باید هیئات مذهبی با برنامه مناسب برای ترویج و نشر احکام و احادیث ائمه اطهار علیهم السلام و زنده نگه‌داشتن نام و راه شهدا وارد محیط مجازی شود.

باید هیئات مذهبی با برنامه مناسب برای ترویج و نشر احکام و احادیث ائمه اطهار علیهم السلام و زنده نگه‌داشتن نام و راه شهدا وارد محیط مجازی شود.

بیانات حاج منصور ارضی در دعای کمیل شب بیست و سوم جمادی الثانی مورخ دهم اسفند ماه ۱۳۹۷ حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام


اَعُوذُبِاللّهِ منَ الشّیطانِ الرَّجیم 
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُللّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُلِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَاعَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها


در ادامه مناجات " المطیعین لله" رسیدیم به این فراز از دعا؛ "فَإِنَّ الشُّکُوکَ وَ الظُّنُونَ لَوَاقِحُ الْفِتَنِ، وَ مُکَدِّرَةٌ لِصَفْوِ الْمَنَائِحِ وَ الْمِنَنِ، اللَّهُمَّ احْمِلْنَا فِی سُفُنِ نَجَاتِکَ، وَ مَتِّعْنَا بِلَذِیذِ مُنَاجَاتِکَ، وَ أَوْرِدْنَا حِیَاضَ حُبِّکَ وَ أَذِقْنَا حَلاوَةَ وُدِّکَ وَ قُرْبِکَ، وَ اجْعَلْ جِهَادَنَا فِیکَ، وَ هَمَّنَا فِی طَاعَتِکَ، وَ أَخْلِصْ نِیَّاتِنَا فِی مُعَامَلَتِکَ" زیرا شک‌ها و گمان‌ها بارورکننده آشوب‌ها، و تیره‌کننده عطاها و بخشش‌های زلال و بی‌آلایش‌اند، خدایا ما را برکشتی‌های نجاتت بنشان، و از لذّت راز و نیازت بهره‌مند گردان، و به حوض‌های دوستی‌ات وارد کن و شیرینی محبّت و مقام قربت را به ما بچشان، کوششمان را در راهت و همّتمان را در طاعتت قرار ده، و نیّت‌هایمان را در معامله با خود خالص‌گردان، چرا که ما با تو و از توییم و برای ما وسیله‌ای جز به سوی تو نیست.
نکته این است که اگر شادی از راه نعمت باشد، زیباست؛ مثل همین زحماتی که شهدا و علما و دو رهبر عزیز انقلاب -که یکی از آن‌ها به رحمت خدا رفته و اکنون آیت الله خامنه‌ای مدظله العالی رهبر ما هستند- چهل سال زحمات ذره ذره کشیده و خون‌دل‌ها خورده شده است. مخصوصاً خون دلخوردن به قول امیرالمومنین علیه السلام " مَوْتٌ أَحْمَرُ " است. ما که می‌گوییم خون دل حضرت با عنوان موت احمر یاد می‌فرمایند. خون دل و این زحمات شهدا و علما بعد از چهل سال یک شادی دارد و به قول مقام معظم رهبری مدظله العالی: " شادی لازم است و باید آن را برای مردم تأمین کرد؛ منتها این کار برنامه‌ریزی می‌خواهد... مراقب باشید شادی در مردم با لودگی و ابتذال و بی‌بندوباری همراه نشود؛ از این طریق به مردم شادی داده نشود. همه‌جور می‌شود به مردم شادی داد؛ از نوع صحیح آن شادی داده شود. گاهی اوقات یک لطیفه یا یک تعبیرِ بجا مخاطب را شاد و خوشحال می‌کند؛ گاهی هم ممکن است یک آدم لوده با ده جور ادا درآوردن، نتواند آن‌طور شادی را ایجاد کند. شادی کردن و شادی دادن به مردم، به‌معنای لودگی نیست. (۱۱/آذر/۸۳)"
اما در سینما و تلویزیون به این توصیه بی‌توجهی شد و بهای بی‌جا به هنرپیشه‌ها دادند و این بی‌توجهی توأمان از سوی وزارت ارشاد و صدا و سیما همراه بود. و این را می‌توان به نحوی دادن جوایز جشنواره‌ها مشاهده کرد. اما برای مومن بهترین شادی سجده‌کردن و یا بهترین شادی برای نعمتی که آشکار شد انفاق است. به این نکته توجه داشته باشید اگر کارتان راه افتاد این شادی را حتی با هزار تومان انفاق همراه سازید. یا یکی از دشمنان به درک واصل شد و یا یک خطر از شما رفع شد، و یا هر مناسبتی را با یک انفاق به شادی تبدیل کنید. 
