به ما اجازه می‌دهند در این حقیقت روضه النبی شرکت کنیم

به ما اجازه می‌دهند در این حقیقت روضه النبی شرکت کنیم

بیانات حاج منصور ارضی در حسینیه صنف لباسفروشان 24دی 97 روز سوم فاطمه اول

بسم الله الرحمن الرحیم 
ما از خداوند و اهل بیت ممنون هستیم که به ما اجازه می‌دهند در این حقیقت روضه النبی شرکت کنیم و آنها که نمی‌توانند بیایند و یا نمی‌آیند التماس دعا دارند، دعا کنیم که به این مجالس برسند. پول برای جهیزیه و صدقه فراموش نکنند
در ادامه بحث ویژگیهای مومن در کلام رسول الله صلی الله علیه و آله به  خصلت هفتاد وهفتم از 103 خصلت مومن در حدیثی از پیامبر رسیدیم:
" إِذَا قَدَرَ عَفَا"
«مومن هنگامی که قدرت یابد عفو نماید»
حضرت می‌فرمایند مومن هنگامی که قدرت یابد عفو می‌کند حالا این قدرت از ثروت، علم و یا توانمندی او باشد؛ این خصلت مومن است که هنگام نیرومندی و صاحب مقام شدن، عفو می‌کند. مومن در این هنگام توان خود را به روی کسی نمی‌آورد!
پیامبر صلی الله علیه و آله می‌فرمایند:
"مَن عَفا عِندَ قُدرَةٍ عَفا اللّهُ عَنهُ یَومَ العَثرَةِ"(کنزالعمال)
«هر کس هنگام قدرت [بر انتقام] گذشت کند، خداوند در روز لغزش از او در گذرد»
امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند:
"بِالْعَفْوِ تُسْتَنْزَلُ [تَنْزِلُ‏] الرَّحْمَة"(غررالحکم ودررالکلم)
«با بخشیدن،رحمت الهی نازل می‌شود»
یک وقتی کسی را می‌بخشید و خیراتی به شما می‌رسد که فکرش را هم نمی‌کردید. و در جایی دیگر امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند:
"کُن عَفُوّا فی قُدرَتِکَ، جَوادا فی عُسرَتِکَ، مُؤثِرا مَعَ فاقَتِکَ؛ یَکمُل لَکَ الفَضلُ"
«زمانى که قدرت دارى با گذشت باش و در زمان تنگدستى بخشنده و در عین نیازمندى ایثارگر، تا فضل تو به کمال رسد»
و همچنین در غررالحکم امیرالمومنین امام علی علیه السلام می‌فرمایند:
"العَفوُ زَینُ القُدرَةِ"
«گذشت، زیور قدرت است»
همه این احادیث به جای خود اما امروز به مناسبت از مصادیق عفو و گذشت حضرت زهرا سلام الله علیها مطالبی را عرض می‌کنیم، با وجود داشتن قدرت در مقابل دشمن که با یک نفرین - فرمود الان نفرین می‌کنم - کار را تمام می‌نمود. المیرالمومنین علی علیه السلام سریع سلمان را فرستاد، و پیام داد مردم را عفو کند! چه کسانی را عفو نمودند؟! من نگاه می‌کنم می‌بینم بی‌بی مرا نیز عفو کرده است!
یا مثلاً شنیدید اجازه ملاقات خواستند و به سراغ امیرالمومنین علی علیه السلام رفتند و در وساطت به امیرالمومنین فرمودند این خانه خانه توست و من نیز کنیز تو هستم! اما می‌توانستند بفرمایند اصلاً راهشان ندهید.
یک جمله از حضرت زهرا سلام الله علیها در بیت الاحزان شیخ عباس قمی نقل نمودند حضرت به یکی از ملاقات کنندگان فرمود سوگند به خداوند اگر نمی‌ترسیدم عذاب الهی بر بیگناهی نازل گردد، متوجه می‌شدید و خداوند را قسم می‌دادم و می‌دیدی چگونه دعایم سریع الاجابه است. اینجا با همه اتمام حجت نمودند ولی باز از حق خودگذشتند! 
این وضعیت عفو مومن است که در هرخصلت زیبا مومن ، اهل بیت نقش اساسی دارند و خود نیز مجری این خصلتها بوده‌اند می‌خوانیم درقرآن:
"وَمَا یَذْکُرُونَ إِلَّا أَنْ یَشَاءَ اللَّهُ هُوَ أَهْلُ التَّقْوَى وَأَهْلُ الْمَغْفِرَةِ"(56مدثر)
«و از آن پند نمی‌گیرند مگر آنکه خدا بخواهد، او سزاوار است که از وی پروا کنند، و سزاوار است که به آمرزشش امید بندند»
این اهل تقوا و مغفرت  نام خداوند است و می‌خواهند به ما آموزش دهند که این گونه باشیم مثلاً از رفقا و آشنایان بگذرید، این حرفها از روی کینه و یا متلکها گناهانی است که به راحتی برای ما نوشته می‌شود و باعث دوری ما از پروردگار می‌شود. اگر ما می‌توانستیم زبان خود را حفظ کنیم حیلی زودتر از این حرفها به خداوند می‌رسیدیم.