فطریه تکمیل کننده و عامل قبولی روزه‌های ماه مبارک رمضان است.

فطریه تکمیل کننده و عامل قبولی روزه‌های ماه مبارک رمضان است.

بیانات حاج منصور ارضی در آخرین شب ماه مبارک رمضان مورخ بیست و چهارم خرداد ماه ۱۳۹۷ مسجد ارک تهران


اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم 
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

حضرت زین العابدین علیه السلام در دعای وداع با ماه مبارک رمضان می‌فرمایند وداع سختی است.
به شب آخر ماه رمضان رسیدیم، از یک طرف برای عید فطر خداوند را شکر می‌کنیم و از طرف دیگر غبطه برای پایان و فراق ماه رمضان را می‌خوریم زیرا ماه رمضان یک وجود است. وجود ماه رمضان اثرات زیادی برای مومنین و غیرمومنین دارد. در مناجات چهل و پنجم صحیفه سجادیه موضوع نعمات خداوند بیان می‌شود. در ابتدا گفته می‌شود با توجه به نعمات، پروردگار هیچ پاداشی نخواسته و توقعی از ما نداشته است و همین اندازه بر ما تکلیف شده که فقط بندگی و سپاسگزاری کنیم و این سپاسگرازی نیز به نفع خود بندگی ماست. و برای این ادعا از آیات قرآن استفاده می‌شود 
" لَئِنْ شَکرْتُمْ لَاَزیدَنَّکمْ " اگر شکرگزاری کنید(نعمت خود را) بر شما خواهم افزود.  در این ماه خواندن یک آیه ثواب یک ختم قرآن را دارد برهان قرآنی آن است که خداوند یک بذر گندم را به هفتصد دانه و حتی مضاف بر این عدد تبدیل می‌کندموضوع بعدی که در این مناجات به آن می‌پردازد باب توبه است. می‌فرماید خداوند خود درِ توبه را باز نموده تا بندگان باز گردند. از همه مهم‌تر نیز این است که حضرت ماه مبارک رمضان را یک وجود آشنا و زنده‌ای می‌داند -خطا و یا ثواب در این ماه مورد نظر است.- به ماه رمضان چون زنده است سلام می‌کنیم و وقتی که از او می‌خواهیم جدا شویم از او وداع می‌کنیم. حتی وداع را با سلام آغاز می‌نماییم. وداعی که خود حضرت زین العابدین علیه السلام می‌گوید سخت است، برای ما نیز به اندازه ظرف وجودی‌مان باید سخت باشد. حالا چرا قانون گذاشتن وقت ورود به ماه رمضان باید سلام نمود و وقتی می‌خواهیم از ماه رمضان جدا شویم خداحافظی می‌کنیم؟ این ارزش ماه رمضان است، هیچ یک از ماه‌های سال چنین نیستند ماه محرم و صفر یا ماه ذی‌الحجه. ما به ماه مهمانی خدا ورود پیدا کردیم و حالا می‌خواهیم از این میهمانی خارج شویم این ادب را که داریم با عنوان دعای وداع ماه رمضان بیان می‌کنیم. وقتی که ما لذت بردیم و با خداوند بیشتر آشنا شدیم در واقع برای مومنین ماه رمضان زود تمام شد ولی برای غیرمومنین به سختی گذشت. این یعنی خداوند متعال خودش مودب است و برای بندگانی که یک ماه بیداری کشیدند ادب می‌کند. دستور بر این بود که روزها را صائم و شب‌ها را قیام لیل داشته باشیم. همین دستور باعث شد شب‌ها به دعا و تسبیح خداوند بپردازیم و در حق یکدیگر دعا کردیم. شاید ما در دعا نمی‌توانیم بعضی از مقدرات را تغییر دهیم ولی برای ما می‌نویسند. 
شاید ما به " اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِبَهائِکَ کُلِّهِ " نرسیم ولی اهل بیت علیهم السلام اجازه دادند به " اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ مِنْ بَهائِکَ " و یا " اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ مِنْ جَمَالِکَ " و یا " اللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُکَ مِنْ جَلالِکَ " به قسمتی از زیبای و جمال و جلال دست پیدا کنیم، چون خودمان و ظرف وجود ما به همین اندازه ظرفیت دارد " قَوَارِیرَ مِنْ فِضَّةٍ قَدَّرُوهَا تَقْدِیرًا " که آن بلورین کوزه‌ها به رنگ نقره خام و به اندازه و تناسب(اهلش) مقدر کرده‌اند(سوره انسان آیه ۱۶)  . لذا بیش از آن که حاجت خود را از خداوند در این دنیا دریافت کنید در آخرت به شما عطا می‌شود. ما چه می‌دانیم " اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ مِنْ بَهائِکَ " یعنی چه؟ ما مانند فردی هستیم که بر سر سفره و خوان رحمت که با نعمات این سفره آشناییی نداریم، از قیمت این نعمات بی‌اطلاع هستیم. 

