اگر می‌خواهید از امام حسین علیه السلام دور نشوید، برای مناجات نیمه شب خود وقت بگذارید.

اگر می‌خواهید از امام حسین علیه السلام دور نشوید، برای مناجات نیمه شب خود وقت بگذارید.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز شهادت امام رضا علیه السلام مورخ بیست و هشتم آبان ماه ۱۳۹۶ حسینیه لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم

بدانید هر قدمی که عزیزان برداشته‌اند امام حسین علیه السلام قبول کرده است.
روز آخر ماه صفر است، از همه عزیزانی که در این مجالس تشریف آوردند و سختی‌ها را تحمل کردند و همچنین از تمامی خادمین بزرگوار تشکر می‌کنیم. هرچه بود تمام شد و نتیجه برای آن شخصی که در این مسیر بماند باقی است. بعضی سوال می‌کنند چه‌کار کنیم که این عزاداری‌ها و زیارت کربلا برای ما بماند؟ بهترین راه خدمت به والدین است و آن کسی هم که پدر و مادر خود را از دست داده برای آنان خیرات بدهد. چون دعای پدر و مادر باعث می‌شود شما در این راه بمانید. هرچه هست دعا و نفس و نطفه آن‌ها بوده که ما در این راه قدم برمی‌داریم. 
دقت کنید چقدر دشمن با کمک همین تلفن‌های همراه و فضاهای مجازی کار و تلاش کرد اما بسیاری از جوانان به زیارت کربلا رفتند و توفیق زیارت پیدا کردند. این جوانان اگر برای تفریح هم به زیارت آمدند، تفریح‌شان هم ذکر حسین علیه السلام بود، گریه‌شان نیز برای اباعبدالله علیه السلام بود. بعضی از افراد چون می‌خواهند سیاه‌نمایی کنند می‌گویند برای تفریح و سرگرمی رفتند ولی آن‌جا جای خوش آب و هوا نبود که بگوییم برای خوش‌گذرانی رفتند و خیلی سخت است انسان با پای پیاده در بیابان را برود. بدانید هر قدمی که عزیزان برداشته‌اند امام حسین علیه السلام قبول کرده است و حتی کسی‌ هم که نرفته و حسرت خورده است آن را هم قبول کرده‌اند. امام حسین علیه السلام واقعا کریم است، منتهی ماندن در این خانه خیلی مهم است. 
امروز به امام رضا علیه السلام بگویید و از ایشان بخواهید یا امام رضا این عزاداری و خانواده و دین و دنیای من امانت در خدمت شما باشد، هر کجا دیدید انحراف و خطایی دارم من را مریض کنید تا از غفلت رهایی یابم.
در ادامه بحث خصلت هفتم مومنین از بیان پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله درخصوص داشتن سعه صدر حضرت علی علیه السلام می‌فرمایند " اَلذِّکْرُ یَشْرَحُ الصَّدْرَ " یاد خدا [در دل و زبان ] سعه صدر مى آورد. (شرح غررالحکم، ج ۱)
در روایتی دیگر می‌فرمایند؛ امام حسن مجتبی علیه السلام سعه صدر از همه مردم بیشتر و از نظر اخلاق معتدل‌ترین مردم بود. تمامی این خصلت‌ها را ائمه اطهار علیهم السلام داشتند. 

این نیمه شب‌ها خیلی بیشتر از سجده شیطان را ناراحت می‌کند.
هشتمین خصلت مومنین " أَذَلَّهُمْ نَفْساً " است یعنی تواضعی که مومنین دارند نه از کوچکی و ضعف است، بلکه نفس او خاکسارتر است. بدانید با پُررویی انسان هیچ چیزی بدست نمی‌آورد. البته مقاومت و فریاد حق زدن موضوع دیگری است که نباید با این مسائل اشتباه شود. امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند " لَا تَطْلُبَنَّ طَاعَةَ غَیْرِکَ وَ طَاعَةُ نَفْسِکَ عَلَیْکَ مُمْتَنِعَة " وقتی نفس خودت را نمی‌توانی مطیعِ خود گردانی، هرگز از دیگران انتظار اطاعت نداشته باش. (تصنیف غررالحکم و دررالکلم)
با این نکته متوجه می‌شویم وقتی نمی‌توانیم بر نفس خود کنترل داشته باشیم، چطور بر دیگران می‌توانیم تاثیر بگذاریم. کسی‌که از دستورات پیروی کند در واقع نفس خود را کنترل می‌کند.
امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند " مَنْ لَمْ یُهَذِّبْ نَفْسَهُ فَضَحَهُ سُوءُ الْعَادَة " هر کسی‌که خود را مهذب نسازد،عادت‌های زشت او را رسوا کند. (تصنیف غررالحکم و دررالکلم)
بعضی‌ها فکر می‌کنند عادت زشت مانند کارهایی مانند خارانیدن و... است ولی نه این‌ها عادت زشت نیست، عادت زشت آن چیزی است که خود شخص می‌داند و از رسوایی آن می‌ترسد.
خلاصه باید بر روی نفس کار کنیم و بعد از پایان ماه صفر نیز در مسیر اباعبدالله علیه السلام بمانیم اما نه با عزاداری، ماه ربیع بهار است با خیرات و شادی بدون گناه در مسیر بندگی راه خود را ادامه بدهید. می‌بینید مردم چقدر در کارشان گره‌های سخت دارند، کم‌ترین کار این است که دعایشان کنید. باید با عبادت در نیمه شب آشنا شویم، چون شیطان را گریزان می‌کند. اگر می‌خواهید از امام حسین علیه السلام دور نشوید، برای مناجات نیمه شب خود وقت بگذارید، این سفارشی که اباعبدالله علیه السلام به حضرت زینب سلام الله علیها کردند وجه عامی هم دارد و آن این است که هر مومنی که دوستدار امام حسین علیه السلام و شیعه ایشان است باید به دعا در نیمه شب بپردازد. دعا یعنی دعوت کردن، یعنی رسیدن. خب این نماز شب را برپا دارید از نیمه شب شروع کنید، کم کم می‌بینید خداوند کمک‌تان می‌کند و سحر بیدار می‌شوید. این نیمه شب‌ها خیلی بیشتر از سجده شیطان را ناراحت می‌کند.