بدانید هرچه نفس در رنج بیشتری باشد انسان به کمالات بالاتری دست می‌یابد.

بدانید هرچه نفس در رنج بیشتری باشد انسان به کمالات بالاتری دست می‌یابد.                    
بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا ایام ولادت پیامبر اکرم و امام صادق علیهما السلام مورخ چهاردهم آذر ماه ۱۳۹۶ حسینیه لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم

مؤمن شب را به روز و روز را به شب نمى‌برد مگر آنکه به نفس خود بدگمان است.
در ادامه بیان حدیث گرانمایه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله درباره خصلت‌های مومنین به خصلت هشتم " وَ أَذَلَّهُمْ نَفْساً " به معنی خاکسار بودن نفس رسیدیم. امیرالمومنین علیه السلام فرمودند وقتی نمی‌توانی نفس خود را مطیع خود گردانی هرگز از دیگران انتظار اطاعت نداشته باش. به‌خاطر همین است که بعضی از بزرگان در مقابل مصائب سکوت اختیار می‌کنند و در حد لازم سخن می‌گویند و بیشتر به تربیت نفس خود می‌پردازند.
در خطبه ۱۷۶ نهج البلاغه یک فرازی دارد که حضرت امیر درباب خصلت مومن می‌فرمایند 
" وَاعْلَمُوا عِبادَاللّهِ اَنَّ الْمُؤْمِنَ لا یُصْبِحُ وَ لا یُمْسى اِلاّ وَ نَفْسُهُ ظَنُونٌ عِنْدَهُ، فَلایَزالُ زارِیاً عَلَیْها وَ مُسْتَزیداً لَها " بندگان خدا! بدانید که مؤمن شب را به روز و روز را به شب نمى‌برد مگر آنکه به نفس خود بدگمان است، هماره از خود عیب‌جویى مى کند و خواهان افزایش کار نیک از نفس است.
مومن همیشه با یک نوع بدگمانی به نفس خود می‌نگرد و این برای ما عجیب است چون توجه نداریم می‌گوییم نمازمان را که می‌خوانیم، زیارت عاشورا هم که می‌خوانیم، از منبر در هیات هم بهره می‌بریم، در شادی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نیز سهیم بودیم و کربلا هم که رفتیم ولی نمی‌بینیم نفس ما را به کجا می‌کشاند و چه بلایی بر سر ما می‌آورد. امیرالمومنین علیه السلام می‌فرمایند " وَ نَفْسُهُ ظَنُونٌ عِنْدَهُ " مومن چنان به نفس خود بد گمان است که گویی نفس مانند همسایه خائنی است که به او اعتماد ندارد و دائم در این فکر است که این همسایه به او خیانت نکند. واقعاً اگر دید ما به نفس این‌گونه باشد حتما بهره خواهیم برد. 
مبارزه با نفس یک علامت دارد و شاید این‌گونه کمتر شنیده باشید. البته بزرگان و علمای بزرگوار ما به زبان‌های مختلف به ما گوش‌زد کرده‌اند ولی ما چون اهل دنیا شدیم و دلواپس کار و زندگی هستیم به این مسائل توجه نداریم. امیرالمومنین در دعای صباح می‌فرماید " اِنْ خَذَلَنى نَصْرُکَ عِنْدَ مُحارَبَةِ النَّفْسِ وَالشَّیْطانِ فَقَدْ وَکَلَنى خِذْلانُکَ اِلى حَیْثُ النَّصَبِ وَالْحِرْمانِ " خدایا! اگر در هنگام جنگ با نفس و شیطان یارى تو نباشد مسلماً همان یارى نکردنت مرا بدست رنج و حرمان سپارد.
خب این نشان می‌دهد اگر خداوند ما را یاری نکند امیدی به پیروزی نیست و بدانید خواری از سوی نفس و شیطان باعث گیجی انسان می‌شود. لذا باید مراقبت کنید و بدانید هرچه نفس در رنج بیشتری باشد انسان به کمالات بالاتری دست می‌یابد.  مانند کسی‌که درآمد دارد و به راحتی زندگی می‌کند و حتی به دیگران هم کمک می‌کند ولی سرگرم امور دنیایی است. اما کسی‌که از نفسش مواظبت می‌کند توجه دارد هر چه نفس را در رنج قرار بدهد کنترل آن راحت‌تر و با هدف و خلقتش هماهنگ‌تر می‌شود. و هرچه نفس را رها کنی کنترل آن سخت‌تر می‌شود. مخصوصا در طعام که می‌بایست خیلی توجه نمایید.  

نظرات

ارسال نظر

پست الکترونیک شما در بخش نظرات عمومی منتشر نخواهد شد.