دروغ مسئولین مردم را بیشتر از تحریم‌ها آزار می‌دهد؛ باید دروغ برخی از مسئولین را بشماریم.

دروغ مسئولین مردم را بیشتر از تحریم‌ها آزار می‌دهد؛ باید دروغ برخی از مسئولین را بشماریم.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز چهارم ماه رجب المرجب مورخ بیست و یکم اسفند ماه ۱۳۹۷ حسینیه صنف لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم 

در ادامه بحث صفات مومنین از حدیث صد و سه خصلت مومن در کلام پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به فراز هشتاد و هشتم رسیدیم؛ "یَزِنُ کَلَامَهُ وَ یُخْرِسُ لِسَانَهُ" سنجیده سخن می‌گوید و زبانش را می‌بندد. عمل نکردن به این دستور، بیماریی است که ما گرفتارش هستیم و عمل کردن به این دستور هم خیلی سخت است. امیرالمومنین علی علیه السلام بهترین و بدترین آفریده خداوند را سخن می‌دانند زیرا با سخن انسان رو سفید و یا رو سیاه می‌شود؛ "مَا خَلَقَ اللَّهُ عَزَّوَجَلَ شَیئا أَحْسَنَ مِنَ الْکَلَامِ وَ لَا أَقْبَحَ مِنْهُ، بِالْکَلَامِ ابْیضَّتِ الْوُجُوهُ وَ بِالْکَلَامِ اسْوَدَّتِ الْوُجُوه" خداوند عزّوجلّ، چیزى زیباتر از سخن و نیز زشت‌تر از سخن نیافریده است؛ [زیرا] با سخن گفتن، انسان روسفید و خوشبخت مى‌شود و [نیز] با سخن گفتن، انسان روسیاه و بدبخت مى‌گردد. امام صادق علیه السلام فرمودند: "کَلامٌ فى حَقٍّ خَیرٌ مِن سُکوتٍ عَلى باطِلٍ" سخن گفتن درباره حق، از سکوت بر باطل بهتر است. باید حق را اظهار نمود هرچند اذیت شویم. دروغگوهایی که مسئولیت دارند مردم را بیشتر آزار می‌دهد، حتی از تحریم‌ها و مشکلات معیشتی آزار دهنده‌تر است. باید مثل دروغ‌های روسای جمهور آمریکا(مانند ترامپ) را که می‌شمارند دروغ مسئولین را نیز بشماریم. 
پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: "إِنَّ اَللَّهَ یُحِبُّ اَلْحَلِیمَ اَلْحَیِیَّ اَلْغَنِیِّ اَلْمُتَعَفِّفَ وَ یُبْغِضُ اَلْفَاحِشَ اَلْبَذِیَّ اَلسَّائِلَ اَلْمُلْحِفَ" خداوند، شخص بردبار، باحیا، بى‌نیاز پاکدامن را دوست مى‌دارد، و دشنامگر بد زبان گداى سمج را دشمن مى‌دارد. امام صادق علیه السلام در حدیثی دیگر می‌فرمایند: "لا تَغتَرَّ بقَولِ الجاهِلِ و لا بمَدحِهِ فَتَکَبَّرَ و تَجَبَّرَ و تُعجَبَ بعَمَلِکَ ؛ فإنّ أفضَلَ العَمَلِ العِبادَةُ و التَّواضُعُ" فریب‌سخن و مدح نادان را مخور که در نتیجه دچار تکبّر و گردن فرازى مى‌شوى و به عملت مغرور مى‌گردى؛ زیرا بهترین عمل، عبادت و فروتنى است.  با این شرایط اگر دیدی کسی از شما تعریف می‌کند حداقل استغفار کنید چون نمی‌توانید دیگران را از خود برانید، البته اگر شرایط مهیا بود تذکر بدهید! امام باقر علیه السلام نیز می‌فرمایند: "إِنَّ هَذَا اَللِّسَانَ مِفْتَاحُ کُلِّ خَیْرٍ وَ شَرٍّ فَیَنْبَغِی لِلْمُؤْمِنِ أَنْ یَخْتِمَ عَلَى لِسَانِهِ کَمَا یَخْتِمُ عَلَى ذَهَبِهِ وَ فِضَّتِهِ" راستى این زبان کلید هر خوبى و بدی است، و سزاوار است که مؤمن بر زبان خود مهر زند چنانچه بر طلا و نقره‌اش مهر می‌زند.
