در این انقلاب خیلی‌ها پایشان لغزید/وقتی فتنه می‌آید همه را درگیر می‌کند

در این انقلاب خیلی‌ها پایشان لغزید/وقتی فتنه می‌آید همه را درگیر می‌کند

بیانات خاج منصور ارضی در حرم سیدالکریم 3 اسفند 97

اَعُوذُبِاللّهِ منَ الشّیطانِ الرَّجیم
 بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
"الْحَمْدُللّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُلِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَاعَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها"
در ادامه بحث در مورد مناجات " المطیعین لله" رسیدیم به این فراز از دعا:
"أَثْبِتِ الْحَقَّ فِی سَرَائِرِنَا فَإِنَّ الشُّکُوکَ وَ الظُّنُونَ لَوَاقِحُ الْفِتَنِ وَ مُکَدِّرَةٌ لِصَفْوِ الْمَنَائِحِ وَ الْمِنَنِ اللهُمَّ احْمِلْنَا فِی سُفُنِ نَجَاتِکَ وَ مَتِّعْنَا بِلَذِیذِ مُنَاجَاتِکَ وَ أَوْرِدْنَا حِیَاضَ حُبِّکَ"
«حق را در درون ما استوار گردان، زیرا شکها و گمانها بارورکننده آشوبها، تیره ‏کننده عطاها و بخششهاى زلال و بی آلایش‏ند، خدایا ما را بر کشتیهاى نجاتت بنشان، و از لذّت رازونیازت بهره‏مند گردان، و به حوضهاى دوست‏انت وارد کن»
وضعیت جامعه به شکلی است که صف جهنم را شلوغ و صف بهشت را خلوت می‌بینیم، اگر دقت داشته باشیم از همین جا هم می‌توانیم مشاهده کنیم.  این مناجات براین است که خدایا حق را در وجود و ضمائر و نهاد ما و دردلهای ما تثبیت کن "أَثْبِتِ الْحَقَّ فِی سَرَائِرِنَا" شما خودتان مشاهده می‌کنید در اثر ناملایمات و یا آنها که در لباس دین آمده‌اند و در این چهل سال فقط تخریب کردند، یعنی کارشان همین بوده است و خودمان می‌توانیم در این اتفاقات چهل ساله ردپای آنها را ببینیم. در این سالها چه مشکلات عظیمی بوده و فقط خداوند بوده که این انقلاب را نگهداشته است. خیلی از افراد مومن در مضیقه هستند چون وقتی فردی بیکار می‌شود، تا ما که بازنشسته هستیم وقتی بیکار می‌شویم خیلی اذیت می‌شویم وای به حال یک جوان! ماباید از خداوند بخواهیم در "سَرَائِرِنَا"وجودی ما حق را تثبیت کند. چرا باید این را از خداوند بخواهیم؟ و اگر این را نخواهیم چه می‌شود؟ اگر این اتفاق درون ما نیفتد شک و تردید و مشکلات ظن و گمان در زمان فتنه خود به خود ما را به سوی شیطان و شّر می‌کشاند. وقتی می‌نشینیم و حرفها را گوش می‌کنیم می‌بینیم همه درست می‌گویند! 
فتنه چیزی نیست که خداوند از آن یک نفر را فقط نجات بدهد، وقتی فتنه می‌آید همه را درگیر می‌کند. شما نگاه کنید بیست و سه سال زحمت پیامبر صلی الله علیه و آله با یک فتنه، همه به هم ریخت. شما زحمت حضرت محمد صلی الله را علیه و آله را با زحمت 950 ساله حضرت نوح قیاس کنید، سالهای عمر به کنار این مدت فقط زمان رسالت ایشان بود. اگر نبود کلام رسول خدا صلی الله علیه و آله می‌توانستیم بگوییم حضرت نوح  از همه پیامبران بیشتر اذیت شده است. چنانکه در آیه آخرسوره نوح می‌فرمایند:
"وَلَا تَزِدِ الظَّالِمِینَ إِلَّا تَبَارًا" 
«و ظالمان را جز هلاکت میفزا»
اینطور نیست که من و شما شب زنده دار و یا هیئتی در این فتنه‌ها وارد نشویم، همه با این سیلاب می‌روند مگر آنها که به وسیله اهل بیت خود را از این فتنه‌ها نجات دهند با توسل به اهل بیت علیهم السلام.
همین گزارشاتی که مثلاً بیان می‌شود و همه می‌دانند، ولی نمی‌خواهم مستقیم صحبتی داشته باشم. چون خیلی‌ها به من این اشکال را می‌گیرند که خیلی انتقاد می‌کنی ، که این حرفها سالیان سال است با من است و برای این دوره و یا دوره قبل نیست! من سالهای 63 و یا 64همین سلک را داشتم و از پای  این منبر هزاران شهید به جبهه‌رفتند. می‌گفتند چرا از قائم مقام امام نام نمی‌بری و او را معرفی نمی‌کنی، می‌گفتم اجازه نداریم، ولی روشنگری را ادامه می‌دهیم. در این انقلاب خیلی‌ها پایشان لغزید و ما نیز حتماً لغزیدیم ولی لغزش ما را خداوند پوشانده و دستمان را گرفته والا لغزش من را هم مردم می‌دیدند. 
