دشمن به دنبال شادی خود است، ان شاء الله این مکر آنها به خودشان باز گردد

دشمن به دنبال شادی خود است، ان شاء الله این مکر آنها به خودشان باز گردد

بیانات حاج منصور ارضی در مراسم زیارت عاشورای حسینیه صنف لباس فروشان سه شنبه 9 مرداد 97

بسم الله الرحمن الرحیم
در ادامه بررسی خصلتهای مومنین وشناخت اعلا درجات ایمان در کلام رسول الله صلی الله علیه و آله -103 خصلت مومن – رسیدیم به خصلت شصت و ششم :
"مَشْمُولًا بِحِفْظِ اللَّهِ"
« مومن، حفظ خدا شامل حال اوست»
خدا شاهد است اگربه باور هیچ یک از خصلتهای مومنین نرسید فقط همین یک خصلت برای شما کافی است. این را بدانیم حفاظت خداوندبرای مومنین بهترین نگهبان است:
" فَاللَّهُ خَیْرٌ حَافِظًا وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ" (آیه 64سوره یوسف)
مومنین  در این خطرات و زلزله‌ها و آتشتفشانها و سیلها ببینند خداوندآنها را نگهداشته است.
شما توجه کنید این آتشفشانهابا آن همه مواد مذاب و مایع که هرچه را نابود می‌کند بعد ازگذشت زمانی خود تبدیل به زمینی مستحکم می‌شود و منظور از اینکه مومن مثل کوه است همین است که مشکلات و سختیها مومن را قویتر می‌سازد.
امیرالمومنین علی علیه السلام فرمودند:
"وَمَنْ کَانَ لَهُ مِنْ نَفْسِهِ وَاعِظٌ کَانَ عَلَیْهِ مِنَ اللَّهِ حَافِظٌ"
«کسی که واعظ درونی داشته باشد، نگاهبانی از طرف خداوند برای او خواهد بود»
هرکس یک بیدار باش و واعظ درونی داشته باشد تاگناهان و یا اشتباهات او را یادآوری کند و به او تذکر دهد خداوند برای او نگهبانی قرار می‌دهد. این البته سعی و همت می‌خواهد، این که با دعاو ذکر مانوس شدن خیلی مهم است! اگر کسی این حال و بیدار باش درونی را داشته باشد 
امام صادق علیه السلام می‌فرمایند:
"مَن خافَ اللّهَ أخافَ اللّهُ مِنهُ کُلَّ شَیءٍ، و مَن لَم یَخَفِ اللّهَ أخافَهُ اللّهُ مِن کُلِّ شَیءٍ"
«هرکه از خدا بترسد خداوند همه چیز را از او بترساند و هرکه از خدا نترسد خداوند او را از همه چیز ترسان کند»
این همان آیه قرآن است که می‌فرماید:
"مَنْ أَوْفی‏ بِعَهْدِهِ وَ اتَّقی‏ فَإِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَّقینَ"
«هر که به پیمان خود وفا نمود و تقوا پیشه کرد بی تردید خداوند پرهیزکاران را دوست دارد»
این ترس و تقوا در وجود من هنوز وارد نشده با اینکه جزء لازمه خطبه‌های نماز جمعه است که می‌بینیم غیرممکن است این موضوع مورد اشاره خطیب نباشد! هرکه از خداوند پروا وتقوا داشته باشد خداوند او را حفظ میکند، خداوندبلندمرتبه پرهیزگاران را از هر شر و مکروهی حفظ میکند و کسی که او را نافرمانی کند به وسیله خداوند حفظ نمی‌شود. یعنی اگر به دامان خداوندپناه نبریم نابسامانی که خود ما درست کردیم را می‌خواهیم با مذاکرات درست کنیم! هنوز هم دنبال این کار است و دیگران هم که پایین‌تر از او هستند به دنبال کارهایی دیگرهستند.

