دیگر برای هیچ ارگان و دستگاهی و حتی بعضی از مردم ما، بی‌حجابی و بی‌بندوباری جرم نیست.

دیگر برای هیچ ارگان و دستگاهی و حتی بعضی از مردم ما، بی‌حجابی و بی‌بندوباری جرم نیست.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا ایام ولادت امام حسن عسکری علیه السلام مورخ پنجم دی ماه ۱۳۹۶ حسینیه لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم

بعضی از مسئولین ما در غفلت کامل هستند و اگر کاری هم بخواهند انجام بدهند نمی‌توانند چون این غفلت اجازه نمی‌دهد.
عرض ما در مورد خصائص مومنین بود که یازدهمین خصلت آن " مُذَکِّرَ الْغَافِلِ " به معنی تذکر دهنده به غافل است. یکی از صفات مومنین یادآوری و تذکر به غافل است چه به خودش باشد و چه به دیگری. فقط باید دقت داشت در زمانی به او بگویید که احتمال تاثیر حداقلی داشته باشد، نه این‌که سخن حقی که زده می‌شود مسخره کنند و یا به نزاع کشیده شود و آن کلام حق پوشیده شود. یعنی می‌خواهیم غفلت را از شخص غافل دور سازیم ولی آن گفتار حق پوشیده می‌شود و این حیف است. در این رابطه امام حسن مجتبی علیه السلام می‌فرمایند " النّاسُ فِی دارِ سَهْوٍ وَ غَفْلَةٍ یَعْمَلُونَ وَلا یَعْلَمُونَ فَاِذا صارُوا إلى الآخِرَةِ صارُوا اِلى دارِ یَقینٍ یَعْلَمُونَ وَ لا یَعْمَلُونَ " مردم[در این دنیا] در خانه بى‌خبرى و غفلت به‌سرمى‌برند، پس هر کارى را انجام مى‌دهند، نمى‌دانند [ثمرش را] و چون به خانه آخرت روند، به وادى یقین درآیند و همه چیز را بدانند و لکن نتوانند عمل سودمندى را در آنجا براى خویش انجام دهند.
دنیا امراض مختلفی دارد، البته تاثیرات و فرصت‌های خوبی هم دارد ولی در بیان حضرت دنیا خانه بی‌خبری است. شما دقت کنید این همه در مورد قرض الحسنه و احکام آن حدیث شنیده‌اید و به مسائل فقهی آن پرداخته می‌شود، آیا حجاب مسئله فقهی ندارد؟! اصلاً برای مسئولین کشور ما و برای تعدادی از مردم ما بی‌حجابی جرم نیست؟ اگر جرم نیست پس چرا این همه بر منبرها و قرآن اشاره به این موضوع شده است؟ این همه آیات و تفاسیر به این موضوع پرداخته‌اند! 
آیا بی توجهی به حجاب جرم نیست؟! شخصی که شاید شاگردانی هم داشته باشد موضوع را به‌گونه‌ای بیان می‌کند که گویی بی‌توجهی به حجاب و بی‌بندوباری جرم نیست. دیگر برای صداوسیما هم جرم نیست، دیگر برای مجلس و نمایندگان مردم هم جرم نیست. مشاهده کردید در مجلس این همه قوانین کم اهمیت را تصویب می‌کنند و یا روی بودجه دولت و یا مجلس و حقوق خودشان حرف می‌زنند، اما خدا نکند کسی در حمایت از حجاب حرفی بزند، شروع می‌کنند به مسخره کردن، بدانید این یعنی آیه قرآن را مسخره می‌کنند. بعضی از افراد و مسئولین نیز با رفتارهای موزیانه به مسئله حجاب می‌پردازند و اصلاً برای‌شان مهم نیست، لذا در غفلت کامل هستند و اگر کاری هم بخواهند انجام بدهند نمی‌توانند چون این غفلت اجازه نمی‌دهد مثلاً میخواهند کار اقتصادی انجام دهند، گرانی به سراغ جامعه می‌آید. بعضی‌ از مردم هم طوری در غفلت هستند که می‌گویند بلایای در قبال افزایش گناهان را دروغ می‌دانند، اینان هم کاملاً در غفلت هستند.
امام حسن علیه السلام می‌فرمایند وقتی به آخرت می‌رویم تازه آن‌جا می‌فهمیم و می‌بینیم کارهای بد و یا خوب ما چه تاثیراتی دارد، ولی دیگر نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. حتی وقتی ما را در قبر بگذارند در قرآن می‌خوانید " حَتَّى إِذَا جَاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَ‌بِّ ارْ‌جِعُونِ*لَعَلِّی أَعْمَلُ صَالِحًا فِیمَا تَرَ‌کْتُ کَلَّا إِنَّهَا کَلِمَةٌ هُوَ قَائِلُهَا وَمِن وَرَ‌ائِهِم بَرْ‌زَخٌ إِلَى یَوْمِ یُبْعَثُونَ " هنگامی که مرگ هریک از آنان فرا رسد، می‌گوید: پروردگارا! مرا بازگردانید، شاید در آنچه از خود به‌جای گذاشته‌ام، کار نیکی انجام دهم. هرگز! این سخنی است که او به زبان می‌گوید و درپی آنان برزخی است تا روزی که برانگیخته شوند. (سوره مومنون آیه ۹۹ و ۱۰۰)

