قدر این لحظات را بدانید مگر خداوند به هرکسی اجازه می‌دهد که برای امام حسین علیه السلام گریه کند.

قدر این لحظات را بدانید مگر خداوند به هرکسی اجازه می‌دهد که برای امام حسین علیه السلام گریه کند.

بیانات حاج منصور ارضی در دعای کمیل شب سوم ماه ربیع الثانی مورخ اول دی ماه ۱۳۹۶ حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام


اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

کسی‌که محبت خداوند را درک کند از هر لحظه عمرش در راه او استفاده و بهره می‌برد.
در روایات آمده است که حضرت عیسی بن مریم علیه السلام بر سر مزار مادرشان حضرت مریم علیها السلام بسیار می‌گریستند به صورتی که از گریه ایشان خاک قبر گل می‌شد، تا اینکه مادرشان را در خواب دید و از حال ایشان جویا شد، حضرت مریم سلام الله علیها بیان داشتند آرزو می‌کنم که در روزهای گرم تابستان روزه‌داری کنم و شب‌های بلند زمستان به عبادت و مناجات بپردازم. همان‌طور که شنیده‌اید و می‌دانید روایات زیادی در باب مناجات و شب‌زنده‌داری در شب‌ها داریم و این‌که خداوند خوابیدن شب تا صبح بدون مناجات را دوست ندارد. 
در ادامه مناجات راغبین از مناجات خمسه عشر به این فراز رسیدیم " وَ‌ها اَنَا مُتَعَرِّضٌ لِنَفَحاتِ رَوْحِکَ وَ عَطْفِکَ " و اینک من خود را در معرض نسیم جان‌بخش لطف و توجهت درآورده‏‌ام. زمانیکه بنده به رحمت و یا دیگر صفات خداوند متصل نباشد نشان‌ می‌دهد که این بنده مستقل است و افکار استکباری دارد. کودک خردسال را مشاهده کردید تا والدینش می‌خواهند بروند فوراً به گریه میفتد و می‌خواهد که او را در آغوش بگیرند. ما نیز می‌بایست در دستگاه خداوند این‌گونه باشیم. بنده باید به نسیم رحمت، عطوفت الهی و مهربانی خداوند آویخته باشد. دقت کنید اگر این زلزله دیشب تهران شدید بود ما الآن یا زیر آوارها بودیم و یا داشتیم در آن شرایط سخت کمک می‌کردیم ولی خداوند همچنان به ما محبت کردند و اجازه دادند که باز مناجات کنیم. این وقت شب آمده‌ایم تا برای اباعبدالله علیه السلام یک قطره‌ اشک بریزیم و این را هم یک منصب شاهانه ببینید. 
" وَ مُنْتَجِعٌ غَیْثَ جُودِکَ وَ لُطْفِکَ فآرٌّ مِنْ سَخَطِکَ اِلى‏ رِضاکَ " و خواهان باران جود و احسانت هستم و از خشمت به سوى خوشنودیت می‌گریزمواقعاً من به‌دنبال باران لطف و بخشش خداوند می‌گردم و از انتقام گرفتن و سخط الهی گریزان هستم. خب کسی که این‌ محبت خداوند را درک کند از هر لحظه عمرش در راه او استفاده و بهره می‌برد. کسانی که از زندگی خود به نتایج عالی دست یافته اند نگاه‌شان به زندگی با دیگران فرق می‌کند. افرادی مانند مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حائری شیرازی که امروز تشییع جنازه شدند و امثال ایشان این عزیزان عاشق خداوند بودند، البته خیلی‌ها هم ناشناس هستند. 
هارِبٌ‏ مِنْکَ اِلَیْکَ، راج ٍ اَحْسَنَ ما لَدَیْکَ، مُعَوِّلٌ عَلى‏ مَواهِبِکَ، مُفْتَقِرٌ اِلى رِعایَتِکَ " و از خودت به درگاه خودت فرار کرده‌‏ام، و امید بهترین چیزى را که نزد توست دارم و بر بخشش‌هاى تو اعتماد و توکل کرده‌ ام و نیازمند به سرپرستى و نگهدارى تواماین شب‌ها ما به سمت خداوند فرار کرده‌ایم و بدانید واقعاً هیچ‌کس در محبت مانند خداوند نمی‌شود اگر هنوز به این جمله نرسیدی بعداً حتما می‌رسید. خداوندا من معتمد بر بخشش و محبت تو هستم، چون هیچ‌کسی مانند پروردگار رعایت حال من‌را نکرده است با این همه خطا در منظر و نگاه پروردگار لیکن او باز به ما محبت کرده است.