همه اهل بیت علیهم السلام منجی هستند ولی امام صادق علیه السلام فرمودند امام حسین علیه السلام کشتی بزرگ و سریع‌تری است. 

" رُبَّمَا سَأَلْتَ الشَّیْ‏ءَ فَلَا تُؤْتَاهُ وَ أُوتِیتَ خَیْراً مِنْهُ عَاجِلًا أَوْ آجِلًا أَوْ صُرِفَ عَنْکَ لِمَا هُوَ خَیْرٌ لَکَ فَلَرُبَّ أَمْرٍ قَدْ طَلَبْتَهُ فِیهِ هَلَاکُ دِینِکَ لَوْ أُوتِیتَهُ فَلْتَکُنْ مَسْأَلَتُکَ فِیمَا یَبْقَى لَکَ جَمَالُهُ وَ یُنْفَى عَنْکَ وَبَالُهُ " گاه چیزى را(از خدا) مى‌خواهى اما به تو داده نمى‌شود و دیر یا زود بهتر از آن به تو داده مى‌شود، یا به خاطر آنچه خیر و مصلحت تو در آن است از برآورده شدن خواسته‌ات دریغ مى شود، زیرا بسا خواسته‌اى که اگر برآورده شود به نابودى و تباهى دین تو مى‌انجامد، پس چیزى بخواه که زیبایى و نیکیش برایت مى‌ماند و پیامد سوئى ندارد(مستدرک الوسائل) . می‌گویند شخصی را در آخرت از نعمت‌های فراوان بهره‌مند می‌سازند، آن شخص سوال می‌کند و پاسخ می‌شنود تو از خداوند در دنیا چیزی می‌خواستی که دنیا توان حمل آن را برای تو نداشت پس خداوند اینجا آن را جبران می‌سازد. در اینجاست که بنده گریه می‌کند و می‌گوید ای خدا کاش هیچ یک از دعاهای من قبول واقع نمی‌شد. مقام بندگی به معنای تجارت نیست. وقتی شما حساب پس انداز پُر پول داشته باشید نهایتاً می‌توانید یک رقم محدودی را خرج نمایید اما این پول همیشه در حساب شما موجود هست. 
یک نم اشک بر ابا‌عبدالله علیه السلام آتش جهنم را خاموش می‌کند و یا تباکی برای امام حسین علیه السلام اجر می‌برند. خلاصه همه اهل بیت علیهم السلام منجی هستند ولی امام صادق علیه السلام فرمودند امام حسین علیه السلام کشتی بزرگ و سریع‌تری است. امام سجاد علیه السلام که این‌گونه دعا می‌خواند نشان می‌دهد ماه مبارک رمضان چه عظمتی داشته است. در مناجات چهل و چهارم صحیفه که مورد اشاره مقام معظم رهبری مدظله العالی نیز قرار دارد می‌فرماید با دشمنان با انصاف برخورد می‌کنیم مگر دشمنانی که در دشمنی با خدا باشند " وَ أَنْ نُسَالِمَ مَنْ عَادَانَا حَاشَى مَنْ عُودِیَ فِیکَ وَ لَکَ، فَإِنَّهُ الْعَدُوُّ الَّذِی لَا نُوَالِیهِ، وَ الْحِزْبُ الَّذِی لَا نُصَافِیهِ " و با دشمن مدارا کنیم، مگر آن که دشمنی با او به خاطر تو و در راه تو بوده، زیرا او دشمنی است که هرگز با وی دوستی ننماییم، و حزبی است که دل با او صاف نکنیم. فطریه تکمیل کننده ماه رمضان و عامل قبولی روزه‌های ماه رمضان است، فکر نکنید مقدار کم پول که مشکل کسی را حل نمی‌کند، همین اندک‌ها بر روی هم می‌تواند مشکلات زیادی را حل کند. همین باز کردن گره دیگران بر باز شدن گره کار شما نیز تاثیر دارد. خداوند در ماه رمضان به دنبال بهانه می‌گردد تا ما را نجات دهد. در آخر این مناجات ماه رمضان می‌فرماید خداوند ما را از این ماه رمضان تا ماه رمضان سال بعد محافظت کند " وَ َانَ  تَطُولَ عُمُرِی فِی طَاعَتِکَ " به من کمک کن و عمرم را در جهت طاعت خودت طولانی کن.