تمام سخن مقام معظم رهبری مدظله العالی این است که ما باید روی پای خودمان بایستیم.

تمام سخن مقام معظم رهبری مدظله العالی این است که ما باید روی پای خودمان بایستیم.

بیانات حاج منصور ارضی در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان مورخ بیست و دوم خرداد ماه ۱۳۹۷ مسجد ارک تهران


اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم 
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

بدانید روزه صحیح علاوه بر پاکی و صحت جسمانی باعث پاکی و لطافت روح می‌شود.
توجه داشته باشید خیلی از بزرگان شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان را شب قدر و یا شبیه شب قدر می‌دانند، شب بزرگی است. شاید یک قسمتی از این عظمت به‌دلیل اتمام ماه رمضان باشد در این ماه قرار بر این بوده است " اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی التَّجَافِیَ عَنْ دَارِ الْغُرُورِ وَ الْإِنَابَةَ إِلَى دَارِ الْخُلُودِ وَ الاسْتِعْدَادَ لِلْمَوْتِ قَبْلَ حُلُولِ الْفَوْتِ " خدایا دورى از خانه فریب، و بازگشت به خانه جاویدان، و آمادگى براى مرگ پیش از رسیدن آن را روزی‌ام گردان. امام زین العابدین علیه السلام این دعا را از اول شب تا انتهای شب مکرر می‌خواندند. کسانی می‌توانند از دار دنیا کنده شوند قبل از موت همانطور که در دعای ابوحمزه ثمالی می‌گویی " أَخْرِجْ حُبَّ الدُّنْیَا مِنْ قَلْبِی " که یک صفت مهم را نباید داشته باشند و آن صفت تنگ نظری است. دوری جستن از دنیا صفات زیادی می‌خواهد که بزرگترین آن نداشتن حب دنیاست، این صفت را همه ما داریم. خیال نکنید مرفه و پولدار زندگی نمی‌کنید پس حب دنیا ندارید بلکه بیشتر انسان‌ها به اندازه خود حب به دنیا دارند. به میزان دارایی و اموال و سرمایه‌های جسمی، روحی، تحصیلی و فرزندان مقید به دنیا هستید و حب دنیا دارید. اگر کسی یکی از این‌ها را از دست داد و به خداوند اعتراض نکرد مصداق آیه ۱۵۵ سوره بقره می‌شود " وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ " و البته شما را به پاره‌ای از سختی‌ها چون ترس و گرسنگی و نقصان اموال و نفوس و آفات زراعت بیازماییم، و صابران را بشارت و مژده بده. صابرین می‌دانند مال و فرزند و همه دارایی‌های مادی و غیر مادی به خداوند باز می‌گردد، گاهی مال آدم زودتر از خود شخص به سوی خداوند باز می‌گردد و یک وقت خود فرد زودتر از اموالش به سوی خدا باز می‌گردد " الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ " آنان که چون به حادثه سخت و ناگواری دچار شوند(صبوری پیش گرفته و) گویند: ما به فرمان خدا آمده‌ایم و به سوی او رجوع خواهیم کرد.
در ماه مبارک رمضان به خودمان ثابت می‌کنیم که دلبستگی به دار الغرور کم شده است، با انجام ندادن بعضی گناهان، امساک از خوردن و آشامیدن، حرف باطل نزدن و... . بعضی‌ از عزیزان بر این موضوع تاکید دارند که روزه باعث صحت بدن می‌شود ولی بدانید روزه علاوه بر پاکی و صحت جسمانی باعث پاکی و لطافت روح می‌شود. عده‌ای قبل از آن‌که از این دنیا بروند از دنیا دل کنده‌اند البته برای مردم، دین و خانواده خود کار کرده‌اند. چنین افرادی راحت‌تر از دنیا می‌روند و به همین جهت قرآن کریم می‌فرماید " وَ الْإِنَابَةَ إِلَى دَارِ الْخُلُودِ " انابه را اگر به معنی بیداری و هوشیاری بدانیم. " مَنْ خَشِیَ الرَّحْمَٰنَ بِالْغَیْبِ وَجَاءَ بِقَلْبٍ مُنِیبٍ " آن کس که از خدای مهربان در باطن ترسید و با قلب خاشع و نالان به درگاه او باز آمد. حضرت ابراهیم علیه السلام را در قرآن " أَوَّاهٌ مُنِیبٌ " یعنی بسیار اهل گریه و مناجات بوده است و ما نیز در ماه رمضان این‌گونه به شب زنده داری مشغول هستیم.