قدر این لحظات را بدانید مگر خداوند به هرکسی اجازه می‌دهد که برای امام حسین علیه السلام گریه کند. 
" اِلهى‏ ما بَدَاْتَ بِهِ مِنْ فَضْلِکَ فَتَمِّمْهُ وَ ما وَهَبْتَ لى‏ مِنْ‏ کَرَمِکَ فَلا تَسْلُبْهُ وَ ما سَتَرْتَهُ عَلَىَّ بِحِلْمِکَ فَلا تَهْتِکْهُ خدایا! آن‌چه را که خودت آغاز کردی به سرانجام رسان و آن‌چه از کرم به ما بخشیدی از ما نگیر و آن‌چه را از ما پوشانده‌ای(خطاهای ما را) آشکارش نکن، تو خودت فرمودی از کسی‌که پرده دری می‌کند ناخشنود می‌شوم. " وَ ما عَلِمْتَهُ‏ مِنْ قَبیحِ فِعْلى‏ فَاغْفِرْهُ " و بیامرز زشتی رفتار و گناهان من‌را، به شکلی که نه تنها گناهم را پاک کنی بلکه اثر آن را هم باقی نگذار. مثلا زمانی‌که لباسی را با یک پاک‌کننده قوی تمیز می‌کنی لباس تمیز می‌شود ولی جنس و مقاومت لباس از بین می‌رود و لباسی را که باید چندین سال بپوشی عمرش کم می‌شود، اما خداوند وقتی پاک می‌کند این‌گونه نیست.
" اِلهى‏ اِسْتَشْفَعْتُ بِکَ اِلَیْکَ " خدایا من خودت را به درگاه خودت شفیع آورده‌ام، چون جز تو کسی را ندارم، این فراز شبیه دعای کمیل است. بارها شنیده‌اید؛ آن مرد می‌گوید از محلی عبور می‌کردم دیدم طفلی بر در خانه‌ای مادر خود را صدا می‌زند و طلب بخشش می‌کند، می‌گوید مادر من‌را به خانه راه بده من تنها هستم و می‌ترسم کسی نیست من را کمک کند. مرد می‌گوید رفتم در خانه را زدم و گفتم به خاطر من این طفل را ببخشید! مادر گفت خیلی اذیت می‌کند - مثل ما که در این دستگاه عظیم خداوند گاهی اوقات لکه بدی می‌شویم. - ولی طفل را بخشید و رفت. می‌گوید من شب‌های بعد هم با این صحنه مواجه شدم یک شب دوباره دیدم طفل گریه می‌کند و کسی به شفاعت او نرفت و مادر گفت دیگر در را باز نمی‌کنم. او می‌گوید صبر کردم و دیدم طفل آن‌قدر گریه کرد و طلب کمک کرد تا خوابش برد ولی کسی واسطه نشد. بعد از لحظاتی دیدم مادر با گریه در را باز کرد و گفت هیچ کسی واسطه نشد تا به خانه برگردی!؟ الان خودم آمدم! الان هم ما داریم همین را می‌گوییم " وَ اسْتَجَرْتُ بِکَ‏ مِنْکَ " من از تو به خودت پناه آوردم. 
" اَتَیْتُکَ طامِعاً فى‏ اِحْسانِکَ، راغِباً فِى امْتِنانِکَ، مُسْتَسْقِیاً وابِلَ‏ طَوْلِکَ " ما به احسان خداوند چشم داشت داریم و در آرزوی آن هستیم. بدانید باران رحمت خداوند که به ما می‌رسد، جواز دارد و خیال نکنید همین‌طوری بی‌حساب و کتاب برما می‌بارد، حتی برای کجا باریدن و کجا بنشیند جواز دارد. " مُسْتَمْطِراً غَمامَ فَضْلِکَ " امشب که باران آمد نگفتیم خدا را شکر! یکی گفت باران اسیدی است، یکی گفت سرده و ... همین بادی که وزیدن گرفت را شکر نکردیم و قدر آن را ندانستیم " یَا مَنْ لا یُنَزِّلُ الْغَیْثَ إِلا هُوَ‌ " (دعای جوشن کبیر) ای کسی که باران رحمت دست توست به ما لطف کردی به خاطر چه کسانی؟ به خاطر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و به خاطر بندگان  خوب‌ خود. " وارِداً شَریعَةَ رِفْدِکَ " واقعاً من وارد شدم بر آبگیر پذیرایت، یعنی من به مهمانی شما دعوت شدم، آن هم چه مهمانی مگر خداوند به هرکسی اجازه می‌دهد که این موقع شب برای امام حسین علیه السلام گریه کند. واقعاً ما بدون حسین علیه السلام می‌توانیم زندگی کنیم؟ این قدر آقا به ما لطف دارد که زبان از گفتن قاصر است.