جلسه اول دوره جدید کلاس‌های ستایشگری سطح دوم سال 1395

جلسه اول دوره جدید کلاس‌های ستایشگری سطح دوم سال 1395

اولین جلسه کلاس‌های مداحی سطح دو در سال 1395 با دو کلاس اخلاق و آداب نوکری توسط آقای جواد حیدری و مقتل خوانی توسط حجت الاسلام والمسلمین محسن حنیفی در تاریخ 12 شهریور 1395 در موسسه قدیم الاحسان برگزار گردید.


این جلسه با مداحی چهار نفر از ستایشجویان آغاز شد و در ادامه حاج جواد حیدری به نقد و کارشناسی روضه‌ها و مداحی‌های خوانده شده با استفاده از نظر ستایشگران پرداختند.
آقای حیدری نکاتی درخصوص روضه‌های شنیداری بیان داشتند که ارائه سند برای روضه کاری علمی است و جای آن در هیئت نیست. نقل مسموع(شنیده شده) نیز باید برگرفته از تاریخ و یا بر اثر کسب فیض از عالم و اندیشمند باشد.

 - محورهای بیانات حجت الاسلام و المسلمین حنیفی در کلاس مقتل خوانی نیز سه بخش داشت:
 - روش‌های بهره مندی از مقاتل در روضه‌ها و گریزها
 - پرهیز از نقل مسموع(مقتل شنیداری بدون مطالعه ممنوع) 
 - تاکید بر روضه‌های ماثور
از دیگر نکات قابل بیان این جلسه مداحی و روضه خوانی برادر مداح "مجتبی رمضانی" از شهر رفسنجان به مناسبت شهادت امام جواد علیه السلام بود.

 - گزارشی مختصر از کلاس آداب و اخلاق تخصصی مداحی 
این کلاس سه محور داشت که مختصر به آنها می‌پردازیم:
 - اصالت در نوکری اهل بیت علیهم السلام
 - قداست در نوکری اهل بیت علیهم السلام
 - صداقت در نوکری اهل بیت علیهم السلام

نوکری اهل بیت علیهم السلام در مداح باید اصالت داشته باشد؛
یعنی این نوکری به خانواده و فرزندان انتقال یابد. در واقع گرد و خاک نوکری اهل بیت را از خاطرمان پاک کنیم مثل "فضیل عیاض" چطور از راه برگشت با شعار "ما دزد مال مردم هستیم دزد دین مردم نیستم" از اینجا به اصالت خود بازگشت و به توبه رسید.
در سفر شمال، در کاروان راهیان نور، در مهمانی و سفر کربلا مداح اصالت نوکری خود را حفظ کند. به زبان ساده مداح باید اسیر ائمه اطهار باشد. داغ دیده اهل بیت باشد، شاخص مهم مداح اصیل بی ادعا بودن است.

صداقت در نوکری اهل بیت علیهم السلام؛
امام حسین علیه السلام را فقط خرج امام حسین کنید یعنی حتی خرج عزاداری مجلس تان هم نکنید. وقتی خرج عزاداری خودتان کردید صداقت را از بین می‌برید چون در درجه اول "منیت" را وارد مجلس امام حسین علیه السلام کردیم.
صداقت در نوکری اهل بیت یعنی روضه ای که خودت برای آن دگرگون نشدی برای دگرگونی مستمع نخوانی. کمترین صداقت در نوکری اینست که بدانیم به دوشکل می‌توان راوی روضه بود؛ اول راوی روضه تجربی و دوم راوی روضه اتفاق افتاده بود. راوی تجربی روضه با آن روضه سنخیت دارد و با آن روضه سوخته است ولی راوی اتفاق روضه فقط یک پیام و خبر رسان است.

قداست در نوکری اهل بیت؛
اگر مردم به شما سلام می‌کنند غرضشان سلام به اهل بیت است والا ما را کسی نمی‌شناسد. پس از بعضی رفتارها، پوشش ها، کارها که اهل بیت را زیر سوال می‌برد بپرهیزید. شما با گفتار و رفتار خود حسینیه سیار باشید و علاوه بر گفتار و رفتار حسینی باید تغذیه و محل سکونت حسینی داشته باشید. توجه کنید چقدر هیئات خانگی کم شده است.
قداست در نوکری اهل بیت این است که با وجود شبکه جهانی اطلاعات و تهاجم فرهنگی و تغییر و تبدیل فرهنگی، راه منحصر به فردی با نام نوکری اهل بیت علیهم السلام وجود دارد یعنی " ان الحسین مصباح الهدی " برای تقرب و سعادت انسان است. ولی نوکر امام حسین اگر خراب شود دستگاه اباعبدالله را هم می‌تواند بدنام کند.