در مقابل بی‌حجابی و یا اشتباهات مسئولین اگر بگوییم ما که گناهکار نیستیم؛ توجیه خطرناکی است.

در مقابل بی‌حجابی و یا اشتباهات مسئولین اگر بگوییم ما که گناهکار نیستیم؛  توجیه خطرناکی است.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز بیست و هفتم جمادی الثانی مورخ چهاردهم اسفند ماه ۱۳۹۷ حسینیه صنف لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم

زیارت عاشورا جزو دسترنج‌های امام باقر علیه السلام است که ما سالیانی است، مهمان آن هستیم. در ادامه بحث صفات مومنین در حدیث صد و سه خصلت مومن به فراز "مُتَرَادِفاً إِلَى الْإِحْسَانِ" مومن هنگام نیکوکاری پیاپی اقدام می‌کند؛ رسیدیم.
آدم مومن در کار خیر و نیکوکاری همیشه مداومت و استمرار دارد. پول برای صدقه، جهیزیه، در راه مانده، یتیم می‌دهد، یا پرس‌وجو می‌کند که کدام خیریه البسه پخش می‌کند و در یک کلام همیشه سعی می‌کند گره از کار دیگران باز کند. خدا نگذرد از کسانی‌که صندوق‌های مردمی قرض الحسنه را از اعتبار انداختند و باعث جمع شدن خیلی از آن‌ها شدند و حالا خودشان به نام صندوق قرض الحسنه وام می‌دهند و مردم را اذیت می‌کنند. به همین جهت امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: "یَعیشُ النّاسُ بِاِحْسانِهِمْ اَکْثَرَ مِمّا یَعیشونَ بِاَعْمارِهِمْ وَ یَموتون بِذُنوبِهِمْ اَکْثَرَ مِمّا یَموتونَ بِآجالِهِمْ" مردم، بیشتر از آن که با عمر خود زندگی کنند، با احسان و نیکوکاری خود زندگی می‌کنند و بیشتر از آن که با اجل خود بمیرند، بر اثر گناهان خود می‌میرند(سلوة الحزین) . این حدیث را به مناسبت رسیدن به ایام نیکوکاری تکرار کردم تا یادآوری درباب این خصلت داشته باشیم و با مرور این صفت باهم قدمی برای بازکردن گره دیگران برداریم؛ حالا هرچه می‌شود، البته قرار نیست همه گرفتاری‌ها را ما حل کنیم ولی باید در رفع مشکلات دیگران سهیم باشیم، هرچقدر که می‌توانیم. امیرالمومنین علی علیه السلام در نهج البلاغه می‌فرمایند: "کَمْ مِنْ مُسْتَدْرَجٍ بِالْإِحْسَانِ إِلَیْهِ وَ مَغْرُورٍ بِالسَّتْرِ عَلَیْهِ وَ مَفْتُونٍ بِحُسْنِ الْقَوْلِ فِیهِ وَ مَا ابْتَلَى اللَّهُ سُبْحَانَهُ أَحَداً بِمِثْلِ الْإِمْلَاءِ لَهُ و قد مضى هذا الکلام فیما تقدم إلا أن فیه هاهنا زیادة جیدة مفیدة" بسا کسی‌که با نیکویى بد و گرفتار گردیده است و بسا مغرور بدان‌که گناهش پوشیده است، و بسا کسی‌که فریب خورد به سخن نیکویى که درباره او بر زبان‌ها رود، و خدا هیچ‌کس را نیازمود چون کسى‌که او را در زندگى مهلتى بود(و این گفتار پیش از این گذشت، لیکن اینجا در آن زیادتى است سودمند). آدم خوبی هست به هیات و مردم مستمند کمک می‌دهد اما به قول بزرگان ما اگر دنیا و مال دنیا خوب بود اول به امیرالمومنین علی علیه السلام می‌رسید تا نان جو نخورد. هرکس مال دنیا دارد بداند به همان اندازه گرفتار دنیا است. گاهی پولی که در دست شماست خیلی سخت است تا در راهی که خداوند راضی است خرج شود. نمی‌دانم پول چرا اینقدر چسبندگی دارد و هیچ شیء‌ای به این اندازه چسبندگی ندارد. شنیده‌اید که بعضی‌ها را بعد از مرگ با پول و اموال خودشان به صورت فلز مذاب عذاب می‌دهند. یک عده نیز اصلاً کاری به امر خداوند ندارند و بی‌توجه به خمس زندگی می‌کنند و یا به دنبال بهانه‌ای هستند تا از پرداخت خمس فرار کنند. در عوض عده‌ای ماه به ماه خمس پرداخت می‌کنند. یا شخصی برای نماز وقت ندارد ولی برای کاسبی و کار اداری ساعت‌ها وقت تلف می‌کند. وقتی به نماز می‌رسد روی صندلی می‌نشیند. به روزه می‌رسد برای اینکه روزه نگیرد دنبال حکم شرعی می‌گردد. حتی وقتی به حکم خدا می‌رسد به دنبال چانه زنی بر سر روزه و کفاره و فطریه است. مثلاً پدرش وصیت کرده برایم نماز و روزه قضا کن، برای عمل به وصیت و حکم شرعی هم چانه می‌زند. 
پس این حرف امیرالمومنین و حکمت بیان شده از جانب ایشان درست می‌گوید، احسان خداوند است ولی برای بعضی از مومنین عذاب است چون با این احسان ممکن است از خداوند دور شوند، مگر اینکه کاری کنند! باید جواب احسان خداوند را با احسان داد. البته این موضوع تحلیل دارد که باید علما تفسیر و بیان کنند. گاهی اوقات گناهان پوشیده شده و یا خودت پوشاندی، تا جایی که وقتی اعتراف به گناه شود کسی باور نمی‌کند. خودت که گناهانت را می‌پوشانی مردم هم به خاطر احسانت می‌پوشانند و خداوند هم که غفار است، ناگهان آدم می‌بیند گرفتار شده است و وقتی به یادش می‌افتی کار از دستت رفته است. شما نگاه کنید در این خیابان‌های شهر چقدر بدحجابی به چشم می‌خورد و یا در بین مسئولین چه اتفاقاتی که نمی‌افتد؛ اگر توجیه کنید ما که گناهکار نیستیم، این توجیه خطرناکی است. وقتی اینجا در خانه امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌آییم، وقت دعا اصلاً به اشتباهات و گناهان خود فکر هم نمی‌کنیم، از این بدتر اگر کنار این موضوع یک تعریف و تمجیدی هم باشد، که دیگر خود را گم می‌کنیم. 
باز هم یادآوری می‌کنم قرار شد همت کنیم و روزانه تلاوت قرآن داشته باشیم، اگر سخت است با یک صوت ضبط شده این تلاوت را انجام بدهیم تا وقت کمتری از شما بگیرد. یا می‌توانید در چند بخش قرآن را تلاوت کنید.