مقام معظم رهبری عنوان نمودند باید مداح بداند برای چه کسی و برای چه مداحی می‌کند

مقام معظم رهبری عنوان نمودند  باید مداح بداند برای چه کسی و برای چه مداحی می‌کند

بیانات حاج منصور ارضی در دعای کمیل لیله الرغائب شب هشتم ماه رجب مورخ بیست و چهارم اسفند ماه و آخرین مراسم دعای کمیل سال ۱۳۹۷ حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام


اَعُوذُبِاللّهِ منَ الشّیطانِ الرَّجیم 
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
"الْحَمْدُللّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُلِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَاعَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها"


"إِلهِی طُمُوحُ الْآمَالِ قَدْ خَابَتْ إِلّا لَدَیْکَ، وَ مَعَاکِفُ الْهِمَمِ قَدْ تَعَطَّلَتْ إِلّا عَلَیْکَ، وَ مَذَاهِبُ الْعُقُولِ قَدْ سَمَتْ إِلّا إِلَیْکَ، فَأَنْتَ الرَّجَاءُ وَ إِلَیْکَ الْمُلْتَجَأُ، یَا أَکْرَمَ مَقْصُودٍ، وَ أَجْوَدَ مَسْئُولٍ، هَرَبْتُ إِلَیْکَ بِنَفْسِی، یَا مَلْجَأَ الْهَارِبِینَ" خدای من آرزوهای دور و سرکش جز نزد تو ناکام است، همّت‌های بلند جز آنکه بر گرد کوی تو گردد بیهوده باشد، و راه‌های خرد بسته است جز به سوی تو، پس تویی امید دل‌ها و به سوی توست پناهگاه، ای گرامی‌ترین مراد، و بخشنده‌ترین درخواست شده! با همه وجودم به سوی تو گریخته‌ام، ای پناهگاه گریختگان.
لیله الرغائب شب با ارزشی است و گویا با لیله القدر سنخیت دارد؛ از نماز این شب که در هر رکعت خواندن سه مرتبه سوره قدر گفته شده نشانگر آن است که از لیله القدر بویی برده است. شاید با ترجمه نتوان ارتباطی بین این دو شب برقرار کرد ولی لیله الرغائب را بعضی بر رغبت خداوند و راغبین به او ترجمه کردند و در همین فراز از دعا به آن اشاره می‌شود "أَمَّلَ مَا لَدَیْهِ الرَّاغِبُونَ" آنچه را که نزد اوست راغبان آرزومندند. این قسمتی از دعای شب‌ جمعه است که می‌فرمایند "إِلهِی طُمُوحُ الْآمَالِ" هر آرزویی آخر به خداوند باز می‌گردد، چه شّر باشد و چه خیر باشد! اصل لیله الرغائب رسیدن به بندگی خداوند است و این رسیدن‌ یعنی پاک شدن از یک سری فضولات و یا ناجنسی‌ها در بندگی است که در وجود آدمی ایجاد شده است. حالا شما جنس لیله الرغائب را با جنس لیله المحیا که در همین ماه است مقایسه کنید متوجه فرق آن می‌شوید. باید این شب‌ها را چشید تا متوجه شد. ما نیز در دوران جوانی مانند شما این شب‌ها را نزد بزرگان و اولیای خدا که در عبادت و بندگی بودند به تماشای این شب‌ها مشغول بودیم. برخی بزرگان لیله الرغائب به جمکران می‌روند، دیدن امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف اصل دیگر لیله الرغائب است. لیکن ما از بس که گرفتار هستیم یا برای توبه می‌آییم و یا برای تماشای توبه‌کنندگان؛ دنبال این نیستیم که از خود این شب لذت ببریم. البته من حدیث نفس می‌گویم و مخاطبم خودم هستم و می‌دانم شما مسیر و حالتان با من فرق می‌کند! بحث این شب توجه داشتن به لیله القدر و توحید است. لذا در این شب دوازه رکعت نماز می‌خوانیم و در سجده‌ها ذکر " سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ" و یا ذکر صلوات‌های مخصوصه و استغفار را می‌گوییم که نشان می‌دهد می‌خواهیم به جایی خاص برویم ولی نمی‌دانیم این‌جا چه وسایل و نیازمندهایی می‌خواهد. این نماز و اذکار، مقام خاص ماه رجب را نشان می‌دهد در ماه رجب ما پنج شکل استغفار داریم که استفاده از آن به شما حالی خاص می‌دهد، در شب و روز و ما بین این اوقات استغفارهای خاصی داریم.
این نشان می‌دهد نگاه به استغفار شکلی خاص است که ما متوجه آن نمی‌شویم. فردی که صاحب جمعیت است و مردمی می‌آیند و مداحان و ممنبریهایی دارند، همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند وقتی جمعیت می‌آید باید حمد خداوند و مناجات شود. باید بدانیم این جمعیت برای دیدن من منبری نیامده‌اند بلکه برای دین خود آمده‌اندو برای رسیدن به بندگی وارد مجالس اهل بیت می‌شوند!
