بیانات حاج منصور ارضی حسینیه صنف لباس فروشان 20 آذر 97 زیارت عاشورا

بیانات حاج منصور ارضی حسینیه صنف لباس فروشان  20 آذر 97 زیارت عاشورا

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز سوم ماه ربیع الثانی مورخ بیستم آذر ماه ۱۳۹۷ حسینیه صنف لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم

ما بحثی داشتیم از قبل ماه رمضان در باب خصلت‌ها و صفات مومن در حدیثی شریف از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله که رسیدیم به خصلت هفتادویکم از 103 خصلت مومنین در کلام رسول الله صلی الله علیه و آله:
"الْفَقْرُ شِعَارُهُ‌وَ الصَّبْرُ دِثَارُهُ "
«مومن جامه زیرینش نیاز(به خدا) و جامه زبرینش صبر ومقاومت»
به قسمت دوم این خصلت مومن رسیدیم"الصَّبْرُ دِثَارُهُ" در باب صبر مطالب زیادی نوشته شده است اما برای درک صبر با آن مانوس باشیم. ما روایت می‌خوانیم اما عمل به آن را نباید فراموش کرد چون اکثراً با پرخاش و عصبانیت مطالب را عنوان میکنیم حتی می‌خواهیم دستور خداوند و یا مطلب حقی را بیان کنیم آن را با آرامش و صبر عنوان کرد. راستی و صداقت در صبر به قول سوره والعصر با هم‌نشینی نماز و صالحان به دست می‌آید:
"إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ"
«مگر کسانى که گرویده و کارهاى شایسته کرده و همدیگر را به حق سفارش و به شکیبایى توصیه کرده‏‌اند»
و اصل موضوع صبر همین نکته است و روایات نیز به همین موضوع اشاره دارند وقتی می‌گوییم صبر جامه زبرین مومن است من به این دو روایت اشاره میکنم، امیرالمومنین علی علیه السلام میفرمایند:
"لایَذُوقُ الْمَرْءُ مِنْ حَقیقَةِ الاِْیْمانِ حَتّى یَکُونَ فیه ثَلاثُ خِصالٍ: اَلْفِقْهُ فِى الدّینِ وَ الصَّبْرُ عَلَى الْمَصائِبِ وَ حُسْنُ التَّقْدِیرِ فِى الْمَعاشَ"(بحارالانوار)
مرد حقیقت ایمان را نمى چشد تا اینکه داراى سه خصلت شـود: 
1 ـ به مسائل دینى آگاهى کامل داشته باشد. 
2 ـ در گرفتاریها صبور باشد. 
3 ـ در زندگى حساب و اندازه داشته باشد.
ما همین مسائل شرعی را در مورد نماز و روزه و خمس باید داشته باشیم، ولی خودمان نیز متوجه می‌شویم اکثر آگاهی ما در فضای مجازی است، آن هم نه در محیطی بامنابع و ماخذهای مشخص و معتبر بلکه در نقطه مقابل از محیطهای اصیل و فرهنگی استفاده نمی‌کنیم. این پولی که به دست می‌آورید را چگونه باید خرج کنید؟ اگر چیزی و یا سودی اضافه ماند باید خمس آن را بدهیم، اگر به دایره چندگانه زکات(انعام ثلاثه، غلات اربعه، نقدین) که همه شامل آن نمی‌شوند وارد نشدیم که هیچ، اما اگر بر ذمه ماست باید پرداخت شوند. پس در زندگی باید حساب و کتاب رعایت شود و اصل حساب و کتاب زندگی رعایت حلال و حرام است و نباید سرگرم دیگران نباشد! البته خوب است از حال و روز اجتماع و جامعه اسلام با خبر باشیم، و همه به روز هستیم. ببینیم درآمد ما حلال است و در راه حلال نیز خرج می‌شود؟ و یا نه حلال هست اما خدایی ناکرده در حرام خرج می‌شود؟ و یا بدتر از آن حرام کسب درآمد کردیم و می‌خواهیم در حلال و حرام خرج کنیم! خیلی خطرناک است، اگر پول شبهه ناک داری برای هیئت خرج نکن، چون همه این افراد از این پول شبهه ناک مصرف دارند! و مسئولیت این افراد که نان و یا خوراک شبهه ناک به آنها دادید برگردن شماست، پس از راه حلال درآمد داشته و در راه حلال خرج کنیم! خدا جایگزین میکند، هرکس از گرسنگی مُرد بدنید ندار شدیم. من با خودم فکر میکنم این قدر زیاده خواهی در من ریشه کرده دیگر باکم نمی‌سازم، من خودم را می‌گویم شما که اهل این حرفها نیستید. 
