است که وقتی حاجت خود را با کمی سوزِ دل بیان کنیم برای ما دل می‌سوزاند و گریه هم می‌کند. ایشان بسیار رئوف هستنید تا جایی که آهو به او پناه می‌برد. بدانید با خلقت و صورت امام رضا علیه السلام رئوف بودن خداوند نمایان شده است. 
شخصی هر روز می‌آمد به امام رضا علیه السلام سلام می‌داد و بعد به سرکار خود می‌رفت. روزی آمد سلام کند متوجه می‌شود حالت جنابت دارد با همان حال خجالت آمد به حضرت سلام داد و رفت، در عالم خواب به او گفتند این سلام تو را قبول کردیم چون با خجالت آمدی، خودت را ندیدی و سلام کردی و رفتی. ائمه را با هیچ مقیاس و وسیله‌ای اندازه‌گیری نکنید. پیش امام رضا علیه السلام می‌روید فقط بگویید ممنونت هستم من الان باید با گنهکارها باشم ولی آمده‌ام حرم، اصلاً من کجا و تو کجا و سخن از عشق کجا! 

خبرنامه

بزودی...

تماس با موسسه

پورتال موسسه فرهنگی هنری قدیم الاحسان" وظیفه اطلاع‌رسانی و ترویج اندیشه‌ها و آثار حاج منصور ارضی را برعهده دارد.