اگر کسی اثبات حق در وجودش نباشد و به تعبیری همان دعای "مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَى دِینِکَ" در وجودش نهادینه نشود شک و ظن به سراغش می‌آید. به همین دلیل امام صادق بر تکرار این دعا تاکید داشتند.
"مُکَدِّرَةٌ لِصَفْوِ الْمَنَائِحِ وَ الْمِنَنِ"
تیره‌گی قلب و دچار شک و تردید شدن بیماری است که خیلی‌ها را عذاب می‌دهد ولی خیلی‌ها نیز توانستند از این امتحان نجات پیداکنند البته افرادی هم با همین افکار تیره وشک و تردید سالیان سال در کنار ما زندگی‌ می‌کنند حالا روحانی و هیئتی و یا غیر هیئتی!
خداباید ما را نجات بدهد، من به شما توصیه می‌کنم، ازعمق وجودتان یک کلام مناجات بخوانید و بروید، نمی‌خواهد حتماً تا به آخر کمیل بمانید. چون برای مناجات باید شوق باشد و فقط به اندازه شوقتان به مناجات بپردازید، برای ماندن در دعای کمیل باید شوق وجود داشته باشد و نکته بعد اینکه مناجات و دعای کمیل را رفاقتی و با دوستان ویا برای سرگرمی اینجا نخوانید. وقتی با رفیق و دوستان بیایید گرفتار چیزهای غیر از مناجات می‌شوید از خوردن گرفته تا مراعات تعارفات و دورهمی.... کمیل را اصلاً تنها بیایید تا فقط محتاج خداوند باشید. چون پله قبل از مشتاق بودن احساس احتیاج به خداوند است. اوج سیر بندگی ما احتیاج ما به خداوند است، می‌آییم با خداوند حرف بزنیم، تا در اثر این ارتباط اشتیاق پیدا کنیم. منتهی چون من خود را می‌گویم اینگونه نیستم، دیگران را نیز به همین چشم می‌بینم.
فقط می‌گویم صف جهنم شلوغ است و چنان صف بهشت خلوت است. از طرفی در بهشت اعلام می‌شود به هرکس خانه‌ای داده می‌شود عرضش از این سوی آسمان تا آن سوی آسمان است، چون بهشت خلوت است. پس بدانیم همه ما گیر هستیم، ولی نمی‌دانم چه شده که خداوند ما را بیدار کرده و برای مناجات  به این مسجد و حرم کشیده است. خدایا اصلاً ما با تو چه حرفی بزنیم وقتی بلد نیستیم حرفی بزنیم، خدارا شکر، امیرالمومنین علی علیه السلام به ما مناجات را آموختند، البته به شرط آنکه از دنیای مادیات دل بکنیم و تلفن همراه و یا کارهای هفته گذشته، ما را به خود مشغول نسازد. بدانید سرگرمی و وقت گذرانی در این مجلس هیچ اثری برای شما ندارد مگر اینکه محتاج و یا حاجتمند باشید و در مرتبه بالاتر مشتاق مناجات با خداوند باشیم. اشتیاق برای مناجات در وجود اولیای خداوند است و بی‌قرار مناجات و ارتباط با خداوند هستند. اینها کسانی هستند که از روز اول هفته یعنی شنبه برای مناجات پنجشنبه و جمعه برنامه دارند به شکلی که از کنار هر چیز و هرکاری عبور می‌کنند به این فکر می‌کنندنکنداین کار به مناجات شب جمعه لطمه وارد سازد"أَثْبِتِ الْحَقَّ فِی سَرَائِرِنَا"
شما توجه کنید اوج قدرت بنی امیه در معاویه لعنت الله علیه جلوه کرد، و او به دنبال قدرت بیشتر بود، تا جایی که با جهیزیه و هدایای گران بهایی نماینده‌ای را به خواستگاری حضرت فاطمه بنی کلاب فرستاد، و حضرت ام‌البنین چنان برخوردی با آن نماینده کرد که طرف برگشت و پشت سرخود را هم نگاه نکرد. این قوم بنی‌امیه همانگونه که برای سر امام حسین علیه السلام آبادترین سرزمین اسلامی یعنی "ری" را بهانه کردند فکر می‌کردند با کوهی از هدایا می‌شود حضرت ام البنین را تطمیع کنند. ایشان خیلی کرامات داشتند و همین طور نیست که خداوندبه هرکس اباالفضل را عطا کند. امیرالمومنین شانزده فرزند داشتند ولی هیچ کدامشان اباالفضل علیه السلام نشدند بعد از امام معصوم هیچ کس به مرتبه ایشان نمی‌رسد.
اما هرچه بوده طبق تاریخ، بنیان گذار روضه خوانی خانگی حضرت ام‌البنین بودند. اگر می‌خواهید مصونیت پیدا کنید در خانه و خانواده خود هرچند وقت چند دقیقه مجلس کوچک برای اهل بیت برپاکن! در ماه این روضه خانگی می‌تواند خانه و خانواده شما را بیمه اهل بیت سازد و عامل خیری برای شما شود. در روضه‌خانگی نیاز نیست بزرگ و شلوغ باشد بلکه هرچه بیشتر ساده و بی‌ریا، تاثیرگذارتر...