دعا می‌کنیم خداوند لذت چنین ایمانی را به ما نیز عطا فرماید.

دعا می‌کنیم خداوند لذت چنین ایمانی را به ما نیز عطا فرماید.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز سی‌ام جمادی الاول فاطمیه دوم مورخ هفدهم بهمن ماه ۱۳۹۷ حسینیه صنف لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم

در ادامه حدیث ویژگی‌های مومن در کلام رسول الله صلی الله علیه و آله به خصلت هشتاد و چهارم از صد و سه خصلت مومن رسیدیم؛ "لا یَرُدُّ سائلاً " «مومن دست رد به سینه سائل نمى‌زند». 
واقعا مومن سائل و کسی که از او چیزی می‌خواهد را رد نمی‌کند بلکه به او کمک می‌کند یا لااقل او را راهنمایی می‌کند و تشویق به انجام کاری مانند دعا بخوان می‌کند. اما بعضی زبان خوبی ندارند و حتی مسخره نیز می‌کنند! می‌بیند طرف گیر و گرفتاری دارد ولی باز او را آزار می‌دهند. باید خیلی دقت داشت چون مومن خود را در مقابل سائل و درخواست کننده به خوبی نشان می‌دهد. قرآن کریم نیز می‌فرماید: "وَ أَمَّا السَّائِلَ فَلا تَنْهَرْ" و فقیر و گدای سائل را به زجر مران(سوره ضحی آیه ۱۰) . امام صادق علیه السلام فرمودند: "إنّ الرَّجُلَ لَیَسألُنی الحاجَةَ فَاُبادِرُ بقَضائها مَخافَةَ أن یَستَغنِیَ عَنها فلا یَجِدَ لَها مَوقِعا إذا جاءَتْهُ" هرگاه مردی دست نیاز سوی من دراز کند در رفع نیاز او می‌شتابم؛ زیرا می‌ترسم کار از کار بگذرد و اقدام من در کمک به او دیگر به کارش نیاید(عیون أخبار الرضا) . امام حسین علیه السلام می‌فرمایند: "صاحِبُ الحاجةِ لَم یُکرِمْ وَجهَهُ عن سُؤالِکَ فَأکرِمْ وَجهَکَ عن رَدِّهِ" نیازمند با درخواست کردن حرمت خود را نگه نداشته است، پس تو با نومید نکردن او آبرو و حرمت خود را نگه دار.
یعنی سائل آبروی خود را می‌دهد وقتی بیان نیاز می‌کند البته عده‌ای نیز به این کار عادت کردند که جای بحث دارد، لیکن متوجه باشید وقتی کسی می‌آید و حرفی می‌زند در واقع آبرویش را می‌دهد چون همه زندگی خود را داده است پس تو با نامید نکردن او آبرو و حرمت خودت را نگهدار. این روزها که زندگی برای همه سخت شده شما حرمت نگه‌دارید، بعضی‌ها برای اینکه کسی مزاحمشان نشود می‌گویند اوضاع کاسبی خوب نیست! عجیب است یک وقت دیگران به شما ضربه می‌زنند که تو با دعا خواندن و صدقه دادن دفع می‌‌کنی ولی زمانی خودت به خودت ضربه می‌زنی چون در روایات وارد است کسی که بگوید ندارم به نداری و فقر گرفتار می‌شود. مخصوصاً در خانواده خودتان دقت کنید و از لفظ «ندارم» استفاده نکنید، بگویید الان وقت خرید نیست. 
پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم می‌فرمایند: "مَن تَفاقَرَ افتَقَرَ" «کسى که دم از نادارى زند، نادار شود». حضرت فاطمه سلام الله علیها در شب ازدواج وقتی سائل آمد و از او درخواستی داشت سریع رفت و لباس عروسی را به او عطا کرد یعنی اگر کسی از بی‌بی چیزی بخواهد به او عطا می‌شود. امیرالمومنین علی علیه السلام در نهج البلاغه فرمودند: "لَا تَسْتَحِ مِنْ إِعْطَاءِ الْقَلِیلِ فَإِنَّ الْحِرْمَانَ أَقَلُّ مِنْهُ" «از بخشش اندک شرم مدار که محروم کردن(این که هیچ کمکی نکنی) از آن کمتر است.» 
مثلاً همین کمک‌هایی که برای جهیزیه و یا امور خیر می‌دهید حتی اگر کم هم باشد شرم نداشته باشید چون اندک آن نیز برکت دارد، دقت کنید چون یک وقت می‌بینید همین کمک اندک را هم توفیق پیدا نمی‌کنید! چرا؟! دیروز هم که در مورد خصلت سخی صحبت کردیم اشاره شد که نیاز نیست مومن همه زندگی را نمی‌دهد، ولی قسمتی از وسعت مال خود را در راه خدا خرج می‌کند. ما این صفات را می‌گوییم تا یک یادآوری برای مومنین باشد، و دعا می‌کنیم خداوند لذت چنین ایمانی را به ما نیز عطا فرماید.