مقام معظم رهبری مدظله العالی در زمان ما مصداق کامل سعه صدر هستند./ دفاع از نظام جمهوری اسلامی واجب است.

مقام معظم رهبری مدظله العالی در زمان ما مصداق کامل سعه صدر هستند./ دفاع از نظام جمهوری اسلامی واجب است.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز شهادت پیامبر اکرم و امام حسن مجتبی علیهما السلام مورخ بیست و ششم آبان ماه ۱۳۹۶ حسینیه لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم

شرح صدر نوری است که خداوند در دل مؤمن می‌افکند و سینه‌اش را به‌وسیله آن گشایش و روشنی می‌بخشد.
خصلت هفتم از خصوصیات مومن از زبان پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله  " أَوْسَعَ النَّاسِ صَدْراً " می‌باشد. سعه صدر مومن از همه مردم بیشتر است. در دعای عالیه المضامین نیز چنین موضوعی را از خداوند می‌خواهیم " وَ تَجْعَلَنِی رَحِیبَ الصَّدْرِ وَاسِعَ الْحَالِ حَسَنَ الْخُلُقِ ‏" و مرا به لطف وسیع الصدر با توسعه احوال و اخلاق نیکو گردانى.
حتی بعضی‌ از آدم‌های خوب هم سعه صدر ندارند زود جوش می‌آورند، زیرا این دل و سینه باز نیست. همان چیزی که حضرت موسی کلیم الله علیه السلام از خداوند درخواست نمود " قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی " گفت پروردگارا سینه‌ام را گشاده گردان (سوره طه آیه ۲۵) .
مومن باید سعه صدر داشته باشد و مصداق کامل این موضوع واقعا مقام معظم رهبری مد ظله العالی هستند. ایشان باتوجه به قرائت‌های مختلف و گوناگون افراد ولی به‌گونه‌ای با آنان برخورد می‌کنند که جاذبه دارند، اشتباه نکنید آن‌ها را تایید نمی‌کنند ولی جاذبه دارند. این خصلت " أَوْسَعَ النَّاسِ صَدْراً " است که چنین توانایی در ایشان ایجاد نموده است. مداحان، وعاظ و حتی هیئتی‌ها به‌دلیل برخورد با اقشار مختلف باید این‌گونه باشند. نباید حسادت به ایمان ما ضربه بزند. هر شخصی ممکن است یک عیبی داشته باشد ولی مومن باید بتواند برادر مومن خود را قبول کند. این آیه " أَلَمْ نَشْرَحْ لَکَ صَدْرَکَ " آیا براى تو سینه‌ات را نگشاده‏‌ایم (سوره انشراح آیه ۱) برای ما هم بیان شده است، باید ببینید چقدر شرح صدر داریم؟
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در تفسیر شرح صدر می‌فرمایند " نورٌ یَقْذِفَهُ اللهُ فی قَلبِ مَنْ یَشاء فَینشَرِحُ له صَدرَهُ و یَنفَضح " نوری است که خدا در دل مؤمن می‌افکند و سینه‌اش را به‌وسیله آن گشایش و روشنی می‌بخشد. پرسیدند:‌ آیا این نور نشانه‌ای دارد؟ ایشان فرمودند " نَعَمْ، الإنابَةُ إلی دارِ الخُلُودِ والتّجافی عَنْ دارِالغُرُور والإستعدادِ لِلْمَوتِ قَبْلَ نُزُولِ الموت " آری، (نشانه آن) توجه به‌سرای جاودان و دامن برچیدن از زرق و برق دنیا و آماده شدن برای مرگ است پیش از آن که فرارسد. (تفسیر البرهان)
همان‌طور که در ادعیه ماه مبارک رمضان می‌خوانیم؛ مومن کسی است که به فکر آخرت خود است و از این دنیا و خانه غرور دوری می‌جوید، این فرد با ایمان و عمل صالح و تلاش و پیکار در راه خدا خودش را آماده می‌کند.

برنامه‌ریزی دشمن طوری است که مستحبات پُر رنگ‌تر از واجبات شود.
شرح صدر باید در سختی‌ها نمایان شود مانند این زمان ‌که معیشت مردم به سختی افتاده است و یا وضعیت بازار و اقتصاد مناسب نیست و متاسفانه مسئولین هم فقط از گذشته می‌گویند و فرصت‌ها را از دست می‌دهند. مسئولین باید بگویند در این فرصت چکار کرده‌اند و چه می‌خواهید انجام دهند؟ بعضی از مردم که وضعیت خوبی ندارند تا غذای نذری به آن‌ها می‌دهید خودتان حس می‌کنید که چقدر خوشحال می‌شوند. حتما برای آخرت‌تان کار کنید. توجه کنید که با وجود تمام مشکلات اگر صبر و شرح صدر نداشته باشید نعوذبالله حرفی می‌زنید که به ایمان‌تان خدشه وارد می‌شود و همگی در امتحان هستیم، ان شاءالله سربلند از امتحان بیرون بیاییم. سخن زیبایی امیرالمومنین علی علیه السلام دارند که می‌فرمایند " آلَةُ الرئاسةِ سَعَهُ الصَّدرِ " سعه صدر، ابزار ریاست است (نهج البلاغه حکمت ۱۷۶) .
در جنگ و یا رخدادهای مهم فرمانده کسی می‌شود که سعه صدر دارد. حتی در هیات‌داری هم این‌گونه است در آخر ماه صفر می‌گویم حواستان باشد نکند یک پرچمی را برای اهل بیت علیهم السلام بلند کرده باشید اما به‌خاطر ناملایمات، رفتارهای ناپسند دیگران و یا خواسته‌های نفسانی‌ هیات تعطیل شود که این کار عواقب دارد. 
کاسبان و کارمندان حواسشان به نماز اول وقت باشد سریع نمازتان را بخوانید و بعد کار ارباب رجوع و یا مشتری را راه بیندازید، دقت کنید مستحبات نباید جای فریضه واجب را بگیرد. برای امام حسین علیه السلام خرج کردن مستحب است ولی خمس و زکات واجب است. برنامه‌ریزی دشمن طوری است که مستحبات پُر رنگ‌تر از واجبات شود.
در زمان ما دفاع از نظام جمهوری اسلامی واجب است. این نظام شاخه و برگ هم دارد که باید از آن‌ها هم دفاع کنیم که یکی از شاخه‌ها سپاه پاسداران است که می‌بینید دشمن چگونه با برنامه‌ریزی به این سازمان حمله می‌برد و شما باید دفاع کنید.