کسی که استعداد موت داشته باشد با آرامش زندگی می‌کند، هر چقدر مشکلات در زندگی داشته باشد.
 در قسمت سوم دعا به " الاسْتِعْدَادَ لِلْمَوْتِ قَبْلَ حُلُولِ الْفَوْتِ " می‌پردازد استعداد مرگ به معنی انزواء نیست به زبان ساده یعنی ما که از این دنیا می‌رویم پس کار خیر بیشتری از خود باقی بگذاریم. گِره از کار مردم باز کنم، گرهی که خودمان زدیم در زندگی باز کنیم. این استعداد موت یعنی بچه هیاتی از خودش حسنه و نیکی به‌جا بگذارد، خانواده خود را راضی نگه‌دارد، فرزند صالح تربیت کند. در یک کلام استعداد موت یعنی زندگی خود را مدیریت و تنظیم کند، اسراف نداشته باشد و به دیگران کمک کند. کسی که استعداد موت دارد وقتی از دنیا می‌رود برای خود چیزی نگه نداشته است. برای مثال امام خمینی رحمت الله علیه وقتی از دنیا رفتند چیزی از خود نداشتند و همین طور فرزندان ایشان آقا سیدمصطفی و آقا سیداحمد خدا رحمت‌شان کند نیز همین‌گونه بودند. استعداد موت یعنی تمام توان فکری و جسمی و آبروی خود را بگذاری تا برای مردم جامع کار خیری انجام بدهی. تمام حرف مقام معظم رهبری مدظله العالی این است که ما باید روی پای خودمان بایستیم. این شهدای هسته‌ای می‌دانستند شهید می‌شوند ولی گفتند تا زنده هستیم استعداد موت خود را از دست ندهیم و برای جامعه خود خیر و صدقه جاریه انجام دادند. استعداد موت در وجود هر بنده‌ای قرار دارد وقتی از خداوند رزق می‌خواهید این استعداد احیا می‌شود و آهسته آهسته به فکر تنظیم برنامه‌ریزی برای آخرت خود می‌افتید برای مثال شما می‌گویید اگر بشود چند شب در خانه خود روضه برپا کنم، یا گره‌ای از مومنین باز کنم و یا در علم به پیشرفت و فناوری جدید دست پیدا کنم تا به مردم خدمت برسانم. بعضی‌ها می‌گویند بیکار هستیم و یا دولت توجهی به ما ندارد، خداوند که برای شما برنامه داده است پس به این برنامه برسید، در دعای هر روز ماه رمضان می‌گویی " اللَّهُمَّ أَدْخِلْ عَلَى أَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ " اى خدا تو بر اهل قبور نشاط و سرور عطا کن. از ابتدا با اهل قبر کار دارد چون ممکن است شخصی کسی را نداشته باشد، سپس به سراغ زنده‌ها می‌آیی. در بیشتر دعاها همیشه احیا  و زنده‌ها را دعا می‌کنی اما در این‌جا از اموات شروع می‌کنی. بعد از آن به سراغ فقیر و غریب می‌رود. شما بعد از هر نماز واجب می‌گویی " اللَّهُمَّ أَصْلِحْ کُلَّ فَاسِدٍ مِنْ أُمُورِ الْمُسْلِمِینَ‏ " خدایا مفاسد امور مسلمانان را اصلاح فرما. خداوند می‌بیند شما در روز  پنج مرتبه از او می‌خواهید گره همه باز شود با این‌که خود توانایی چنین کاری را ندارید. این می‌شود احیای استعداد موت در زندگی و بندگی. وقتی استعداد موت پیدا کردید دیگر فرق نمی‌کند چگونه از دنیا برود، کسی که استعداد موت داشته باشد با آرامش زندگی می‌کند حالا هر چقدر در زیر مشکلات قرار داشته باشد.