در حدیثی دیگر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرمایند:
"عَلامَةُ الصّابِرِ فى ثَلاثٍ: أوَّلُها أنْ لا یَکْسِلَ، وَ الثّانیَةُ أنْ لا یَضْجَرَ، وَ الثّالِثَةُ أنْ لا یَشکُوَ مِنْ رَبِّهِ تَعالى لأِنَّهُ إذا کَسِلَ فَقَدْ ضَیَّعَ الْحَقَّ، وَ إِذا ضَجِرَ لَمْ یُؤَدِّ الشُّکْرَ، وَ إِذا شَکا مِنْ رَبِّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَقَدْ عَصاهُ"(علل الشرایعه)
«صبور، سه نشانه دارد: اول آن که سستى نمى‌کند ، دوم آن که افسرده و دلتنگ نمى‌شود و سوم آن که از پروردگار خود شِکوه نمى‌کند؛ زیرا اگر سستى کند، حق را ضایع کرده، و اگر افسرده و دلتنگ باشد، شکر نمى‌گذارد و اگر از پروردگارش شکوه کند، او را معصیت کرده است»
آدم صبور هیچ وقت کسل نمی‌شود باوجود این مشکلات و در گیریها، دردمردم را حس می‌کند و قدمی نیز برمی‌دارد ولی هیچ وقت کسل نمی‌شود و از تبلیغ نمی‌افتد و تا آنجا که بتواند نفس می‌زند و حرف خود را می‌گوید، تا جایی که بتواند گره باز میکند.
یک مثال بزنم، اگر خدایی ناکرده با مریضی مواجه شدی و برای آن مریضی ماشین خود را می‌فروشید، آیا ضرر میکنید؟ ضرر نمی‌کنیم، چون با این کار گره کار خود را باز کردید! تابه حال شده چیزی را بفروشید تا خرج کمک به مردم کنید؟ ما خیلی از گره‌ها را می‌توانیم باز کنیم. مگر اینکه مال زیاد داشته باشیم و بخواهیم بریزیم دور...
خیلی وقتها ما می‌خواهیم انفاق کنیم از زیادی مال و یابدترآنچه که می‌خواهیم دور بریزیم انفاق میکنیم، کی می‌توانیم از مال و دارایی خودمان انفاق کنیم؟
مومن صبور سه نشانه دارد، اول کسل و سست نمی‌شود، دوم دل تنگ نمی‌شود، از زمانه و مردم و مشکلاتی که همه با آن درگیر هستیم ناله بجهت نمیکند. رئیس جمهور و ریئس قوه قضائیه و مجلس چه کسی است؟ یک انسان مثل باقی مردم! صاحب این مملکت امام زمان است و من در حد توان خود فریادم را می‌زنم و تبلیغ میکنم و به مردم کمک میکنم ویا دست جوانی را می‌گیرم و از انحراف جلوگیری میکنم. سومین نشانه مومن صبور شکایت نکردن از پروردگار است! چقدر ما شکایت میکنم؟ حضرت می‌فرمایند وقتی کسل می‌شوید حق را ضایع وتباه خواهید کرد و هنگام دلتنگی شکر نمی‌کنید و سوم اینکه وقتی از پروردگارت شکایت کنید حتماً گناه خواهید کرد. باخداوندحرف بزنید و مناجات داشته باشید ولی اینجا منظور شکایت در جمع است وقتی بگونه‌ای حرف بزنیم که اعتقادات یک عده را برهم بزنیم. توجه کنید هر وقت روزی ما نرسد می‌میریم و آن وقت اول راحتی ما است اگر گناه نکرده باشیم و اگرحرام و حلال را با هم در نیامیخته باشیم.
خدا به آبروی حضرت زهرا سلام الله علیها زندگی ما را امام حسینی کند و تا فاطمیه نیامده یک فرجی به مابرسد و از صدقه و کار خیر دست نکشید تا وقتی زنده هستید، وقتی از این دنیا رفتید دیگر کاری نمی‌توانیم بکنیم. امروز یک رفیقی را از دست دادم ازباقی ماندهای دوستان در نازی آباد که پدر شهید هم بود. یادم افتاد، در زمان طاغوت کسی هم چنین جراتی نداشت ما اعتراض کردیم، در سالهای 50 گوشت یخی از خارج کشور می‌آوردند و ذبحی اسلامی نداشت ولی دستور بود که تماماً قصابی‌ها باید بفروشند اگر نه! باید جمع کنند، این حاج رضا یاسری رحمت اله علیه یک مغازه قصابی سه دهانه داشت حداقل صد تا صدوبیست راس گوسفند فروش روزانه داشت و خیلی کاسبی خوبی داشت، جمع کرد و آمد پیش حاج رضا سراج گفت من دیگه اینکار را نمی‌کنم، می‌ترسم از قیامت! ما اینطوری مومن نداشتیم و الانش هم چنین آدمهایی کم هستند ....
خدا به آبروی حضرت زهرا ایمان بهتری به ماعطا کند