 دشمن سعی دارد خیلی از مناسک مارا مورد هجوم قراردهد، مثلاً شبی را در بهمن ماه هرسال به عنوان شب عشق و محبت معرفی می‌کنند، و شب دیدار یار مجاز ویا حقیقی را آن شب معرفی و نامگذاری می‌کنند و حرام و حلال بودنش برایشان مهم نیست و به همین جهت مقام معظم رهبری در سفارش خودبه ستایشگران و مداحان بحثی را عنوان نمودند که جوانان در مواجه با خطرات قرار دارند یعنی  القا  می‌کنند، رویه غلط یزیدان در جامعه اشاعه و گسترش پیدا کند"یابن دعیة و یابن خبیثة" یعنی چه؟ ولدزنا بودن و نشر ازدواج سفید رویه یزید و معاویه و دشمن اسلام و خداوند است. جالب است من بارها این را گفتم و عده‌ای این را به معنی فحش برداشت کردند و به دروغ به این موضوع اعتراض کردند و دیدیم طرف که معترض و پی‌گیر بود سر از لندن درآورد اینها ریشه‌هایی دیگر دارند. دشمن الان نیز مشغول نشر چنین افکاری است تابه وسیله ازدواج سفید زنا زادگی را در جامعه ترویج دهند این طفل بزرگ می‌شود و در جامعه مقابل دین قرار می‌گیرد، چون زنا زاده حتماً مقابل دین قرار می‌گیرد و نمی‌توان کسی را به جرم زنا زادگی کُشت ، این غفلت نباید ما را در جامعه خواب زده کند. من امشب می‌آمدم دیدم در بازار زنهایی که را که به حجاب توجهی نداشتند. نقشه این است شب عشق بازی و آرزو و بندگی و یار حقیقی پیدا کردن یعنی حضرت صاحب الزمان که لیله الرغائب است باید در پوشش شبی ساختگی و نامشروع قرار بگیرد و حالا شما هر اسمی بر این شب بگذارید. از سالها قبل این نقشه توسط بهائیت کلید خورده است و حالا بر روزشده است. این جوانان باید روشن و متوجه مسائل باشد. 
ما فکر نمی‌کنیم این شبی است که امام زمان در کنار ما حتماً ایستاده است. ما می‌گوییم آخرین مقصد امام زمان کربلا است و ملائکه از مدینه و مکه به نجف و سپس در کربلا مقیم می‌شوند و انبیا نیز در روایات به همین مقصد مقیم می‌شوند. آن وقت امام زمان نیز در کربلا ست و ما باید برای چه کسی دعا کنیم؟ امام زمان برای چه کسی دعا کند؟
"لا تَجعَلنی مِنَ الغافِلینَ المُبعَدین" خداوندا مرا از بى‏‌خبران دورشده قرار مده. خدایا ما را جزو غافلین قرارنده، تا به یاد امام زمان باشیم و اوما را دعا کند، جوانان باید بدانند و آموزش ببینند تا بتواند جاپای پیرترها بگذارند، این آموزش را باید کجا ببینند؟ آن فراز که می‌فرماید"طُمُوحُ الْآمَالِ قَدْ خَابَتْ إِلّا لَدَیْکَ" حالا شما به معنی  هجوم حساب کنید، می‌فرماید تمام آرزوها می‌آید آخرسر دم در خانه تو! این ساده‌ترین معنایی است که بزرگان فرمودند.شما بررسی کن ببین آخر آرزوت کجاست؟! مثلاً به یک شهوتی برسی، و مهم نیست حلال باشد یا حرام! آیا واقعا! چنین آرزویی داری؟ شب دلدادگی به چه کسی دل ببندیم؟ این که به مادستور دادند در لیله الرغائب و یا لیله المحیا و یا لیله المبیت ، اول رجب و نیمه رجب در دایره چرخیدن به دور اباعبدالله علیه السلام باشید. بزرگان ما فرمودند تازمان امام هادی شیعه دیگر قدرت چندانی نداشته! خب آن راویان عالی رتبه که بیشترشان سنی مذهب بودند و روایت سلسله الذهب امام رضا علیه السلام را نوشتندو نقل کردند دارای قل و دوات طلا بودند و این یعنی یا متمول بودند یا مامور حکومت بودند. پس دیدن امام و رویت او کفایت نمی‌کند چون همان شیعیان عهد امام رضا علیه السلام او را تنها گذاشتند و گفتند او درباری شده و به حکومت پیوسته! البته سُر خوردن ذره ذره است. این که خود را صاحب نظر و استوانه بدانیم فقط در بندگی و با معیارهای بندگی باید تطابق داشته باشد، بندگی خداوند فقط از راه اهل بیت است. به این نکته مداحان توجه کند چون همین نکته را مقام معظم رهبری عنوان نمودند و گفتند باید مداح بداند برای چه کسی و برای چه مداحی می‌کند. نیازی نیست برای افراد معلوم الحال مداحی کنیم، از یاران حضرت موسی علی نبینا صلوات بود که هنگام عبور از رود نیل برگشت تا پدر خود که در لشگر فرعون بود را نجات دهد و به امر حضرت موسی توجه نکرد و با لشگر فرعون گرفتار عذاب شد! پس آدم موحد و یا نوکر اهل بیت نیز اگر با افراد معلوم الحال بگردد دچار عذاب می‌شود. این ده مرحله دوگانگی افکار و راه دین داری را در کلام مقام معظم رهبری پیگیری کنید. بینیم کجا هستیم، به همین دلیل در این دعا قبل از رسیدن به آرزوها به "مَحْضَ الْإِخْلاصِ"،«اخلاص بی‌شائبه» می‌پردازد. معلوم می‌شود اخلاص باچیزی شروع می‌شود ولی در انتهابه امری دیگر می‌رسیم و خلوص در اخلاص را نمی‌توان درک کرد. 