حتما برای خود و مردم استغفار کنید تا خداوند به ما رحم نماید و برای دولت و مجلس و مسئولین نیز استغفار کنید تا از غفلت بیرون بیایند.
اصل موضوع این است که ما در غفلت هستیم. امام صادق علیه السلام درباره یاد مرگ می‌فرمایند " ذِکرُ المَوتِ یُمیتُ الشَّهَواتِ فی النَّفسِ، ویَقلَعُ مَنابِتَ الغَفلَةِ، ویُقَوّی القلبَ بمَواعِدِ اللّه، ویُرِقُّ الطَّبعَ، ویَکسِرُ أعلامَ الهَوى ویُطفِئُ نارَ الحِرصِ، ویُحَقِّرُ الدُّنیا " یاد مرگ، خواهش‌هاى نفس را مى‌میراند و رویشگاه‌هاى غفلت را ریشه‌کن مى‌کند و دل را با وعده‌هاى خدا نیرو مى‌بخشد و طبع را نازک مى‌سازد و پرچم‌هاى هوس را درهم مى‌شکند و آتش حرص را خاموش مى‌سازد و دنیا را در نظر کوچک مى‌کند.
عزیزان گاهی به قبرستان بروید حتما اثر دارد، هم روایت داریم و هم دستور زمانی که خیلی جذب دنیا می‌شوید و یا روزهای شادی دارید به قبرستان بروید، زمانی هم که غصه‌دار هستید باز به قبرستان سر بزنید.
حضرت على علیه السلام فرمودند " کَفى بِالْمَرْءِ غَفْلَةً اَنْ یَصْرِفَ هَمَّهُ فیما لا یَعنیهِ " در غفلت یک انسان، همین بس که همّت و تلاش خود را صرف چیزى کند که به دردش نمى‌خورد و به کارش نمى‌آید.
واقعاً این بزرگترین موضوع غفلت است انسان تمام عمر خود را به غفلت می‌گذراند. ما حتی یک نماز کامل و مقبول نخوانده‌ایم، بعضی‌ها بعد از اتمام نماز به‌جای خواندن تعقیبات مشغول حرف زدن با دوستان‌شان می‌شوند بچه‌ها ما واقعاً در غفلت کامل به سر می‌بریم.
آقا امیرالمومنین علیه السلام می‌فرمایند " مَن غَفَلَ عن حَوادِثِ الأیّامِ أیقَظَهُ الحِمامُ " هرکس از حوادث روزگار غافل شود، دستِ تقدیرِ مرگ او را [از خواب غفلت] بیدار کند.
الآن دانشمندان هم می‌گویند وقتی زمین گرم می‌شود اتفاقات قریب الوقوع رخ می‌دهد، حالا شما چقدر آمادگی دارید؟ چقدر استغفار می‌کنید؟! بزرگان همیشه به موضوع استغفار می‌پرداختند و تاکید بر ذکر استغفار دارند و می‌فرمایند بین صد تا هزار مرتبه استغفار کنید تا خداوند متعال رحمی نماید. مردم به شهر‌های دیگر می‌روند گویی آن‌جا نمی‌تواند اتفاقی بیفتد، یعنی به هر چیزی مستمسک شدند غیر از خداوند متعال، مشاهده کردید مردم با چه وضع و حالی در خیابان‌ها و سطح شهر سرگردان بودند.
حتما برای خود استغفار کنید، برای مردم هم استغفار کنید و حتما برای دولت، برای مجلس و مسئولین استغفار کنید تا از غفلت بیرون بیایند. برای اهل هیات هم دعا کنید و بدانید غفلت  چیزی نیست که از کسی دور باشد و وقتی که مرگ فرا برسد تازه متوجه می‌شویم و به ما اجازه نمی‌دهند توبه کنیم و یا نامی از اهل بیت علیهم السلام ببریم و دعایی داشته باشیم. یک روزی می‌آید که دیگر ما نمی‌توانیم در راه خداوند یک ریال هم انفاق کنیم.