دستی در کار است و نفوذ در کشور وجود دارد و کار می‌کنند

دستی در کار است و نفوذ در کشور وجود دارد و کار می‌کنند

بیانات حاج منصور ارضی در صنف لبای فروشان 29 دی 97


بسم الله الرحمن الرحیم 
در ادامه بحث ویژگیهای مومن در کلام رسول الله صلی الله علیه و آله به خصلت هفتادو هشتم  از 103 خصلت مومن در حدیثی از پیامبر رسیدیم:
"إِذَا وَعَدَ وَفَى"
«مومن هنگامیکه وعده دهد وفا نماید»
آیات قرآن در مورد وفای به عهد زیاد است اما در روایات به بررسی این خصلتها پرداختیم و امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرمایند:
"سُنَّةُ الکِرامِ الوَفاءُ بالعُهودِ، سُنَّةُ اللِّئامِ الجُحودُ"(غرر الحکم)
«شیوه بزرگواران وفا کردن به عهد و پیمانهاست. روش فرومایگان، انکار [و زیر پا نهادن عهد و پیمانها] است»
الان در این بازار اسلامی این مشکل بسیار به چشم می‌خورد و باعث به حرام کشیده شدن اکثر کاسبیها می‌شود. طرف وعده کرده باید جنس را عرضه کند! ولی کسی به این چیزها توجه ندارد. چون اکثر کسبه ساده‌ترین دروس و آموزه‌های مکاسب را نیاموخته‌اند.
 علم مکاسب در بین علما بسیار سخت و پیچیده است اما آنچه نیاز کسبه است و مراد  آن مکاسب است که  خلاصه می‌شود به دانستن حلال و حرام .
و متاسفانه مورد توجه نیز نیست، البته همین موضوع در ادارات نیز به چشم می‌خورد. اصلاً خیلی‌ها نمی‌دانند نان شبه ناک و حرام می‌خوردند و این یک موضوع خیلی سخت است.
همچنین حضرت می‌فرمایند:
"مَا أَیْقَنَ بِاللَّهِ مَنْ لَمْ یَرْعَ عُهُودَهُ وَذِمَمَهُ"(مستدرک الوسائل)
«یقین به خدا ندارد، کسی که به وعده‌ها و بر آن چه به عهده گرفته، رعایت نمی‌کند»
و در جایی دیگر امام رضا علیه السلام که جان عالم به فدای او فرمودند:
"إِنَّ لِکُلِّ إِمَامٍ عَهْداً فِی عُنُقِ أَوْلِیَائِهِ وَ شِیعَتِهِ وَ إِنَّ مِنْ تَمَامِ اَلْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ وَ حُسْنِ اَلْأَدَاءِ زِیَارَةَ قُبُورِهِمْ فَمَنْ زَارَهُمْ رَغْبَةً فِی زِیَارَتِهِمْ وَ تَصْدِیقاً بِمَا رَغِبُوا فِیهِ کَانَ أَئِمَّتُهُمْ شُفَعَاءَهُمْ یَوْمَ اَلْقِیَامَةِ"(کافی)
 حسن بن وشّاء گوید: از امام رضا علیه السّلام شنیدم که مى‌فرمود:
«براى هر امامى برعهدۀ اولیا و شیعیانش پیمانى است و از تمام و کامل بودن وفاى به عهد و بهتر ادا نمودن آن زیارت قبور آن بزرگواران است. پس هرکس با میل و رغبت آنها را زیارت نماید و مواردى را که آنها رغبت دارند قبول نماید ائمۀ ایشان در روز قیامت شفیعانشان خواهند بود»
بعضی هرجا بگویید رفته‌اند و هیچ کشوری نیست که نرفته باشند ولی برای یک بار زیارت  امام رضا علیه السلام نرفته‌اند. از طرفی نیز سیاستهای حمایتی به شکلی در آمده که رفتن به یک کشور برای  سفر تفریحی و یا سیاحتی بسیار ارزانتر از یک سفر زیارتی مثل کربلا  تمام می‌شود. این معلوم می‌شود دستی در کار است و نفوذ در کشور وجود دارد و کار می‌کنند و خدا به آبروی حضرت زهرا سلام الله زمینشان بزند. 
به مناسبت ایام فاطمیه من یک مصداق از حضرت زهرا سلام الله علیها برای شما بگویم، در این زمینه حضرت به بلند مرتبه وفا و عهد الهی نائل شده بود و مدال عصمت کبری بر سینه داشت ولذا در زیارتشان می‌خوانیم ایشان عهد کرده و امتحان شده و سربلند از این امتحان بیرون آمده‌اند:
"فَوَجَدَکِ لِمَا امْتَحَنَکِ صَابِرَهً"
«و در آن آزمایش بر هرگونه بلا و مصیبت تو را شکیبا و بردبار گردانید»
همچنین حضرت فاطمه سلام الله علیها به امام علی در هنگام وداع در چنین روز ویا فردایی می‌فرمایند:
"یا أبَا الْحَسَنِ! إنَّ رَسُولَ اللّهِ صلی الله علیه وآله عَهِدَ إلَیَّ وَ حَدَّثَنی أنّی اَوَّلُ أهْلِهِ لُحُوقا بِهِ وَ لا بُدَّ مِنْهُ، فَاصْبِرْ لاِمْرِاللّهِ تَعالی وَ ارْضَ بِقَضائِهِ"
«ای ابا الحسن! همسرم، همانا رسول خدا با من عهد بست و اظهار نمود: من اوّل کسی هستم از اهل بیتش که به او ملحق می‌شوم و چاره ای از آن نیست، پس تو صبر نما و به قضا و مقدّرات الهی خوشنود باش»
حضرت با خدا و رسولش عهد بسته و ذره‌ای از این عهدها نگسسته است اما دشمن با پیامبر و خدا هر عهدی را شکست و کاری کرد تا قیامت مورد لعن ابدی قرار گرفتند. لذا درمورد این جمله در زیارت عاشورا "لَعَنَ اللَّهُ بَنى اُمَیَّةَ قاطِبَةً" می‌گویند شخصی به نزد امام صادق علیه السلام آمد و گفت من فامیل دور بنی امیه هستم ولی محب شما هستم، آیا من هم مورد لعن قرار می‌گیرم؟ حضرت فرمود آیا اعمال بنی امیه را دوستداری؟ آیا از آنها بیزار هستی؟ اگر چنین نیست تو مصداق این لعن بر بنی‌امیه نیستی! یعنی همه این خاندان نامرد بودند ولی هرکس همان رویه را طی کند چه در زمان ما و چه در گذشته و آینده مورد این لعن قرار می‌گیرد. 
من توصیه میکنم در ایام فاطمیه روزی یک جز قرآن بخوانید و یا اگر سخت است هر دو روز یک جز قرآن بخوانید تا کمی بیشتر رشد داشته باشیم و بتوانیم بر تنبلی نفس فائق بشویم، باور کنیم وقتی که قرایت قرآن از  تلویزیون و یا موبایل می‌گذاریم قابل مقایسه با  خواندن قرآن نیست!