آیا ما خود را خرج امام حسین کرده ایم و یا امام حسین را خرج خود کرده ایم؟

آیا ما خود را خرج امام حسین کرده ایم و یا امام حسین را خرج خود کرده ایم؟

بیانات حاج منصور ارضی مناجات کمیل حرم سیدالکریم مورخ13 مهر 97

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها

در شب و روز شهادت امام سجاد علیه السلام به سر می‌بریم، این شهادت درد بزرگی بود برای امام باقرعلیه السلام که چنین پدر بزرگواری را از دست دادند. حضرت امام سجادعلیه السلام سخت‌ترین مصائب را کشیدند تابه شیعیان خود آن حرکت در صحیفه سجادیه (مشتاق بودن به بیان مقتل در قالب مناجات و دعا) را بیاموزند. مناجات و ادعیه رسیده از ایشان برای ما یک سرمایه عظیم است، منتهی با سر به هوایی و بی‌توجهی نمی‌توان از این سرمایه استفاده کنیم.
یکی از جلوه‌های حضرت، حرز امام سجاد علیه السلام است، که در اوایل مفاتیح بیان شده است. حرز امام سجاد علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها بین علما بسیار مشهور بوده، منتهی در گذشته برای بندگی از این حرزها استفاده می‌شد نه برای عوارض دیگر آن، چون من دیده بودم طرف خلاف شرع و قانون انجام می‌دهد و این حرزها را نیز با خود دارد!؟ توجه داشته باشید، حرز برای خدایی شدن و تقرب است، پس علاوه برهمراه داشتن آن باید پوشش، اخلاق، رفتار و ادب نیز بوی مسیر بندگی بدهد. در مقابل شیاطین جنی و انسی از حرز استفاده می‌شود منتهی حرز حضرت سجادعلیه السلام قسمتی در مورد مناجات با خداوند است:
" یَا أَسْمَعَ السَّامِعِینَ یَا أَبْصَرَ النَّاظِرِینَ یَا أَسْرَعَ الْحَاسِبِینَ یَا أَحْکَمَ الْحَاکِمِینَ یَا خَالِقَ الْمَخْلُوقِینَ یَا رَازِقَ الْمَرْزُوقِینَ یَا نَاصِرَ الْمَنْصُورِینَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ یَا دَلِیلَ المُتَحَیِّرِینَ یَا غِیَاثَ الْمُسْتَغِیثِینَ أَغِثْنِی یَا مَالِکَ یَوْمِ الدِّینِ إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ إِیَّاکَ نَسْتَعِینُ یَا صَرِیخَ الْمَکْرُوبِینَ یَا مُجِیبَ دَعْوَةِ الْمُضْطَرِّینَ أَنْتَ اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِینَ أَنْتَ اللَّهُ لا إِلَهَ إِلّا أَنْتَ الْمَلِکُ الْحَقُّ الْمُبِینُ الْکِبْرِیَاءُ رِدَاؤُکَ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ الْمُصْطَفَى وَ عَلَى عَلِیٍّ الْمُرْتَضَى وَ فَاطِمَةَ الزَّهْرَاءِ وَ خَدِیجَةَ الْکُبْرَى وَ الْحَسَنِ الْمُجْتَبَى وَ الْحُسَیْنِ الشَّهِیدِ بِکَرْبَلاءَ"
«اى شنواترین شنوایان، اى بیناترین بینایان، اى چابک‌ترین حسابرسان، اى داورترین داوران، اى آفریننده آفریدگان، اى روزى دهنده، اى یاور یاور شدگان، اى مهربان‌ترین مهربانان، اى راهنماى سرگردانان، اى فریادرس دادجویان، به دادم برس، اى مالک روز جزا، تنها تو را مى پرستم و از تو یارى مى جویم، اى فریادرس غم زدگان، اى اجابت کننده دعاى درماندگان، تویى خدا، پروردگار جهانیان، تویى خدا، معبودى جز تو نیست فرمانرواى مطلق، حق آشکار، بزرگ منشى، جامه برازنده تو است. خدایا درود فرست بر محمّد برگزیده، و علی پسندیده و فاطمه زهرا و خدیجه کبرى، و حسن مجتبى و حسین شهید در کربلا»
یکی از تفاوتهای سخنان ائمه با دیگران این است که بعد از معرفی خداوند به تعریف از رسول خداصلی الله علیه و آله و دیگر ائمه می‌پردازند. دراین مناجات گویی حضرت مشغول خطبه است! 