اما در فراز بالا معصوم می‌‌فرمایند مکدر و تیره نکن‌، " الْمَنَائِحِ وَ الْمِنَنِ " را به وسیله خیلی از موضوعات می‌توان مثال زد. مثلاً شما توجه کنید رئیس جمهور سوریه به ایران آمد و ابتدا به دیدار مقام معظم رهبری شتافت، یک کار فوق العاده بود که با تعابیر مختلف می‌توان از آن یاد کرد. اما این کار زیبا با یک ناهماهنگی و شاید هماهنگی نابه‌جا در کام همه مسلمانان به شیرینی تبدیل نشد و تحت الشعاع قرار گرفتن این خبر شادی آفرین در بین مسلمانان در داخل و خارج کشورهای سوریه و ایران، نتیجه بازی‌های سیاسی است.
مکدر شدن آنچه که خداوند عطا کرده، اتفاق خوبی نیست. شما در لباس نوکری -یکی با سینه‌زنی و یکی با مداحی، شخصی دیگر با کمک مالی و اداره و نظم بخشیدن به مجلس اهل بیت علیهم السلام- کاری انجام می‌دهد اگر این نعمت نوکری با کار، حرف  و یا رفتاری مکدر شود جلوه خوبی نخواهد داشت. یا مثالی دیگر اگر نعمت ولایت ما که بالاترین نعمت است ضربه بخورد ناراحتی به همراه دارد. مثلاً در روز عاشورا همه در حال عزاداری هستند ولی یک عده مست می‌کنند، یا به شادی و پایکوبی در این روز می‌پردازند و در نتیجه پرچم عاشورا را آتش می‌زنند و با مردم درگیر می‌شوند و حتی افرادی را به شهادت می‌رسانند و در قلب ایران این آشوب را درست می‌کنند و با فیلمبرداری از این اعمال خشونت‌بار، آن را در همه عالم منتشر می‌کنند. مصداق این رفتار در فتنه سال ۸۸ و یا فتنه قبل از نهم دی و حتی قبل‌تر از آن دید. این رفتار حساب شده است. و عده‌ای که هنوز زنده هستند برنامه‌ریزی کرده و نعمت و عطای خداوند را مکدر و تیره کرده‌اند. همانطور که از ابتدای تاریخ اسلام با تیره و مکدر کردن نعمات کام مومنین و مسلمانان تابه‌حال شیرین نشده است. فلذا از خداوند می‌خواهیم " وَ مُکَدِّرَةٌ لِصَفْوِ الْمَنَائِحِ وَ الْمِنَنِ " یعنی خدایا کمکم کن زمینه کدورت را قطع کنم و نگذار تیرگی به من برسد. مثلاً شما شب جمعه راحت می‌آیید ولی یک نفر سر راه شما قرار بگیرد و شما را به هم بریزد، شما تا خود صبح دیگر آرام نیستید! بعد از این مرحله به فراز دیگری می‌رسیم که می‌فرمایند: "اللَّهُمَّ احْمِلْنَا فِی سُفُنِ نَجَاتِکَ" خدایا مرا سوار این سفینه‌ها و کشتی‌های نجاتت کن. این فرموده رهبری در مورد شهید در کنگره شهدای کرمان که راس آنان حضرت اباعبدالله علیه السلام است، باید گفت الآن راه و روش برای زنده ماندن نام و راه این شهدایی که در زمان دفاع مقدس و چه دفاع از حریم بوده‌اند اینست؛ هرشب در هر محله از شهرها هیات برپا می‌شود، به شرطی آن‌که مزاحمت برای کسی نداشته باشد هیئات می‌توانند در طول ایام هفتگی خود و مناسبتی به نام و یاد یک شهید آن مراسم را برپاکنند، در هر صورت هیات برقرار می‌شود ولی با نام یک شهید باشد. از قدیم همین طور بود، هر مجلس با یاد یک عالم و یا نوکر و یا مومن قدیمی محل برپا می‌شد و با یاد همان فرد هم خیراتی داده می‌شد. ما در ادامه سخنان رهبری می‌توانیم از اینجا شروع کنیم. شما صحبت‌های ایشان را در مورد شهدای کرمان دنبال کنید، نظر رهبری این است که باید دشمن بفهمد که ما به یاد شهدای خود هستیم و با یاد آن‌ها تجدید خاطره می‌کنیم. حتی شده به نام این شهید یک چای در هیات بدون مزاحمت برای کسی داده شود، خوب است و اگر تبلیغاتی در سطح شهر و روستا و یا محیط مجازی انجام شود خیلی بهتر می‌شود. اصلاً چه اشکالی دارد هر هیات با برنامه مناسب وارد محیط مجازی شود و با ترویج و نشر احکام و احادیث ائمه اطهار علیهم السلام، به دور از هرگونه حاشیه به ترویج اسلام و انقلاب بپردازند. می‌خواهم تاکید کنم حواسمان باشد وقتی یک هیات به نام یک شهید تبلیغات داشته باشد می‌تواند بستر مناسبی برای کار فرهنگی باشد. 
