بدانید واقعا مردم با نیت امام حسینی علیه السلام به زلزله‌زدگان کمک می‌کنند.

بدانید واقعا مردم با نیت امام حسینی علیه السلام به زلزله‌زدگان کمک می‌کنند.

بیانات حاج منصور ارضی در دعای کمیل شب شهادت پیامبر اکرم و امام حسن مجتبی علیهما السلام مورخ بیست و ششم آبان ماه ۱۳۹۶ حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام


اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم 
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

پس‌لرزه‌هایی که در دل‌ ما اتفاق می‌افتد خیلی  به ما ضربه زده است و خرابی‌های دل‌ ما را خراب‌تر می‌کند.‌
چند هفته‌ای در باب زیارت مطالبی را عرض می‌کنیم و سپس به مناجات الراجین و خمس عشر می‌پردازیم. دقت بفرمایید که زیارت با ضیافت فرق می‌کند و ما در مقام معنوی و بندگی همیشه دوست داریم در مقام ضیافت باشیم و توجه زیادی به مقام زیارت نداریم. روی سخن من به مردم و حرکت‌های مردمی نیست چون ما نیات آنان را نمی‌دانیم و در فضایی مانند اربعین که اصلا در کلام نمی‌گنجد و از طرفی مردم عاشقانه به این پیاده روی قدم می‌گذارند و خداوند نیز به آنان معرفت زیارت عطا می‌کند، کسی هم که بی‌معرفت برود نیز یک حداقلی معرفت کسب می‌کند. این بساط عظیمی است و حتی خداوند به شخصی که حسرت پیاده روی اربعین را دارد نیز به او نعمت معرفت را عطا می‌فرماید. این حرکت بزرگ در فکر ما نمی‌گنجد و بزرگان دین نیز در شرح این واقعه می‌گویند شرح این حرکت بی‌نهایت، بی‌نهایت است. در باب زیارت باید خیلی توجه باشد لیکن کمتر اهمیت می‌دهیم و در زیارت به حد ضیافت قانع هستیم و این باعث می‌شود که ما رشد کافی در معنویت و بندگی نداشته باشیم و به کمترین میزان بهره‌مند شویم. نگاهی که در ماه مبارک رمضان داریم و می‌گوییم ما در ضیافت خداوند هستیم، در زیارت نیز چنین نگاهی به فرایض داریم و به‌دنبال نذری و خوراک از مجالس اهل بیت علیهم السلام هستیم. البته همه عاشق زیارت و خدمت به زوار هستند و کسی نمی‌تواند جلوی آن‌ها را بگیرد، یعنی از سقایی تا پذیرایی در آشپزخانه‌های عظیم همانطور که در اربعین مشاهده کردید.
متاسفانه امسال نسبت به سال‌های گذشته هجمه‌های بیشتری در فضای مجازی به حرکت‌های مذهبی و مردمی و حتی سپاه در اربعین صورت گرفت ولی شما دیدید که همان موکب‌ها و خادمین پس از اربعین به سمت مناطق زلزله زده غرب کشور رفتند و به خدمت‌رسانی مشغول شدند. بدانید دشمن همچنان فعال است اما واقعا مردم با نیت امام حسینی دارند به زلزله‌زدگان کمک می‌کنند. در این مصیبت وارده زلزله‌ای سخت به‌همراه پس‌لزره‌های فراوانی آمده است اما نگران زلزله‌هایی که در دل‌ها می‌آید و بعضی‌ افراد هم که در دین سست هستند و خیلی راحت پای‌شان از دایره دین خارج می‌شود. می‌بینی دو ماه محرم و صفر به هیات رفته، کربلا رفته، ذکر امام حسین علیه السلام را هم برده اما راحت دین خود را از دست می‌دهد، و از این باران معرفت در این دوماه بهره‌ای نبرده است. در شب‌های جمعه می‌خوانیم " یَا دَائِمَ الْفَضْلِ عَلَى الْبَرِیَّةِ " (اعمال شب جمعه) یعنی این فیض و معرفت دائم در حال نزول است ولی کسی حواسش نیست. بدانید این فیض فقط مختص به شب‌های جمعه نیست. خیلی مراقب باشید همیشه و هر لحظه در امتحان هستیم. بعضی‌ها به ما گفتند که در مسجد ارک برای زلزله‌زدگان کمک‌های مردمی جمع کنید که ما گفتیم هرکسی می‌خواهد کمک کند به کمیته امداد بدهد. چون نیروهای انقلابی به این سازمان رفتند همه دارند آن را می‌کوبند. تمام نهادهای اجرایی دارند کمک می‌کنند ولی توسط دشمنان تبلیغ سوء می‌شود که خودتان کمک‌ها را ببرید. باور کنید بازار ریا از بازار بی‌ریایی قوی‌تر است. اگر واقعا کسی می‌خواهد به مصیبت‌زده‌ها کمک کند، کمک خود را به کمیته امداد امام خمینی رحمت الله علیه و یا هلال احمر بدهد. بایستی این سازمان‌‌ها را تقویت کنید تا اگر خدایی ناکرده در منطقه‌ای دیگر اتفاقی افتاد این عزیزان سریعا کمک‌رسانی کنند. توجه کنید پس‌لرزه‌هایی که در دل‌ ما اتفاق می‌افتد خیلی  به ما ضربه زده است و خرابی‌های دل‌ ما را خراب‌تر می‌کند، به دل‌هایتان مراجعه کنید. زمانی‌که می‌گویند رو به قبله بنشینید به این دلیل است که این خرابی‌های دل‌ خود را بهتر ببینید و برای آن کاری کنید.