در روایتی دیگر امیرالمومنین علی علیه السلام فرمودند: "الکلامُ فی وَثاقِکَ ما لم تَتَکلَّمْ بهِ ، فإذا تَکَلَّمتَ بهِ صِرتَ فی وَثاقِهِ ، فَاخزُنْ لِسانَکَ کما تَخزُنُ ذَهَبَکَ و وَرِقَکَ ، فَرُبَّ کَلِمَةٍ سَلَبَت نِعمَةً و جَلَبَت نِقمَةً" تا سخن را به زبان نیاورده‌اى، سخن در بند توست. همین که آن را به زبان آوردى، تو در بند سخن در مى‌آیى. پس همان گونه که زر و سیم خود را در گنجینه مى‌نهى، زبانت را نیز در گنج‌خانه دهان نگه دار؛ که بسا سخنى نعمتى را از کف برده و خشم و کیفرى[الهى] را آورده است. جالب اینجاست و باید توجه کرد که ممکن است برای همین کفران نعمت زبانی خداوند را به خشم آوریم و مستوجب عقوبت گردیم. خیلی شنیدیم که هفتاد تا صد بیماری برای زبان معرفی کرده‌اند. امسال هم به هر صورت گذشت ان شاء الله این سختی‌ها برای مومنین تبدیل به خیر شود در این ماه رجب هر ساعت دعا کنید چون این ماه خودنمایی در برابر خداوند است، این سفره ای که پهن است برای خداوند می‌باشد و اهل بیت علیهم السلام نیز بر سر همین سفره نشسته اند و چند روز دیگر ولادت امام جواد و حضرت امام علی علیهما السلام است. قرآن را در این ماه فراموش نکنید بارها گفتم و باز هم می‌گویم قرار ختم قرآن وتلاوت روزانه را فراموش نکنید.
در قسمتی از دعایی که برای نماز شب گفته شده است می‌خوانی: "وَ حُظِرَ عَلَىَّ الْعَمَلُ وَانْقَطَعَ مِنّىِ الاَمَلُ وَاَفْضَیْتُ اِلَى الْمَنُونِ وَ بَکَتْ عَلَىَّ الْعُیُونُ وَ وَدَّعَنِى الاَهْلُ وَالاَحْبابُ وَ حُثِىَ عَلَىَّ التُّرابُ وَ نُسِىَ اِسْمى وَ بَلِىَ جِسْمى وَانْطَمَسَ ذِکْرى وَ هُجِرَ قَبْرى فَلَمْ یَزُرْنى زآئِرٌ وَ لَمْ یَذْکُرْنى ذاکِرٌ وَ ظَهَرَتْ مِنّىِ الْمَاثِمُ وَاسْتَوْلَتْ عَلَىَّ الْمَظالِمُ وَ طالَتْ شِکایَةُ الْخُصُومِ وَ اتَّصَلَتْ دَعْوَةُ الْمَظْلُومِ صَلِّ اللّهُمَّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ" و کارى از دستم ساخته نیست و آرزویم بریده شده و به حال مرگ درافتاده ام و بگریند بر من چشم‌ها و خداحافظى کنند با من خاندان و دوستانم و خاک روى من بریزند و نامم فراموش شود و تنم پوسیده شود و از یادم ببرند و گورم را ترک کنند و دیگر کسى به دیدنم نیاید و کسى یادم نکند و گناهان من آشکار گردد و مظلمه‌ها بر من مستولى گردد و بسیار گردد شکایت طرف هاى دعوا و پیوست شود نفرین مظلومان(در آن هنگام) درود فرست بر محمّد و آل محمّد.  بیان بر این است که " بَکَتْ عَلَىَّ الْعُیُونُ " همه در هنگام رفتن از دنیا برای ما گریه می‌کنند و بعد همه وداع می‌کنند و می‌روند و "حُثِىَ عَلَىَّ التُّرابُ" تابه حال دیدی می‌گویند وقتی می‌خواهید خاک بریزید با پشت دست بریزید و برای آشنایان خودتان نریزید! "نُسِىَ اِسْمى" و کسی یادتان نمی‌کند و نامی از شما برده نمی‌شود و جسم‌ها نیز تبدیل به خاک می‌شود. " هُجِرَ قَبْرى" جالب اینجاست شما وقتی به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام می‌روید و بعضی قبرها که برای چند ده سال قبل است و بازمانده‌ها نیز از دنیا رفته اند. " فَلَمْ یَزُرْنى زآئِرٌ" و کسی نیست که برای ما ذکر و فاتحه‌ای بخواند و کسی نیست که ما را یاد کند مگر آنها که برای اهل بیت علیهم السلام مخصوصاً در ایام ولادت و شهادت مجلس برپا کردند یاد شوند والّا کسی ما را تا چند وقت دیگر یاد نخواهد کرد