این ایام را با محبت و توجه بیشتری به مجالس فاطمیه تشریف بیاورید

این ایام را با محبت و توجه بیشتری به مجالس فاطمیه تشریف بیاورید

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز اول ماه جمادی الثانی فاطمیه دوم مورخ هجدهم بهمن ماه ۱۳۹۷ حسینیه صنف لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم


امروز اول ماه است و حتماً غیر از کمک برای جهیزیه، صدقه هم بدهید البته می‌توانید این کمک را همان شب اول ماه انجام دهید و یا می‌توانید بعد از نماز اول ماه صدقه خود را پرداخت کنید که ارزش دارد، چون این صدقه و نماز اهمیت دارند. در ادامه بحث ویژگی‌های مومن در حدیث رسول الله صلی الله علیه و آله به خصلت هشتاد و چهارم از صد و سه خصلت مومن رسیدیم؛ "لا یَرُدُّ سائلاً " «مومن‌ دست رد به سینه سائل نمى‌زند». در ادامه این موضوع یک حدیث باقی مانده که بیان می‌کنیم، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: "من منعَ مالَهُ من الاَخیار اختیاراً صرَفَ اللّهُ مالَهُ الیَ الاشرارِ اضطراراً" «هرکه در حالت اختیار مال خود را از خوبان دریغ دارد، خداوند در حالت اضطرار، مال او را نصیب اشرار کند.» وقتی که دقت نمی‌کنیم این صدمات وارد می‌شود شما خودتان تقسیم‌بندی کنید قسمتی از سرمایه و یا سود را برای انفاق عمومی و یا خاص کنار بگذارید. به همین جهت امام صادق علیه السلام می‌فرمودند در صبح و غروب صدقه بدهید، این کار شما را از خیلی شُرور در امان نگاه می‌دارد. گروهی در محضر امام مجتبی علیه السلام بودند و سوال کردند: شما چگونه است که هرگز سائل و نیازمندی را نا امید برنمی‌گردانید، اگر چه سوار بر اُشتر و در حال رفتن باشید؟
امام فرمودند: من هم به درگاه خداوند محتاج و سائل هستم و از خداوند می‌خواهم مرا محروم نگرداند، و شرم دارم با چنین امیدواری سائلان را نا‌امید کنم. خداوندی که نعماتش را بر من ارزانی داشته می‌خواهد که من هم به مردم کمک کنم و می‌ترسم بخشش خود را از مردم دریغ داشته باشم و خداوند نیز عنایات خود را بر من دریغ دارد. این نکته بسیار مهم است که به سائل حتی به میزان کم کمک کنید ولی رَد نکنید.
حالا به خصلت هشتاد و پنجم می‌رسیم که می‌فرمایند؛ "وَ لَا یَبْخَلُ بِنَائِلٍ" «مومن نسبت به دستاورد دیگران بخل نورزد.» یعنی کسی که سرمایه و سودی دارد و کارش گرفته است مورد حسادت مومن قرار نمی‌گیرد. این صفت را بیشتر به آن می‌پردازیم ولی باید یادآور شوم به دست آوردن خصلت‌های مومن کار سختی است، ولی از آن سخت‌تر نگه‌داشتن خصلت‌های مومنانه است. این ایام را با محبت و توجه بیشتری به مجالس فاطمیه تشریف بیاورید، این عزاداری ما جای دوری نمی‌رود، آن‌ها که در این ایام مُتضرر دینی و اعتقادی می‌شوند به علت دوری از این محفل‌هاست. شما که نمی‌توانی خود را به این مجلس برسانی خودت یک مجلس برپا کن! چون قطع و عدم اتصال به جریان محبت اهل بیت علیهم السلام، باعث دوری از این خاندان می‌شود و دوری شاید باعث بی‌احترامی‌های مختلف نعوذبالله به اهل بیت علیهم السلام شود.