عزیزان واقعا علم را در مسیر زندگی‌تان قرار دهید زیرا باعث پیشرفت خود و جامعه می‌شود.

عزیزان واقعا علم را در مسیر زندگی‌تان قرار دهید زیرا باعث پیشرفت خود و جامعه می‌شود.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز شهادت امام جواد علیه السلام مورخ سی و یکم مرداد ماه ۱۳۹۶ حسینیه لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم

در هیات هم بیان مسائل شرعی نیاز است و هم تفسیر قرآن لااقل به‌صورت تحت‌اللفظی لازم است.
عرض ما درخصوص حدیث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله درباره صد و سه خصلت مومنین به خصیصه سوم یعنی " کَثِیراً عِلْمُهُ " رسید و هفت دلیل برتری دانش از ثروت را از زبان امیرالمومین علیه السلام اشاره کردیم لیکن نکته مهم بررسی آفت‌های علم است. امیرالمومنین می‌فرمایند: " خُذوُا مِنَ العِلمِ ما بَدالَکُم وَ اِیّاکُم اَن تَطلُبوُهُ لِخِصالٍ اَربَعٍ: لِتُباهُوا بِهِ العُلَماءَ اَو تُمارُوا بِهِ السُّفَهاءَ اَو تُراؤُوا بِهِ فِی المَجالِسِ اَو تَصرِفوُا وُجُوهَ النّاسِ اِلَیکُم لِلتَّرَؤُّسِ " از علم هر آنچه که برایتان پیش می‌آید فرا گیرید و زنهار که آن را برای چهار کار بیاموزید؛ برای فخر فروشی بر علماء، یا ستیزه کردن با نادانان، یا خودنمایی در مجالس، یا جلب کردن توجه مردم به خود و ریاست کردن بر آن‌ها. (کتاب ارشاد، جلد ۱، صفحه ۲۳۰)
پس عزیزان واقعا علم را در مسیر زندگی‌تان قرار دهید زیرا علم و دانش بسیار خوب است و باعث پیشرفت خود و جامعه می‌شود. ولی برای چهار کار به فراگیری آن نپردازید؛ " لِتُباهُوا بِهِ العُلَماءَ "  مثلا استاد نماهایی که در دانشگاه‌ها حرف‌هایی در مقابل خدا و ائمه می‌گویند، پس برای چنین کاری به دنبال کسب علم نروید. یا متاسفانه مداحی را می‌بینی که بسیار هم جمعیت دارد ولی دیگر علما را قبول ندارد. هیات با این عظمت یک منبری و مسئله‌گو ندارد. به همین دلیل ما اصرار داریم که حجت الاسلام ملکی در منبر مسئله هم بگویند چون در هیات هم بیان مسائل شرعی نیاز است و هم تفسیر قرآن لااقل به‌صورت تحت‌اللفظی لازم است. برای درک عظمت و ارزش قرآن در این جلسه به خواندن یک جز قرآن کریم در هفته تاکید می‌کنم. البته بعضی افراد هم لجباز هستند و به‌خاطر لجبازی دین خدا و روضه را رها می‌کنند. 

گاهی اوقات قصد می‌کنی برای خدا حرف بزنی و کار کنی ولی نمی‌شود مگر اینکه اهل بیت علیهم السلام عنایت کنند و این امر را مبدل کنند.
مسئله دوم " اَو تُمارُوا بِهِ السُّفَهاءَ " ستیزه کردن با نادانان است. گاهی اوقات افرادی که جهل فراوان دارند در کنار شما قرار می‌گیرند شما کاری به آن‌ها نداشته باشید، آن‌ها را تحریک نکنید " إِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلاَماً " (سوره فرقان آیه ۶۳) هنگامی که جاهلان آن‌ها را مخاطب سازند، به آنها سلام می‌گویند. با نادان در حد یک سلام هم‌کلام شوید و بعدش بروید. چرا بعضی‌ها می‌خواهند برهمه غلبه پیدا کنند؟ خوش به‌حال کسی که اخلاق حسنه و خوب دارد. 
سومین موردی که نباید برای آن به کسب علم پرداخت " تُراؤُوا بِهِ فِی المَجالِسِ " خودنمایی در مجالس است. باور کنید گاهی اوقات قصد می‌کنم برای خدا حرف بزنم و یا مداحی کنم ولی نمی‌شود مگر اینکه اهل بیت علیهم السلام عنایت کنند و این امر را مبدل کنند " یا مُبَدِّلَ السَّیِئاتِ الحَسَناتِ " 
چهارمین نکته که باید از آن دوری کرد " تَصرِفوُا وُجُوهَ النّاسِ اِلَیکُم لِلتَّرَؤُّسِ " خودنمایی در مجالس، یا جلب کردن توجه مردم به خود و ریاست کردن بر آن‌هاست. رعایت این موارد خیلی کار سختی است. بعضی از بزرگان می‌فرمایند که آدم شدن محال و یا خیلی سخت است. 
خدا به آبروی حضرت زهرا سلام الله علیها به ما توفیق عوض شدن و آمادگی برای ماه ذی‌الحجه را عطا فرماید.

خبرنامه

بزودی...

تماس با موسسه

پورتال موسسه فرهنگی هنری قدیم الاحسان" وظیفه اطلاع‌رسانی و ترویج اندیشه‌ها و آثار حاج منصور ارضی را برعهده دارد.