این موضوع چقدر مهم است؟ ما با توسل به شهدا خود را به سفنٌ النجاة یعنی ابا عبدالله و اهل بیت علیهم السلام می‌رسانیم. حالا در این فراز تاکید دارد "احْمِلْنَا فِی سُفُنِ نَجَاتِکَ" مرا بر سفینه نجات سوار کن. در حال حاضر یکی از چیزهایی که به آن توجه نداشتیم ولی تحت پوشش آن بودیم همین مصون ماندن از بحث بی‌حیایی و بی‌توجهی به حجاب است و عده‌ای به جایی رسیدند که امر مقدس و مهم امر به معروف و نهی از منکر بازیچه آنان قرار گرفته است. شما نگاه کنید به این جامعه، همه گرفتار معیشت‌اند و فقط به فکر خود هستند ولی وقتی شما برای امام حسین علیه السلام قدم برمی‌دارید یا در ولادت و عزاداری از اهل بیت علیهم السلام کاری انجام می‌دهیم برای خود فیض  کسب می‌کنیم. شما حتی بعد از هیات یک احساس خوشایند و سرور دارید. بعد از عزاداری برای امام حسین علیه السلام در دل مومن یک سرور ایجاد می‌شود. شاید به این دلیل است که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: "کُلُّ عَیْنٍ بَاکِیَةٌ یَوْمَ الْقِیَامَةِ إِلَّا عَیْنٌ بَکَتْ عَلَى مُصَابِ الْحُسَیْن" هر چشمى فرداى قیامت گریان است غیر از چشمى که در مصیبت حسین علیه السلام گریه کند. این جمله از مناجات را باید همه حفظ کنیم "وَ مَتِّعْنَا بِلَذِیذِ مُنَاجَاتِکَ" قبل از بیرون آمدن از خانه و یا وقتی که می‌خواهید به خانه وارد شوید این جمله را تکرار کنید والاّ شما بیاید در این مسجد مقدس پابه‌پای دیگران بنشینید، ولی به دنبال لذت مناجات نباشید فقط وقت و عمر خود را تلف کرده‌اید. عده‌ای با همین بی‌برنامگی به این مناجات وارد می‌شوند، ولی باید کاسه و ظرف محبت و شیرینی مناجات را بچشند تا به قرب خداوند برسیم، " أَذِقْنَا حَلاوَةَ وُدِّکَ وَ قُرْبِکَ" در همین اوضاع و احوال سخت زندگی هنوز عده‌ای به دنبال قرب و نزدیک شدن به پروردگار هستند و سردسته این مسلک نیز رهبر معظم انقلاب مدظله العالی ‌می‌باشد. یعنی وقتی مداحان به دیدار ایشان می‌آیند که با استقبال زیادی نیز نسبت به سال‌های قبل مواجه شدیم و تقریباً همه عزیزان منبر خوبی تحویل صاحب مجلس یعنی حضرت زهرا سلام الله علیها دادند، تا جایی که علاوه بر شرح خطبه‌های ایشان به شرح وقایع آن زمان با شعر به شکلی رضایت‌بخش پرداختند. شما یک روضه و یا نماز و یا گریه برای اهل بیت علیهم السلام دارید و این همان حلاوت " وُدِّکَ وَ قُرْبِکَ " است.