از اول خداوند روزی رسان بوده وانسانی که روزی را فقط نتیجه زحمات خود میداند، بعد می‌گوید این روزی من با فروش این اجناس از بین میرود چون معلوم نیست بتوانم باز هم جنس بخرم. خداوندی که روزی رسان است شما می‌خواهید در جبران ظلمی که به شما رفته به دیگران ظلم کنید؟! به این ترتیب مسئولیت قصور را به گردن یک دیگر می‌اندازیم. 
به همین مناسبت من چند حدیث در باب احتکار بخوانم:
رسول الله صلی الله علیه و آله فرمودند:
" بِئسَ العَبدُ المُحتَکِرُ ، إنْ أرْخَصَ اللّه ُ تعالى الأسْعارَ حَزِنَ ، و إنْ أغْلاها اللّه ُ فَرِحَ"(نهج الفصاحه)
«بد بنده اى است محتکر ! اگر خداوند متعال قیمتها را کاهش دهد، او اندوهگین مى شود و اگر گران کند شاد مى گردد»
امیرالمومنین علی علیه السلام فرمودند:
"مِن طَبائعِ الأغْمارِ إتْعابُ النُّفوسِ فی الاحْتِکارِ"
«به رنج افکندن خود براى احتکار از خصلتهاى ابلهان است»
 این دوره می‌گذرد و هرچیزی یک سطحی دارد ، عمر با عزت و ارزش نیز سطح دارد. حواسمان باشد شکلی زندگی نکنیم که اگر در همین وضع و اوضاع حضرت آمد ما به این فکر کنیم حالا چه کنیم؟! ارز و سکه و جنس و اقتصاد را چه کنیم؟ به دنبال کدام برویم؟
امام صادق علیه السلام فرمودند:
" کُلُّ حُکْرَةٍ تَضُرُّ بالنّاسِ و تُغْلی السِّعْرَ علَیهِم فلا خَیرَ فیها"( دعائم الاسلام)
«هر احتکارى که به مردم زیان رساند و نرخها را بالا برد خیر و برکتى در آن نیست»
مثلاًشما لوازم مورد نیاز مردم را دوبرابر آنچه قیمت دارد بفروش، به نظرت دوبرابر سود کردی، اما دو برابر همین سود را باید خرج درمان خود و خانواده کنی! این یک واقعیت است، باور نمیکنیم؟!
ودرحدیثی دیگر فرمود:
" لَا تَنَاجَشُوا وَ لَا تَدَابَرُوا مَعْنَاهُ أَنْ یَزِیدَ الرَّجُلُ الرَّجُلَ فِی ثَمَنِ السِّلْعَةِ وَ هُوَ لَا یُرِیدُ شَرَاهَا وَ لَکِنْ لِیُسْمِعَهُ غَیْرَهُ فَیَزِیدَ لِزِیَادَتِهِ وَ النَّاجِشُ خَائِن‏"
امام صادق علیه السلام فرمود :
«در هنگام فروش، قیمت را بالا نبرید و روى از هم بر نگردانید؛ معنای تناجش این است شخص قیمت جنس را بالا مى برد بدون آن که قصد خرید داشته باشد؛ و ناجش، خائن است»
از این دست روایت‌ها زیاد است ولی شما نگاه کنید وضعیت کسی را که خداوند او را حفظ می‌کند و اویی که خداوند حافظ او نیست چگونه است و خود ما در چه مرحله‌ای قرار داریم یکی دیگر از احادیث مربوط به حفاظت خداوند را برای شما می‌خوانم:
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود :
"تَجاوَزوا عَنْ عَثَراتِ الْخاطِئینَ یَقیکُمُ اللّه‏ُ بِذلِکَ سوءَ الاَْقْدارِ"
«از لغزش‏هاى خطاکاران، درگذرید که خداوند در عوض آن، شما را از پیشامدهاى ناگوار، حفظ خواهد کرد»
یک بنده خدایی زحمت کشید آمد در خانه ما گفت فلانی و فلانی ازشما سو استفاده کردند، من با خودم فکر کردم گفتم من وتو که از خدا عمر گرفتیم چقدر از خدا و هیئت و اهلبیت سو استفاده کردیم وآنها ما را بخشیدند من هم اینها را نادیده می‌گیرم!
قبلاً اشاره کردم بیاییم ما زینت هیئات و مجالس اهلبیت علیهم السلام باشیم نه اینکه هیئات را زینت خود قرار دهیم. البته این مطلب آن معنای حریص بالمومنین رانقض نمیکند، معنی این حرف عاشق مناجات بودن و به دنبال هیئت بودن را نقض نمیکند. چه کسانی دست و پا می‌زنندبرای اهل بیت و چه کسی دست و پا می‌زند برای دنیا؟! من بازاری می‌شناسم می‌گوید جنسی که دارم را بفروشم بعد بروم به دنبال جنس جدید، یعنی گران نمی‌دهد دارد همان سود متعارف خود را می‌برد، گران فروشی نمیکند! حرف ما این است دنیاپرست و مصرفگرا نباشید، البته مومنین در مضیقه هستند. ولی هروقت روضه گوش دادی و دلت شکست گره ای از کار مردم باز کن، این مهم است.
باید گفت اللهم غیر سو حالنا ولی بدان دشمن به دنبال شادی خود است بعد بد بختی ما! حالا دلار بشود هزار تومان یا ده هزار تومان، او که برایش این مهم نیست، چون نیروهای او در این کشور دارند در این مسیر حرکت میکنند و با بد بختی مردم، هم سو هستند ان شاء الله این مکر آنها به خودشان باز گردد.