گریه بر امام حسین علیه السلام را ترک نکنید، نفس را شست و شویی می‌دهد که از باران مطهر‌تر است.

گریه بر امام حسین علیه السلام را ترک نکنید، نفس را  شست و شویی می‌دهد که از باران مطهر‌تر است.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز بیست و یکم ماه شعبان المعظم مورخ هجدهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ حسینیه صنف لباس فروشان

بسم الله الرحمن الرحیم 
مغفرت در مقابل غفلت است و متاسفانه خیلی‌ها در غفلت هستند و اصلاً طلب مغفرت برای خود و دیگران نمی‌کنند.
واقعا در مغفرت چه خبر است که امام رضا علیه السلام در آن ایستادگی می‌کنند؟ گویی خلاصه مناجات شعبانیه را امام رضا علیه السلام این‌گونه در دو جمله بیان می‌فرمایند: " اَللّهُمَّ اِنْ لَمْ تَکُنْ غَفَرْتَ لَنا فیما مَضى مِنْ شَعْبانَ فَاغْفِرْ لَنا فیما بَقِىَ مِنْهُ " خدایا اگر در آن قسمت از ماه شعبان که گذشته ما را نیامرزیده‌اى در آن قسمت که از این ماه مانده بیامرزمان. 
اگر این مغفرت نباشد هر چقدر هم زحمت بکشید اعمال هبط می‌شود. اگر آیات مغفرت را بررسی کنید متوجه می‌شوید که حتی از نان شب هم مهم‌تر است. در مغفرت باید قرار بگیریم تا متوجه شویم که به هرکسی هم عطا نمی‌شود. شاید از لحاظ ظاهری کسی متوجه نشود، مغفرت در مقابل غفلت است و متاسفانه خیلی‌ها در غفلت هستند و اصلاً طلب مغفرت برای خود و دیگران نمی‌کنند! لذا می‌فرمایند شما برای کسانی‌که از دنیا رفته‌اند نیز طلب مغفرت کنید. وقتی شما عبارت " اللهم اغفر للمومنین و المومنات " را می‌گوید شامل همه مومنینی که در عالم آمده‌اند و هستند و در آینده می‌آیند، می‌شود. در دعاهای مشترک خوانده‌اید: " اللَّهُمَّ إِنَّ مَغْفِرَتَکَ أَرْجَى مِنْ عَمَلِی وَ إِنَّ رَحْمَتَکَ أَوْسَعُ مِنْ ذَنْبِی " خدایا البته به آمرزش تو بیشتر امیدوارم تا به عمل خود و البته رحمت تو وسیع‌تر از گناه من است. اعمال ما ارزش زیادی ندارد ولی امید و رجای ما به مغفرت بی‌اندازه توست و این خیلی مهم است، پس این جمله را در دعای قنوت، قبل و بعد نماز بگو و حتی آخرین ساعات ماه شعبان بگویید و از خداوند طلب مغفرت داشته باشیم. می‌خواهیم وارد ماه رمضان شویم پس باید آمادگی پیدا کنیم. دقت کنید که ما نباید به اعمال خوب خودمان امید داشته باشیم. چون اعمال یا واجب است یا مستحب که فریضه واجب برگردن ماست و مستحابت نیز اگر با نذر باشد واجب می‌شود. بعضی اوقات به یک زیارت عاشورا، روزه گرفتن و نماز شب دل می‌بندیم و خداوند هم می‌خواهد امتحان‌مان کند ناگهان از خواب بیدار می‌شوی و می‌بینی اذان می‌گویند و توفیق نماز شب را از دست داده‌ای، دلت چقدر می‌سوزد؟ این خیلی مهم است که در یاد داشته باشیم به این اعمال یک ذره هم دل نبندیم و به خداوند بگوییم ما با این اعمال یاغی نیستیم و " اللَّهُمَّ إِنَّ مَغْفِرَتَکَ أَرْجَى مِنْ عَمَلِی " واقعاً امید به مغفرت خداوند داریم ولی به اعمال خود امیدی نداریم. خیلی از بزرگان چنین رویه‌ای داشتند مثلا مرحوم شیخ جعفر شوشتری که از علمای بزرگ و اهل بکاء بوده در حالاتش نقل است که با گریه می‌گفت من کاری نکردم، هر کاری که کردم یا ناقص بوده یا معلوم نیست قبول باشد. در این حال بوده که به یاد می‌آورد برای امام حسین علیه السلام گریه میکند می‌گوید از این نمی‌توانم ناامید شوم، چون این امر خدایی است و دلم گرم شدم. شخصی گفت مردم، علما و انبیا این همه برای اهل بیت علیهم السلام و گناهان خودشان گریستند، کافی است به او گفتم حضرت آدم علیه السلام سیصد سال گریست تا به او اجازه دادند برای امام حسین علیه السلام گریه کند. اشتباه نکنید مقام انبیاء خداوند خیلی بالاست، فکر نکنید چون برای امام حسین علیه السلام گریه می‌کنید از انبیاء بالاتر هستید. این همان احساسی است که شیطان داشت، این تفکر شیطانی که از سایر مخلوقات بالاتر هستید را از خودتان دور کنید. 
روزه گرفتن در ماه رمضان با ماه‌های دیگر فرق می‌کند، تشنگی لحظه افطار ماه رمضان به انسان احساس دیگری می‌دهد، واقعاً هرچه ما روضه می‌خوانیم و می‌شنویم باور نمی‌کنیم مگر می‌شود کسی‌که برای اتمام حجت بگوید من آب می‌خواهم ولی خیلی راحت سر او را ببرند! به همین جهت آیه قرآن به صراحت می‌فرماید: " بِأَیِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ " به کدامین گناه کشته شده است(سوره تکویر آیه ۹) .
هرچه هستید ولی این گریه بر امام حسین علیه السلام را ترک نکنید، نمی‌دانید چه کاری با نفس انسان می‌کند، شست و شویی می‌دهد که از باران مطهر‌تر است. در رساله آمده که وقتی باران می‌بارد نجاست را پاک می‌کند، پس اگر در وجود ما بدی هست این باران گریه بر امام حسین علیه السلام وجود ما را مطهر می‌سازد. حال هرکسی شرایطی دارد برای پاک شدن، با این مطهر یعنی گریه بر امام حسین علیه السلام خودمان را پاک کنیم. این که شب‌های ماه رمضان را وقت بگذاریم و مناجات و شب‌زنده‌داری کنیم. بیایید ماه رمضان ماه مهمانی خداوند خوش نشینی و شب نشینی با خداوند داشته باشیم، اصل عشق بازی این است که در نیمه شب برای امام حسین عایه السلام گریه کنیم.