 اثر زیارت این است که؛ حرص تو را به دنیا کم کند و ولع تو را به اهل بیت علیهم السلام بیشتر نماید.
باب زیارت خیلی عجیب است، غیر از آدابی که بیان می‌شود اگر توجه کنید می‌گوید زیارت را فقط ضیافت نبینید، زیرا در زیارت، ضیافت هم جای دارد. دقت کنید در زیارت مواظب باشید که از آداب خارج نشوید. عالمی مجاور حرم امیرالمومنین علیه السلام بود. روزی به امام شکایت کرد که من سالیانی است بع زیارت می‌آیم ولی شرایط زندگی‌ام سخت است. ندایی به او گفت به کربلا برو. زمانی‌که به حرم سیدالشهدا علیه السلام رسید، کسی به او گفت بعد از زیارت به خانه من بیا تا از تو پذیرایی کنم. آن مرد حالش عوض شد و با گریه از حضرت عذرخواهی نمود. از زیارت که برگشت باز همان شخص دست او را گرفت و گفت پیغامت به من رسید و ایستاده‌ام تا از کربلا بیایی و از تو پذیرایی کنم. 
توجه داشته باشید وقتی عنایتی به شما می‌شود گله‌گذاری نکنید. کسی‌که دارد گله می‌کند و کسی‌که ندارد هم گله می‌کند! باب زیارت، باب وسیعی است و هرکسی به این باب برسد، از عنایت خداوند است. مثلاً می‌بینی هر زمانی که به زیارت می‌روی گرفتار بیماری می‌شوی و تو را از زیارت باز می‌دارد. 
 اثر زیارت این است که باید حرص تو را به دنیا کم کند و ولع تو را به اهل بیت علیهم السلام بیشتر نماید " مُولَعَةً بِذِکْرِکَ وَ دُعَائِکَ " (زیارت امین الله) قبلاً عرض کردم که زیارت امین الله وصف اهل بیت علیهم السلام است ولی زائر نیز باید یک سرمایه‌ای داشته باشد. در این زیارت در قسمت اول یک فضای دنیایی و روحی عالی دارد و در قسمت دوم ابتدا باید حیران باشی و بعد مقامات عالیه‌ای که بیان شده است. ولی ما همیشه به دنبال این قسمت  " وَاَرْزاقَکَ اِلَى الْخَلائِقِ مِنْ لَدُنْکَ نازِلَةٌ وَعَواَّئِدَ الْمَزیدِ اِلَیْهِمْ واصِلَةٌ " و روزی‌هایى که به آفریدگانت دهى از نزدت ریزان است و بهره‌هاى بیشترى هم به‌سوی‌شان مى‌رسد (زیارت امین الله) هستیم. فقط دنبال این هستیم که روزی خداوند کجا نازل می‌شود و ما به آن‌جا برویم. خودمان حال نداریم و می‌گوییم برویم این مجلس تا یک نفسی به ما بخورد و حال‌مان عوض شود. یعنی کسی دیگر مایه ندارد تا سرمایه‌گذاری کند. اصلاً هیچ‌کسی دنبال کاری نیست، لااقل از خونه بیرون می‌آیی یک استغفار و یا یک ذکری بگویید تا در خودتان تغییر ایجاد کنید. 
باب دیگر زیارت، باب آداب زیارت است. در همان آدرسی که قبلا درخصوص آداب زیارت بیان کردیم یعنی قبل از زیارت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله آداب تمامی ائمه اطهار علیهم السلام بیان شده است، نهمین مورد اشاره می‌کند؛ وقتی به حرم رسیدی خداوند را به‌خاطر رسیدن به این مکان شریف سجده کن. یعنی شکر کن پرودرگار را که به این مکان رسیدی. دقت و توجه در زیارت تا به آن‌جا است که می‌فرمایند با پای راست به حرم قدم بگذارید، ولی کسی در زیارت به این نکات توجه ندارد. و به‌همین سبب در ادعیه داریم " اَللّهُمَّ ارْزُقنى عَقْلاً کامِلاً " (زیارت مطلقه امیرالمومنین و دعای عالیة المضامین) . ببینید ما چقدر دقت در آداب زیارت داریم. البته آداب زیارت اباعبدالله علیه السلام کمی تفاوت دارد مانند این‌که می‌گویند در کربلا کمتر غذا و آب بخورید. زیارت فقط یک سلام نیست، البته سلام هم در خود دارد لیکن اصل زیارت یعنی مشاهده و معرفت امام. حداقلِ زیارت یعنی فهمیدن آن‌ چیزی که در زیارت نامه‌ها می‌خوانید. عزیزانی که اربعین به زیارت امام حسین علیه السلام رفتند چند نفرشان از جهالت بیرون آمدند؟ کسانی‌که زیارت اربعین را خواندند چندنفرشان از جهالت بیرون آمدند؟ هرکسی‌که در اربعین از جهالت بیرون نیامده است به امام حسن علیه السلام پناه ببرد. شب جمعه شب زیارت اباعبدالله علیه السلام است. اما می‌فرمایند امام حسین علیه السلام شب جمعه به زیارت امام حسن علیه السلام می‌روند " إنَّ الحُسینَ بنَ علیٍّ کانَ یَزُورُ قَبرَ الحَسَنِ علیه السلام فی کُلِّ عَشِیَّةِ جُمُعَةٍ " (وسائل الشیعه، جلد ۱۰) امام باقر علیه السلام: حسین بن على علیهما السلام هر شب جمعه به زیارت قبر حسن علیه السلام مى‌رفت.