شرکت در راهپیمایی بیست و دو بهمن مثل هیئت آمدن است

شرکت در راهپیمایی بیست و دو بهمن  مثل هیئت آمدن است

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز دوم ماه جمادی الثانی فاطمیه دوم مورخ نوزدهم بهمن ماه ۱۳۹۷ حسینیه صنف لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم

در ادامه روایت خصلت‌های مومن از زبان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به خصلت هشتاد و پنجم از صد و سه خصلت رسیدیم؛ " وَ لَا یَبْخَلُ بِنَائِلٍ" «مومن نسبت به دستاورد دیگران بخل نورزد»
بعضی این بیماری در وجودشان هست، که اگر دیگران چیزی دارند چرا من ندارم؟ اولین قدمشان نیز، ناشکری و کفر می‌شود از امام حسن مجتبی علیه السلام سوال شد بخل یعنی چه و ایشان فرمودند:
"هُوَ أنْ یری الرَّجُلُ ما أنْفَقَهُ تَلَفاً، وَما أمْسَکهُ شَرَفاً"
«معنای آن چنین است که انسان آنچه را به دیگری کمک و انفاق کند، فکر نماید که از دست داده و تلف شده است و آنچه را ذخیره کرده و نگه داشته است، خیال کند برایش می‌ماند و موجب شخصیت و شرافت او خواهد بود»
بعضی ثروت را شرف خود می‌دانند و یا برخی دیگر وقتی انفاق می‌کنند فکر می‌کنند چیزی را از دست داده‌اند و این بزرگترین علامت بخل است
امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود:
" البُخلُ بِإخراجِ مَا افتَرَضَهُ اللّهُ سُبحانَهُ مِنَ الأموالِ أقبَحُ البُخلِ"
«زشت‌ترین بخل، بخل ورزیدن در اخراج (أداء) اموالى است که خداوند سبحان آن را واجب فرموده است»
یک عده‌ای واقعاً با خمس و زکات زندگیشان تا به حال تماس نداشته است، و یا اگر هم داشته فکر می‌کنند این پولها را دادند و زندگیشان از بین رفته است.
امام موسی بن جعفر علیه السلام فرمودند :
"إیّاکَ أن تَمنَعَ فی طاعَةِ اللهِ فَتُنفِقُ مِثلَیهِ فی مَعصِیَةَ الله"(تحف العقول)
«مبادا که از خرج کردن در راه اطاعت خدا دریغ کنی، که درنتیجه دوبرابر آن را در نافرمانی خدا خرج کنی!»
اگر دیدی یک پول و یا شی را در راه دشمنی با خدا و یا دشمن خدا خرج کردی بدان این ضرر آن روزی است که تو می‌توانستی برای خداوند خرج کنی و بخل ورزیدی، وقتی می‌توانستی با پول خود جهیزیه، انفاق و یا روضه برای حضرت زهرا سلام الله علیها برپا کنی و نکردی! چنین اتفاقی می‌افتد که دو برابر آن را در جایی دیگر خرج می‌کنند.
 امیرالمومنین علی علیه السیلام فرمودند:
"کثرةُ العِلل آیةُ البُخل"
«بهانه تراشی زیاد، نشانه بخل است»
به قول یکی گفت گدا آمد و درخواست پول کرد، گفتم کارت عابر بانک دارم، دستگاه کارتخوان داری بکشم برای شما؟ این یعنی مسخره کردن آن شخص ، خب اصلاً حرف نزن، تا خودت خراب نشوی، ولی بعضی به دنبال بهانه تراشی هستند، که این نشانه بخل است
امام صادق علیه السلام می  فرمایند:
"الشُّحُّ أشَدُّ مِنَ البُخلِ، إنَّ البَخِیلَ یَبخَلُ بما فی یَدِهِ، و الشَّحِیحَ یَشُحُّ عَلى ما فی أیدِی الناسِ و على ما فی یَدِهِ، حتّى لا یَرَى فی أیدِی الناسِ شَیئا إلاّ تَمَنّى أن یکونَ لَهُ بالحِلِّ و الحَرامِ، لا یَشبَعُ و لا یَنتَفِعُ بما رَزَقَهُ اللّهُ "
«تنگ چشمى، بالاتر و بدتراز بخل است؛ زیرا بخیل نسبت به آنچه خود دارد بخل مى‌ورزد، اما تنگ چشم هم به مال مردم و هم به مال خودش بخل مى‌ورزد، تا جایى که هرچه دست مردم مى‌بیند آرزو مى کند که، به حلال یا حرام، از آن او باشد؛ از آنچه خدا روزیش کرده نه سیر مى‌شود و نه سودى بر مى‌گیرد»
چنین شخصی دیگر آسایش ندارد چون از داشتن آنچه خود دارد برای دیگران نیز ناراحت می‌شود؛ و این فرد بعد از بخل دچار حسادت می‌شود. بعضی اینطور هستند که رفیقشان یک ماشینی دارد، هرچند ممکن است صاحب ماشین می‌توانست یک ماشین ارزانتر بخرد و یک جهیزیه بدهد، خب نکرده ولی بهانه می‌آورد و می‌گوید ماشینش از قیمت واقعی ارزان‌تر است. ولی این باعث چشم تنگی دیگران نمی‌شود. خدا به آبروی حضرت زهرا سلام الله علیها باعث خارج شدن محبت دنیا از دل ما شود:
"أَخْرِجْ حُبَّ الدُّنْیَا مِنْ قَلْبِی"
بعضی هنوز باور نمی‌کنند که محبت حضرت زهرا سلام الله علیها توفیق خواندن قرآن در این ایان نصیبشان گشته است و هر روز می‌توانند یک جز قرآن بخوانند. و از این تلاوت لذت می‌برند. ما باید با قرآن آشنا شویم چون وضع جامعه روز به روز با دشمنی و فشار تو را احاطه مرده و باید مراقب بود.
من بارها به دوستان گفتم این انقلاب و حفظ آن و مخصوص زنده نگاهداشتن 22 بهمن مثل هیئت داری است! اگر به هیئت رفتی به فیض آن میرسیم، اگر نرفتیم از آن خود را محروم ساختیم. من کاری ندارم  که در این روز یک عده هستند که مطرب هستند و یا یک عده برای تماشا می‌آیند و یا به بهانه خوردن و و شادی به این راهپیمایی می‌آیند ولی شرکت در راهپیمایی بیست و دو بهمن  مثل هیئت آمدن است، بعضی لذت می‌برند، بعضی خوششان نمی‌آید و یا بعضی برای اینکه نتوانستند به آن برسند غصه می‌خورند و یا بعضی دیگر بی خیال هستند، ما باید از این فیض عقب نمانیم.