امام سجادعلیه السلام در هر مناجات و دعایی سیری در کربلا و یا امام حسین علیه السلام دارند تا ایشان را معرفی کرده باشند، البته در بعضی ادعیه ایشان، باید متخصص و شارح اشاره به کربلا و امام حسین علیه السلام را بیان کند. غیر از صحیفه سجادیه حضرت صحیفه و ادعیه‌های غیرمعروفی نیز دارند که باید به آنها نیز توجه کرد. اما آنچه می‌توان از امام سجادعلیه السلام آموخت این است وقتی با مصیبتی سنگین روبرو شدی به دعا مراجعه کن، دعا التیام بخش مصائب است. مصیبت یک وقت جانی، مالی و یا آبرو است باید با دعامأنوس بود تا بتوان به آن رجوع کرد. افرادی که با دعا مأنوس نیستند، باید با چیز دیگری مأنوس شوند، و برای أُنس نیز باید خرج شود. شما یا خرج أُنس با اهل بیت می‌کنید و یا خرج أُنس با غیر اهل بیت، و می‌بینید افرادی که أنس دارند چه اتفاقاتی برای آنها می‌افتد. البته أُنس با سرگرمی و وقت گذرانی متفاوت است، یعنی وقتی که یکی، دو روز نتوانند برای امام حسین گریه کنید و یا به مجلس روضه بروید یک حال مریضی برای شما پیش می‌آید.
"اللَّهُمَّ وَالِ مَنْ وَالاهُمْ وَ عَادِ مَنْ عَادَاهُمْ وَ انْصُرْ مَنْ نَصَرَهُمْ وَ اخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُمْ وَ الْعَنْ مَنْ ظَلَمَهُمْ وَ عَجِّلْ فَرَجَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ انْصُرْ شِیعَةَ آلِ مُحَمَّدٍ [وَ أَهْلِکْ أَعْدَاءَ آلِ مُحَمَّدٍ] وَ ارْزُقْنِی رُؤْیَةَ قَائِمِ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اجْعَلْنِی مِنْ أَتْبَاعِهِ وَ أَشْیَاعِهِ وَ الرَّاضِینَ بِفِعْلِهِ بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ"
«و على بن الحسین زینت عبادت کنندگان و محمّد بن على باقر، و جعفر بن محمّد صادق، و موسى بن جعفر کاظم، و على بن موسى الرضا، و محمّد بن على تقى، و على بن محمّد نقى، و حسن بن على عسگرى، و حجّت قائم امام مهدى مورد انتظار درود خدا بر همه آنان. خدایا دوست بدار آن که آنان را دوست دارد، و دشمن بدار آن که آنان را دشمن بدارد، و یارى ده آن که آنان را یارى رساند و خوار کن آن که آنان را خوار خواهد و لعنت فرست بر آن که به آنان ستم ورزید و در فرج خاندان محمّد شتاب فرما، و پیروان خاندان محمّد را یارى کن، و دیدار قائم خاندان محمّد را روزی ام گردان، و مرا از پیروان و شیعیان او و خرسندان به کار او قرار ده، به مهرت اى مهرورزترین مهرورزان»
منظورم از خواند تمام حرز بهرمندی از فیض این دعابود، اما در انتهای دعا ما را به امام زمان می‌رساند " وَ ارْزُقْنِی رُؤْیَةَ"، البته هرکسی نمی‌تواند امام زمان را ببیند ولی آن زمان هم گذشته که کسی قدردان امامان شیعه نبود. این نکته نشان میدهد حضرت امام سجاد به تمام زوایای زندگی شیعیان خود واقف بودند و بر حسب این زوایا و مشکلات شیعیان به دعا و مناجات پرداختند. نکته زیباتر اینکه در این دعا توجه ما را به دوازده امام شیعه جلب نمودند و علی الخصوص آخرین آنها!
بیایید توجه کنیم آیا ما خود را خرج امام حسین کردیم و یا امام حسین را خرج خود کردیم؟ یادتان باشد که هرچه زحمت بکشید و افراد را به مجلس اهل بیت بیاورید، تا خود فرد نخواهد، زحمتت بیهوده است. با تمام تلاش امام سجاد الان در مدینه چند زائر وجود دارد؟