مسیر لیله الرغائب را اباعبدالله روشن فرموده واین راه روشن است، تو اهل روضه هستی ، محب اباعبدالله هستی و تا اسم او را می‌برند دل شما می‌لرزد و عاقبت هم همین محبت برای ما کاری می‌کند. این نمازهای ما و شما به جایی نمی‌رسدولی به این گریه‌ها می‌توان امید داشت. علامه شوشتری عالم برجسته زمان خودبوده و بزرگان دین پای منبر او زانو می‌زدند، بالای منبر گفت دیدم هرچه دارم ریا است و از همه اعمال نامید بودم ولی دیدم آن گریه‌ها که برای امام حسین علیه السلام داشتم تنها امید و به دور از ریا و دروغ است من سوخته‌ی خیمه اباعبدالله هستم. اونمی‌توانست روضه برای اباعبدالله بخواند ولی در عالم رویا پس از گریه و توسل دید در خیمه اباعبدالله به سر می‌برد به حضرت عرض کرد من نمی‌توانم روضه بخوانم ولی آرزوی روضه خوانی برای شما را دارم، حضرت فرمود ای حبیب ابن مظاهر کمی از نانهای خشک در خیمه را برای او بیاورید کمی از آن نان را خورد؛ وقتی روضه میخواند مردم از هوش می‌رفتند. 
"یَا مَنْ فَتَقَ الْعُقُولَ بِمَعْرِفَتِهِ" ای آن که خردها را به معرفت خویش شکوفا ساخت.
این ذکر را به فارسی تکرار کنید، خدایا کاری کن در عقل من باز شود به سوی معرفت پروردگار و اهل بیت، امشب کسی عوض شود دیگر ماه رمضان دستش را گرفته‌اندفکر نکن تا ماه رمضان می‌مانی ولی همین امشب اورا می‌خرند. اینجا می‌گوید"یَا مَنْ فَتَقَ الْعُقُولَ بِمَعْرِفَتِهِ" و در آخر می‌فرماید "وَ لا تَجْعَلْ لِلشَّیْطَانِ عَلَى عَقْلِی سَبِیلاً" خدایا سر راه من شیطان را نگذارچون تمام آنچه را دارم می‌برد. من گریه تمام اعضای خانواده سلطتنی و طاغوتیان دربار را دیدم طوری گریه می‌کردند که همه ببینند،اما خودشان بهایی بودند وعضو فراماسونری لژهای ایرانی و اروپایی بودند و ریشه‌های غیر الهی در دینشان قابل مشاهده بود؛ وقتی نقل است خود دشمن گریست،باشکلهای مختلف! مروان با نفس ام‌البنین ، حیوانات با نفس حضرت زینب سلام الله، یا دشمن گریه می‌کرد و غارت هم می‌کرد! الان همین کاسب برای امام حسین گریه میکند ولی احتکارو گران فروشی میکند و مردم را غارت می‌کند. 
الان دیگر برهمه ثابت شده این گرانی‌های غیر قابل کنترل بر اثر تحریم نیست، و همه چیز هست ولی مردم راه زندگی را گم کرده‌اند، مردم نمی‌خواهند باخداآشتی کنندمثلاً تا صبح در خیابان دور دور میکنیم ولی دو رکعت نماز نمی‌خوانیم! من فهمیدم جهنم شلوغ است چون آنجا هم در صف ایستاده‌اند وبهشت خلوت است،دور             اباعبدالله خلوت است! حسین جان ما تازه فهمیدم غیر از توسل به توراهی نیست. امشب یک عده در حرم تو هستند و ما در کنار سیدالکریم ذکر تو را می‌گوییم.
 این که میگویند ماه رجب نهری است در بهشت که شیر در آن جاری است و آن شیر از عسل شیرین‌تر است باید گفت همه اینها با امام حسین ارتباط دارد.